Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: матем Геометрия
|
Сынып: 8
|
Мерзімі: 12.11.2015ж
|
Тақырыбы: Трапеция және оның қасиеттері
|
Мақсаты
|
Трапецияның қасиеттерін есептер шығаруда қолдануды үйрету
|
Қолданылатын модуль элементтері:
|
СТО; АКТ; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
Күтілетін нәтиже
|
Трапецияның орта сызығын берілген табандары арқылы анықтайды. Трапецияның табандарын берілген табандардың қатынасы және орта сызығы арқылы анықтайды. Трапецияның табандары арқылы трапецияның диагоналдары қандай кесінділерге бөлінетінін біледі.
|
Кезең
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
Кіріспе
|
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу; Сабаққа дайындығын тексеру;Сынып тазалығын қадағалау
|
Кезекшілер өз міндеттерін орындайды.
|
|
|
3 мин
|
2. Үй тапсырмасын тексеремін
|
Үй тапсырмасын «Ортақ тұжырым» әдісі бойынша топта немесе жұпта талдайды талдайды.
|
|
|
Ақпарат алмасу
|
5 мин
|
4. Өткен сабақты қайталау.
1) 1)Дөңес төртбұрыш дегеніміз не?
2)Параллелограммның қасиеттерін ата
3)Ромб дегеніміз не?
4) Ромбтың қасиеттерін ата
5)Фалес теоремасын тұжырымда
6)Үшбұрыштың орта сызығы
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Мақтау арқылы формативті бағалау
|
8-сынып Геометрия Шыныбеков
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім
|
9мин
|
Оқушылар жаңа тақырыпты қабылдауға және игеруге белсендіріледі. Оқушыларға жол сілтеу
Тақтада орындалған жұмыстардың дұрыстығын бақылау
|
Жаңа тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар шығарады.
Қате шыққан немесе күрделі есептерді талқылайды
|
Топ мүшелері бір – біріне бағалайды
|
Плакат маркер
|
Қорытынды бөлім
|
3 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс ұсынамын.
|
Өзін - өзі бағалайды. Осы сабақта білгендері мен үйренгенін тұжырымдайды
|
өзін - өзі бағалау
|
Стикер
|
1 мин
|
Үй тапсырмасын беремін:
|
Үй тапсырмасының нөмірін күнделіктеріне жазып алады
|
|
|
Анықтама. Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады.
ABCD трапеция,
1 – сурет 2 – сурет
теңбүйірлі трапеция
AD мен ВС трапеция табандары деп, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады, АВ мен CD бүйір қабырғалары болып табылады.
Трапецияның бүйір қабырғалары тең болса, ол теңбүйірлі трапеция деп аталады.
Егер трапецияның бір бұрышы тік болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады.
3 – сурет 4 – сурет
тікбұрышты трапеция
Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп адалады. 2-суреттегі трапециясында , кесіндісі төбесінен табанына түсірілген биіктік болып тұр. Трапецияның қарсы жатқан төбелерін қосатын кесінді трапецияның диагоналі деп аталады. 4-суреттегі трапециясында мен диагональдар болады.
Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең болатынын өз бетінше дәлелдеуге беріледі.
4 – слайд Трапецияның орта сызығына анықтама
Трапецияның бүйір қабырғаларының ортасын қосатын кесінді трапецияның орта сызығы деп аталады
MK – трапецияның орта сызығы
|
|
5 – слайд Трапецияның орта сызығы туралы теорема
1 2-теорема. Трапецияның орта сызығы табандарына параллель және табандарының қосындысының жартысына тең
АВ МК DC
MK=(AB+DC)/2
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
Трапецияның орта сызығының анықтамасын парафразалаңыз.
Трапецияның орта сызығы туралы теоремасындағы Фалес теоремасының маңызын сипаттаңыз
Табандары 3 дм және 7 дм болатын трапецияның орта сызығын табыңыз.
Трапецияның табандарының қатынасы 2:3, орта сызығы 48 см.
Табандарын табыңыз.
Трапецияның табандары 6м және 9м. Трапецияның диагоналдары оның орта сызығын қандай кесінділерге бөледі?
Теңбүйірлі трапецияны ерекшеліктерін сипаттап беріңіздер
Теореманың бірінші дәлеліне сипаттама беріңіз
ІІ деңгей тапсырмалары
Трапецияның диагоналдары оның орта сызығын тең үш кесіндіге бөледі. Трапеция табандарының қатынасын есептеңіздер
Орта сызығы 8 м болатын трапецияның диагональі оны айырымы 2 м-ге тең екі кесіндіге бөледі. Трапецияның табандарын табыңдар.
ІІІ деңгей тапсырмалары
Трапецияның диагоналдарының орталарын қосатын кесінді оның табандарына параллель және табандарының айырымының жартысына тең болатынын дәлелдеңдер
Топтық жұмыс.
Жұп – жұппен берілген теореманың екі дәлелін салыстырыңыздар. Олардың ерекшеліктерін және маңыздылығын көрсетіңіздер.
Достарыңызбен бөлісу: |