Тақырыбы
|
«Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу» аңыз әңгімесі
|
Мақсаты
|
Тақырыптың мазмұнын жан-жақты талдау арқылы мазмұнын меңгерту.
Аңыз әңгіме арқылы Жиренше мен Қарашаш бейнесіне талдау жасай отырып, терең түсіне білуге, қызыға оқуға жетелеу.
|
Жалпы мақсат
|
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін қорғауға дағдыландыру, көркем сөйлеуге үйрету, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Әңгіменің негізгі идеясын түсінеді, білім, білік, дағдылары қалыптасады. Сөйлеу тілдері дамиды.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, Ыстық орындық, Жұптық әңгіме, Салыстырмалы карта, Көкпар ойыны
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
«Мозайка» тренингі арқылы топқа бөлінеді
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттердің қиындысын дұрыс тауып, өз жұптарын табу арқылы 3 топқа бөлінді
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық-
тарын ояту
|
«Миға шабуыл» сұрақ жауап
|
Үй тапсырмасын сұрау Талқылау үшін сұрақтар беріледі
|
|
Түсіну
|
Өткен тақырып пен жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Одан кейін өткен тақырыптқа қатысты тапсырмалар беріледі, таратылады.
Ол үшін Ыстық орындық әдісін пайдалану
|
Слайдты ашып балаларға көрсетемін, оларға нені байқап отырсыңдар?, күнделікті тұрмыста пайдасы бар ма? деген сияқты ой тастаймын.
Оқушыларға мәтінді беремін, қалай жұппен, топпен талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек оқушыларға бағыт беремін.
А 1 форматтағы қағазды таратамын.
|
Оқушылар өз ойын суреттер арқылы жеткізеді.
Оқушылар өздіктерінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.
Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды.
|
Қолдану
|
Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы)
Берілген сөздерге шағын эссе жазады
|
Топқа арналып жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар береді
|
Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру
|
Сергіту сәті
|
«Балапандар биі» атты жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
|
Талдау
|
Жоспар арқылы тақырыпты талдау
|
Әңгімеге жоспар құру:
-Жиренше шешеннің жолдасымен жолға шығуы.
-Оларға бір топ қыздың кездесуі.
-Бір топ қыздың ішінен Қарашаштың бөлінуі.
-Жиренше Қарашаштың бөлініп қалуының мәнісін сұрауы.
-Жиреншенің Қарашаштың үйіне қонуы.
-Байдың Жиреншені шақыртуы.
-Байдың сөзден тосылып, Жиреншеге Қарашашты алып беруі.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы жоспар бойынша талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасау арқылы тақырыпты талдайды
|
Жинақтау
|
Көкпар ойыны арқылы сабақты жинақтайды
|
Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар:
1.Қарашаш қандай қасиеттерімен ұнады?
2.Не үшін Жиренше байдың үйіне қонбады?
3.Жиреншенің жанындағы жолдасы қандай адам еді?
4.Бай не себепті Жиреншеге Қарашашты алып берді?
|
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды
|
Бағалау
|
Кері байланыс
(не үйрендім, не қиын болды?)
Бағалау парақшаларын тарату
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
Өзін-өзі топпен бағалайды
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|