Сынып: 8А Өткізілген күні: 26.01.2017 ж Пән атауы: Қазақстанның физикалық географиясы
|
Пән мұғалімі: Дюисенова Д.Т.
|
Тақырыбы:
|
Қазақстанның ірі көлдері.Балқаш көлі
|
Сабақ мақсаты
|
Қазақстанның ең ірі көлдері туралы білу,олардың қалыптасуы мен ерекшеліктері туралы түсіну және олардың шаруашылықта қолданылуын,экологиялық жағдайларын анықтау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Қазақстанның ең ірі көлдері туралы біледі,олардың қалыптасуы мен ерекшеліктері туралы түсінеді және олардың шаруашылықта қолданылуын,экологиялық жағдайларын анықтайды.
|
Сабақтың типі
|
Аралас сабақ
|
Түрі
|
Жаңа сабақ
|
Білім беру технологиясы
|
Топтық және жекелей атқарылған жұмыстарға арналған
|
Сабақтың білім беру формасы
|
Сыни тұрғыдан ойлау.
|
Сабақта қолданылатын әдіс тәсілдер
|
Insert әдісі, сұрақ-жауап,постер, кластер құру,топтық шығармашылық жұмыс,дискриптор әдісі.
|
Көрнекіліктер
|
Оқулық,Презентация,электронды оқулық,бейне материал,атлас,контур карта,Қазақстанның физикалық картасы.
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс - әрекеті
|
Ұйымдастыру
( 2 мин)
|
Өзендердің атауы бойынша 5 топқа бөлінеді,әр топта 5 оқушы.Топ жетекшілері сайланып алынады.
|
Өзендердің аттары жазылған қима қағаздар арқылы (Іле,Лепсі,Қаратал,Аягөз,Ақсу) оқушылар топқа бірігеді.
|
Қызығушылықты ояту (10 мин)
|
2. «Сұрақ-жауап»әдісі арқылы деңгейлік сұрақтарға негіздеу . .
3. «Қазақстанның көлдері.Балқаш көлі туралы» бейнебаян көрсетіліп, сабақтың тақырыбы анықталады.
|
2 Оқушылар қойылған сұрақтар арқылы өз-ойларын жинақтайды.
3. Бейнебаян көру арқылы тақырыпты анықтайды.
|
Мағынаны ажырату
( 18мин)
|
4. Материал(ресурс) бойынша жұмыс жасайды, топ ішінде түсіну, талдау жұмыстары жүргізіледі
5.Топтарға бағытталған тапсырмалар:
I-топ. «Балқаш көлінің физикалық-географиялық дамуын және геологиялық,геоморфологиялық ерекшеліктерін айқындайды постерге түсіреді айқындайды»
II-топ. « Балқаш көлінің гидрологиясы»
III-топ.«Климаты»
ІҮ –топ.»Биологиялық қорлары»
ІҮ –топ «Көлдің экологиясы»
|
4. материалды оқи отырып, білімдерін жетілдіреді, топ ішінде талдай отырып, постер әзірлейді. 5.Таныстырым әзірлейді, қорғайды.
Тақтаға постер қорғау арқылы кластер құру.
|
Ойтолғаныс
( 5 мин)
|
5. Қазақстанның кескін картасына Балқаш-Алакөл алабына жататын өзендерді түсіру.
6. Тест жұмысын орындау
|
5. Дискриптор арқылы топ жетекшілердің бағалауы.
6.Тестке жауап береді,бірін-бірінің тапсырмасын алмастыру арқылы бағалайды.
|
Бағалау
|
Мұғалім дискрипторлар арқылы оқушылардың жиынтық бағасын шығарады.
|
Жиынтық баға
|
Рефлексия ( 3 мин)
|
7. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша «жеміс ағашына» стикерлерді орналастыру ұсынылады.
|
6. Тақтаға іледі.
|
Қазақстанның физикалық географиясын 8а-сыныбы жаңа оқу жылынан бастап оқып келе жатқандықтан,Кембридж бағдарламасы аясында тиімді әдіс тәсілдерді пайдалану арқылы оқушылардың география пәніне деген қызығұшылығын арттыру мақсатында ,және I,II,III-деңгей тәмәмдаған пән мұғалімдерімен бірлесіп «lesson study» құрыпоқушылардың география пәніне қызығұшылығын арттыру мҚазіргі таңда ғаламдық және жергілікті экологиялық мәселелер өзекті тақырыптардың бірі болғандықтан, «Жаратылыстану» пәндері бірлестігінің онкүндігі аясында осы тақырып бойынша химия, биология, георгафия пәндерінен кіріктірілген экологиялық сыныптан тыс сабағы өткізілді. Сабақ барысында Insert әдісі, Т кестесі, постер, топтық шығармашылық жұмыс, мозаика сынды жаңа инновациялық технологияларға сәйкес әдіс-тәсілдер қолданылып оқушылардың өз білімдерін пайдалана отырып, топпен және жекелей шығармашылықпен жұмыс ұйымдастырылды.