Тақырыбы: Белдемше. Шығу тарихы. Мата таңдау. С/ж. Белдемше эскизін салу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыны белдемшенің түрлері және оның эскизін салу жолдарымен таныстыра отырып, өз бетімен ізденіп, жұмыс жасауға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, түсіндірме, көрнекіліктік.
Көрнекілігі: тірек схемалар, слайд.
Техникалық құралдар: компьютер
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері.
Сабақ жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
VI Жаңа сабақты түсіндіру.
V. Жаңа сабақты бекіту
VІ. Сарамандық жұмыс
VІІ. Қорытынды
VIII. Жұмыс орнын жинастыру.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушылармен сәлемдесу;
ә) оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;
б) сабаққа даярлығын байқау;
в) оқушылардың назарын сабаққа аудару;
Мақсатымыз білім алу,
Міндетіміз еңбектену.
Барлығымыз жұмыла,
4-5ке қолжеткізу- дей отырып, бір- бірімізге қарап сәттілік тілейік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (графикалық диктант арқылы).
Сұрақ жауабымен келіссе «Иә - » , келіспесе «жоқ Λ » белгілейді.
Тігін машинасымен жұмыс істегенде жарық сол жақтан түсу керек. ( - )
Іс тігушімен машина столының ара-қашықтығы 16-20 см. болу керек.( Λ )
Іс машинасын сабақтағанда аяқты педальдан алу керек. ( - )
Ине майысқан: ине сынады, жіп үзіледі, тістері босатылады.(-)
Ине негізі төрт бөліктен тұрады.( Λ)
Қалың мата тігу үшін № 90 инені қолдану керек.( Λ)
Махавик тек бір бағытта жұмыс атқарушыға қарай айналу керек.( - )
Машина іске қосылмай тұрғанда қысу табаны түсіп тұрады.( Λ)
Қол машинасын 1870 жылы ойлап тапқан.( Λ)
Аяқ машинасының ең керек деталы аяқ жетегі. ( - )
Ине дұрыс егелмеген: жіп үзіледі, мата жіптерін жұлады. ( - )
Қол машинасымен аяқ машинасының сабақталуы бірдей емес. ( Λ)
Қайыққа шөрік дұрыс кигізлсе, сағат тіліне қарсы айналады. ( - )
Орындық машина инесіне қарама –қарсы тұруы керек. (-)
Қайыққа шөрікті кигізгеннен кейін, жіп 10-15 шығып тұруы керек.( - )
Оқушылар графикалық диктант жазып болғаннан кейін жауап парақтарын бір-бірімен алмастырады. Сол кезде тақтаға графикалық диктанттың дұрыс жауабы слайд арқылы шығарамын. Оқушылар жұмысты тексеріп шығады, бағалау рейтенгісі арқылы үй жұмысын өздері бағалайды.
ІІІ.Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
1 Жазу жазып жалықпаған,
Жаза жаза арықтаған.(БОР)
2 Оқу .....мен құдық қазғандай (ИНЕ)
3 Бұйымды пішуге қажет құрал? ( ҮЛГІ)
4 Белдемшелі бұйымдардың үстіңгі бөлігі. (БЕЛДІК)
5 Үлгіні жылжытпайтын құрал. (ТҮЙРЕУІШ ИНЕ)
6 Бұйым пішілетін зат. (МАТА)
7 Екі тышқан бірлесіп, кесіп пішіп береді.
Жүрмесе егер бірлесіп, жоқ қой оның керегі. (ҚАЙШЫ)
8 Жаңартады үйіңді, тазартады киімді.
Жолыңада тиімді, не дейді бұл бұйымды? (ШӨТКЕ)
|
1.
|
Б
|
|
|
|
|
2.
|
|
Е
|
|
|
3.
|
Л
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
Д
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
М
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
Ш
|
|
|
8.
|
|
|
|
Е
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |