Атырау облысы Атырау қаласы Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектебі
Биология пәні 6-сынып
«Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің
жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі»
Өткізген:жоғары санатты биология пәні мұғалімі Садықова Б.Ғ.
Атырау-2015
Түсінік хат
«Білім беру жүйесінің басты міндеті оқытудың жаңа технологияларын енгізуге,білім беруді ақпараттандыру,халықаралық коммуникациялық желілерге шығу,ұлттық және жалпы азаматтық құндылықтарды,ғылым мен тәжірибе жетістіктері негізінде жеке кәсіби шыңдауға бағытталған білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау» қажеттігі туралы Қазақстан Республикасы-ның Білім туралы заңында айтылғандай Педагогикалық Шеберлік Орталығы Кембридж университетінің Білім беру факультетімен бірлесіп әзірлеген Қазақстан Республикасының педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламасына сәйкес соңғы кездерде білім саласында оқыту жүйесіне өзгерістер енгізілуде.Соған сәйкес әрбір пән мұғалімдері де сабақ өткізуде заман талабына сай жаңа инновациялық технологияларды, оқытудың 7 модулін ұтымды қолданып,оқушылар шығармашылығын дамытып,белгілі нәтижеге қол жеткізуде. Төменде 6-сыныпта өткізілген «Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі» тақырыбына дайындаған қысқа мерзімді сабақ жоспарын ұсынып отырмын.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасын және көптүрлілігін білуге,олардың қасиеттері мен маңызын түсініп,осы тақырып бойынша өз бетімен жұмыстанып,тақырыпты тиянақты меңгеруіне жағдай туғызу. Тәрбиелік: Ашық тұқымды өсімдіктердің жергілікті жерде өсетін:қарағай, бозарша, шырша,т.б. түрлерін сақтай отырып, оқушыларды орман байлығын қорғауға, табиғатты сүюге баулу. Дамытушылық: Оқушылардың ашық тұқымды өсімдіктер жөніндегі ойлау,есте сақтау,шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, ізденімпаздыққа,нәтижеге жетуге ұмтылуға,шығармашылыққа баулу.Құзыреттілік: Әрбір оқушының үш деңгейлі тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оқушының қабілетіне қарай ашық тұқымды өсімдіктер туралы жеке құзырлылығын дамыту. Сабақтың міндеті: Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы,көптүрлілігі және оның маңызы туралы айта отырып,оқушыларды табиғатты қорғауға,оған қамқорлық көзқараспен көңіл бөлуге баулу. Сабақты ұйымдастыру формасы: Фронтальді,ұжымдық,жеке,топтық жұмыс. Сабақтыңтүрі:Аралассабақ Сабақтың әдісі :Блум таксономиясы,сатылай кешенді талдау,зертханалық, топтастыру,Венн диаграммасы,көрнекілік,сын тұрғысынан ойлау, сұрақ-жауап,сауалнама,т.б.әдістер қолданылды. Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта,оқулық,қосымша дереккөздер:интернет,слаидтар,дидактикалық материалдар, кестелер,кеппе шөптер,тірек-сызбалар,т.б. Оқыту нәтижесі:өздігінен оқу дағдыларын қалыптастыру,тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымдылардың жалпы сипаттамасы және көптүрлілігін салыстырмалы түрде талдай алуы, салыстыра білуі,ой қорытуды үйренуі жүзеге асырылады. Түйінді идеялар:1)Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымдылардың жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі тақырыбын салыстырмалы түрде талдай алуы тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.2) Сыни тұрғыдан ойлау оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.3)Оқушылардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау дұрыс шешім таба білуіне ықпал етеді. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру сәті: Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру. Сынып оқушыларымен амандасу, түгендеу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушыларды саналу реті бойынша 4 топқа бөлу:1-3 топтарға топтық жұмыс беріліп,4-топ бақылаушы топ ретінде топтардың жұмысын қадағалап,қорытындылайды.:-Топ басшылары тағайындалады.-Бағалау парақшалары үлестіріледі.
-Әр оқушы жеке өзін,ал топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды,мұғалім қорытынды баға қояды..
Мақсатын қою,сабақтың кезеңдерімен таныстыру.Ой қозғау.
2.Үй тапсырмасын тексеру: а)ауызша сұрау. ә)дидактикалық таратпа материалдармен,б)сауалнама арқылы сұраймын:
1.Қырықбуынның құрылысы қандай?
2.Қырықбуынның жаздық және көктемгі өркендерінің қызметі қандай ?
3.Қырықбуындар қалай көбейеді ?
4 Қырықбуынның қандай маңызы бар?
3.Жаңа білімді оқып меңгеруде Блум таксономиясы басшылыққа алынды.: I.Білу. Сабақтың тақырыбы:§22.1Тұқымды өсімдік ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі. Сабақтың жоспары: 1.Ашық тұқымдылар бөліміне жататын өсімдіктердің құрылысы және ерекшеліктері.2.Ашық тұқымды өсімдіктердің көптүрлілігі.3.Ашық тұқымды өсімдіктердің маңызы. Терминдер сөздігі:Сүрек.Дің.Қылқанжапырақты.Микориза.Шайыр. ”Бүржидек.”Эрозия.Фитонцид. Ашық тұқымдылар II.Түсіну
ОРМАН-ЕЛ ДӘУЛЕТІ,ЖЕР СӘУЛЕТІ. III. Қолдану
Орман-табиғаттың көркі,жасыл бағы, сұлулықтың жаршысы,жан шипасы, адамның тынысы,оттегінің қайнар көзі және көмірқышқыл газын сіңіруші. Орташа жастағы ағаштардан құралған орман жаңа отырғызылған жас ағаштар мен салыстырғанда көмірқышқыл газын көбірек пайдаланады: 1га жерде 60 жыл өскен қарағайлар жылына көмірқышқыл газының13 тонна -сын сіңіреді, ал 20 жыл өскендері – 9 тоннасын сіңіреді.Ал өте кәрі ағаштар дың көмірқышқыл газын сіңіріп, атмосфераға оттегін бөліп шығару қабілеті біртіндеп төмендейді ЖАСЫЛ ЖЕЛЕК-ЖАН САЯСЫ. Тылсым табиғатпен адамның етене араласып,оны еркін сезінуі де орман аясында жүзеге асады.Ұлы композитор П.И.Чайковскийдің шабытын қанат тандыруға,әдебиеттің атасы Л.Толстойдың қуатты ойларының қайнар көзін ашуға орыс орманы айтарлықтай әсер етсе, А.С.Пушкин,А.Н.Некрасов, С.Есенин т.б. сынды дарындар өз шығармаларында орман жайлы толымды ойлар толғады. Содан соң «Ашық тұқымды өсімдіктердің сыртқы құрылысы» тақырыбында №20 зертханалық жұмыс жүргізіліп,қарағай мен шыршаның бұтағын абайлап қарап, онда қылқандарының нешеден және қалай орналасқанымен танысады да қылқанның бұтақта орналасуын, реңін келтіріп, дәптерге суретін салады.Суреттерін оқулықтағы суретпен салыстырады.Қылқанның ұзындығын өлшеп, пішініне зер салады. Ашық тұқымдылардың маңызы: Құм ,қар көшкінін тоқтатады;Үй жихаздары, саз аспаптары жасалады;Бағалы құрылыс материалы;Ұшқыр зат бөліп,ауаны тазартады;Органикалық зат түзеді;Жасанды талшық, шайыр, қағаз т.б. алынады;Топырақты эрозиядан сақтайды,т.б. Сауалнама сұрақтары: ТАЛДАУ 1.Тұқымдары қорғанышсыз,қабыршақта,бүрде ашық орналасатын өсімдіктер:А.Жабық тұқымды өсімдіктер.В.Плаун.С.Қырықжапырақ Д.Ашық тұқымды өсімдіктер.Е.Қырықбуын 2.Қағаз алуға қолданылады:А.Самырсын.В.Шырша.С.Қайың.Д.Терек Е.Балқарағай 3.Алғашқы қылқанжапырақтылар шықты:А.Мезозой В.Архей.С.Палеозой.Д.Протерозой.Е.Кайнозой 4.Қазақстанның Қызыл кітабына тіркелген қылқан жапырақты өсімдік:А.Самырсын.В.Туйя С.Зеравшан аршасы.Д.Кәдімсгі қарағай.Е.Секвойя 5.Зеравшан аршасы жеміс беретін жыл:А.10.В.30.С.20.Д.40.Е.50
6.Ашық тұқымдылардың тұқымдары дамитын орын: А.Жеміс В.Тұқым.С.Спора.Д.Бүр.Е.Өзекше 7.Қағаз алуға қолданылады. А.Терек.В.Шырша.С.Қайың.Д.Самырсын.Е.Балқарағай 8.Ашық тұқымды бірүйлі өсімдік:А.Туйя.В.Самырсын.С.Қарағай.Д.Секвойя.Е.Арша
Қылқан жапырақты өсімдіктер
|
Тұрмыстағы және Жинақтау
шаруашылықтағы
маңызы
|
Қарағай
|
|
Самырсын
|
|
Арша
|
|
Балқарағай
|
|
Деңгейлік тапсырмалар: А 1.Қылқан жапырақты өсімдіктер неліктен ашық тұқымдылар бөліміне жатқызылады? 2.Ашық тұқымды өсімдіктердің қырықжапырақтәріздестерден қандай ерекшелігі бар? 3.”Сүрек” деген не? В 1. Ашық тұқымдыларға жататын өсімдіктер неге “қылқан жапырақтылар” деп аталады? 2. Балқарағайдың басқа қылқан жапырақтылардан айырмашылығы неде? С 1.Қарағай мен аршаның өзге ашық тұқымды өсімдіктер -ден айырмашылығы туралы не білесіңдер? 2. “Қызыл кітапқа” енген ашық тұқымды өсімдіктерді ата. 3.Ашық тұқымды өсімдіктердің қандай маңызы бар ? Бұл қай өсімдік ? 1. Жарықсүйгіш, діңі баған сияқты түзу, тік. Ұшар басы жанама бұтақтардан түзіледі, қысқа өркендерінде екі-екіден жіңішке әрі ұзын қылқандары дамиды............................................................................... 2.Көлеңкеге төзімді, қоректік заттарға бай, жақсы ылғалданған топырақта өседі. Ұшар басы пирамида тәрізді. Қылқандары қысқа және ұштары үшкір, әр инесі жеке-жеке орналасады .....................................................................................3.Бұтатектес, ине тәрізді тікенекті жапырақшалары бар. Бүрлерінің сырты балауызбен қапталған, көк жидектерге ұқсайды......................................................................... Сәйкестігін тап: *Барлық ашық тұқымдылардың гүлі мен жемісі болады; *Ашық тұқымды өсімдіктердің ұрықтануы тек су болған жағдайдағана мүмкін болады; * Қарағай,шырша, самырсын – бұлар қылқан жапырақтылар; * Қылқан жапырақты өсімдіктер тек солүстік жарты шарда ғана таралған; *Кипарис – ашық тұқымды өсімдік;*Қарағай – екі үйлі өсімді;*Ашық тұқымды өсімдіктердің арасында мәңгі жасыл және қылқандарын ауыстырып тұратын түрлері де кездеседі*Қарағайдың аталық бүлері топтанып орналасады*Қылқын жапырақты өсімдіктердің барлығында шайыр түзіледі;
Үйге тапсырма: §22 Венн диаграммасы: Өсімдіктер
Споралы өсімдік Тұқымды өсімдік
6 «сынып
Пәні: Биология
Сабақтың тақырыбы:
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:. Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасын және көптүрлілігін білуге,
олардың қасиеттері мен маңызын түсініп,осы тақырып бойынша өз бетімен жұмыстануына жағдай туғызу.
Білік: Оқушылардың ашық тұқымды өсімдіктер жөніндегі ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыта отырып,ізденімпаздыққа,нәтижеге жетуге ұмтылуға,
шығармашылыққа баулу.
Дағды: Әрбір оқушының үш деңгейлі тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оқушы қабілетіне қарай ашық тұқымды өсімдіктер туралы жеке құзырлылығын дамыту.
Құзыреттілік: Ашық тұқымды өсімдіктердің жергілікті жерде өсетін:қарағай,арша,шырша,т.б. түрлерін сақтай отырып,оқушыларды орман байлығын қорғауға, табиғатты сүюге баулу.
Сабақты өткізу формасы.
Фронтальді
Сабақтың түрі
Аралас сабақ
Сабақтың әдісі
Репродуктивті
Блум таксономиясы Зертханалық жұмыс № 20
Топтастыру Венн диаграммасы
Көрнекілік СТО
Сұрақ-жауап Сауалнама
Сабақтың көрнекілігі:
Интербелсенді тақта,оқулық,қосымша дереккөздер:интернет материалдары,кестелер,кеппешөптер,тірек-сызбалар
Блум таксономиясы
7 модуль
ресурстар
Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Жас ерекшеліктеріне қарай білім беру
топтастыру
Ұйымдастыру.Топтарға бөледі.
Плаунның құрылысы қандай?
Плаунның жаздық және көктемгі өркендерінің қызметі қандай?
Плаун қалай көбейеді?
Плаунның қандай маңызы бар?
Стикер түстері бойынша топтарға бөлінеді.
Диалог
Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.
«Білу» тапсырмалары: Кім?Не ? Қалай?Қандай? Қашан? ?
Сыни ойлау
Топтастыру стратегиясы
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігін үйретеді:
I-кезең Оқулықпен жеке,топтық жұмыс
II-кезең Мұғалім көмегімен жаңа тақырыпты меңгеруі
III-кезең Тақырып бойынша толық мағлұмат алады.
.
Оқушылар төменгі сыныпта алған білімдерін естеріне түсіреді.
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігін үйренеді.
Топтық жұмыс жүргізіліп,берілген тақырыпты топтан біреуі қорғайды.
«Түсіну» тапсырмалар Неліктен?
Неге ?
Не үшін?
Не себепті ?
Cыни ойлау
Топтастыру стратегиясы
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасын және көптүрлілігін жете түсінеді
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігін жазады
(постер жасау)
Қолдану
Сыни ойлау. Дарынды және талантты балалар
Оқыту нұсқау стратегиясы
Мәтінмен жұмыс жасаудың жолын түсіндіреді.
Мәтінмен жұмыс жасай отырып, тақырыпты меңгергендігін пайымдайды (жеке, жұппен, топпен)
АКТ-ны қолдану
сергіту
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.
Талдау
Сыни ойлау
Оқулық, сұрақ-жауап (ашық сұрақтар)
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипат-тамасы және көптүрлілігін жете қарастырады.
№20 з/ж.Ашық тұқымдылардың сыртқы құрылысы.
Оқушыларға сауалнама тапсырмалары беріледі.
Тапсырмаларды орындау арқылы тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктер- дің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігін талқылайды.
Жинақтау
Дарынды және талантты. Диалог
Интербелсенді тақтадан әр топқа Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипат-амасы және көптүрлілігі мысалынан суреттер көрсетіледі.
Диалог құрастырту.
Жаңа білімдерді қолданады. Сурет бойынша диалог құрастырады.
Бағалау
Сыни ойлау
Семантикалық кесте
Кері байланыс орнатады. Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі айқындалады.
Өз пікірлерін айтады.
Тақырыптың құндылықтарын пайымдайды.
АКТ-ны қолдану
Интернет, қосымша оқулық
Үй тапсырмасын беру.
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипат-тамасы және көптүрлілігі тақырыбында сауалнама құрастыру.
Интернет, қосымша оқулықтардан мәліметтерді жинақтайды. Құндылықтарын ашады.
Оқыту үшін бағалау
Қолпаштау. Смайликтер
Оқушыларға критерийлер шығарту.
Критерий бойынша өз-өзін бағалайды.
Сабақ кезеңі
|
Жүргізілетін жұмыс түрі
|
Уақыты
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтап, сабаққа назар аудару мақсатында спора мен тұқымның айырмашылығы тақырыбында қызықты мәліметтер беремін
|
3 минут
|
Үй тапсырма сын тексеру
|
Плаундардың құрылысы, көбеюі және дамуы тақырыбын ауызша сұрау.
|
5 минут
|
Білім тексеру
|
Тұқымды өсімдіктер ретінде ашық тұқымды өсімдіктердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі.тақырыбы бойынша кластер жасау
|
5 минут
|
Бекіту
|
Топпен жұмыс: Деңгейлік тапсырма
|
10 минут
|
Оқулықпен жұмыс
|
S19.2.
|
15 минут
|
Сергіту
|
Бейне таспа бойынша
|
2 минут
|
Қортындылау
|
ББС кестесі
Оқылған сабақ бойынша нені білемін?
Оқылған сабақ бойынша нені білгім келеді?
Оқылған сабақ бойынша менің сұрақтарым?
|
3минут
|
Бағалау
|
Критерий бойынша өзін-өзі бағалайды
|
2 минут
| Атырау облысы Атырау қаласы Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектебі
Биология пәні 6-сынып
«Өсімдіктердің тыныс алуы»
Өткізген:жоғары санатты биология пәні мұғалімі Садықова Б.Ғ.
Атырау-2015
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі : Демежанов Б.С.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні: 08.12.2015 сыныбы: 6«А»
Пәні: Биология Пән мұғалімі: Садикова Б.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Өсімдіктердің тыныс алуы.
|
Сілтеме
|
Қосымша материалдар.Сабақ жоспары.
Оқулық .
|
Мақсаты
|
Оқушыларға өсімдіктердің тыныс алуы тақырыбын ұғындыру.
|
Оқыту нәтижесі
|
Өздігінен оқу дағдыларын қалыптастырады. Жаңа тақырыптың негізгі идеясын теория тұрғысынан түсініп,күнделікті өмірде қолдана біледі, салыстыра біледі, талдай алады, ой қорытуды үйренеді.
|
Түйінді идеялар
|
1) Өздігінен іздене отырып, меңгеру өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Оқушылардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.
4) Алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру,өз бетінше іздене білуге үйретеді.
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
|
Жас жа жас ерек шеліктеріне қарай білім беру
|
топтастыру
|
Ұйымдастыру.Топтарға бөледі.
Тыңайтқыш дегеніміз не?
Органикалық ,минералды тыңайтқыш дегеніміз не?
Өсімдіктің топырақтан су мен минералды заттарды сіңіруін сипатта.
Өз білетіндерін топтастырады
|
Саналу реті бойынша топтарға бөлінеді.
Доминанттылық заңы (постер жасайды)
Өз білгендерін айтады.
|
|
Диалог
|
|
Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.
|
Білу
|
Сыни ойлау
|
Ой шақыру стратегиясы
|
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы айтады.
|
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы біледі.
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Категорияға бөлу стратегиясы
|
Интербелсенді тақтадан тыңайтқыштар жайлы мәліметтер көрсетіледі.
|
Оқулықтан өз беттерімен оқиды. (жеке, жұппен)
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы түсінгендерін сызбаға түсіреді. (топпен)
|
Қолдану
|
Сыни ойлау. Дарынды және талантты балалар
|
Оқыту нұсқау стратегиясы
|
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы,оның маңызын үйренеді.
|
Практикада қолданып, тақырыпты қаншалықты меңгергендігін пайымдайды. (жеке, жұппен, топпен жұмыс)
|
|
АКТ-ны қолдану
|
сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.
|
Талдау
|
Сыни ойлау
|
Оқулық, сұрақ-жауап (ашық сұрақтар)
|
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуының ерекшелігін айтқызады.
|
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы түсінгендерін салыстырады. (постер жасайды)
|
Жинақтау
|
Дарынды және талантты
|
Автор орындығы стратегиясы
|
Жаңа тақырып бойынша оқушылардың білімін тиянақтауға бағыттайды
|
Жаңа білімдерді қолданады.
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы түсінгендері туралы білімдерін қорытындылайды.
|
Бағалау
|
Сыни ойлау
|
Семантикалық кесте
|
Кері байланыс орнатады. Өсімдіктердің тыныс алуының қандай құндылығы бар? Мұғалім көмектеседі.
|
Семантикалық кестедегі сөздердің қай қатарға тән екенін табады. Топпен талқыға салады. Жаңа материалдың құндылықтарын пайымдайды.
|
|
АКТ-ны қолдану
|
Интернет, қосымша оқулық
|
Үй тапсырмасын беру.
Оқушылар өсімдіктердің тыныс алуы туралы теориялық тұрғыдан қарастырып келеді.
|
Интернеттен, қосымша оқулықтардан
өсімдіктердің тыныс алуы туралы мәліметтерді жинақтайды. Құндылықтарын ашады.
|
|
Оқыту үшін бағалау
|
|
Оқушыларға критерийлер шығартады.
|
Критерий бойынша өз-өзін бағалайды.
|
Атырау облысы Атырау қаласы Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектебі
Тізбектелген сабақтар топтамасы
Биология пәні 7-сынып
«Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі ».
Пәні мұғалімі Садикова Б.Г.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі : Демежанов Б.С.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні: 05.12.2015 сыныбы: 7«А» Пәні: Биология Пән мұғалімі: Садикова Б.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері. Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі
|
Сілтеме
|
Қосымша материалдар.Сабақ жоспары.Оқулық .
|
Мақсаты
|
а) білімділігі: Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі
жөнінде тереңірек білу. ә) дамытушылығы: Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі
тақырыбын буылтық құрттармен байланыстыра отырып, оқушылардың жәндіктер жөніндегі білімін тереңдету,ойлау қабілетін дамыту. б) тәрбиелілігі: Буынтаяқтылар типінің өкілі-өзен шаянының құрылысының ерекшеліктерін танып,біле отырып,пайдасына және оларды қорғау шараларына көңіл бөлу
|
Оқыту нәтижесі
|
Өздігінен оқу дағдыларын қалыптастырады. Жаңа тақырыптың негізгі идеясын теория тұрғысынан түсініп,күнделікті өмірде қолдана және салыстыра біледі, талдай алады, ой қорытуды үйренеді.
|
Сабақтың әдісі
|
АКТ,Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы, топтастыру,сұрақ-жауап,ой бөлісу, сауалнама,Венн диаграммасы,сәйкестендіру тест,биологиялық диктант
|
Түйінді идеялар
|
1) Өздігінен іздене отырып, меңгеру өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді. 2) Сыни тұрғыдан ойлау оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді. 3) Оқушылардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді. 4) Тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру,өз бетінше іздене білуге үйретеді.
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
|
Жас жа жас ерекшеліктеріне
қарай білім беру
|
топтастыру
|
Ұйымдастыру.Топтарға бөледі.
Өзен шаянының тіршілік ортасы,
тіршілік ету дағдысының ерекшелігі,қозғалысы қалай жүзеге асатыны жөнінде өткен тақырып бойынша оқушылардың білімдерін тексереді.
|
Саналу реті бойынша топтарға бөлінеді.
Өзен шаянының тіршілік ортасы қандай? Өзен шаянының тіршілік ету дағдысының ерекшелігі қандай ?
Шаяндардың қозғалысы қалай жүзеге асады? Өз білетіндерін топтастырады және ауызша айтады.
|
|
Диалог
|
|
Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.
|
Білу
|
Сыни ойлау
|
Ой шақыру стратегиясы
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі туралы оқушылар дың теориялық білімін қалыптас тырады
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері: қоректенуі, тыныс алуы,көбеюі туралы біледі. Тақырыпты қорғау (постер жасайды)
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Категорияға бөлу стратегиясы
|
Интербелсенді тақтадан шаяндардың құрылыс ерекшелігі жайлы мәліметтер көрсетіледі.
|
Оқушылар оқулықтан өз беттерімен оқиды. (жеке, жұппен)
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі, тыныс алуы,көбеюі туралы мәліметті сызбаға түсіреді. (топпен)
|
Қолдану
|
Сыни ойлау. Дарынды және талантты балалар
|
Оқыту нұсқау стратегиясы
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі жөнінде біле отырып, өмірде қолданады
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі, тыныс алуы,көбеюі тақырыбын практикада қолданып, тақырыпты қаншалықты меңгергендігін пайымдайды. (жеке, жұппен, топпен жұмыс)
|
|
АКТ-ны қолдану
|
сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.
|
Талдау
|
Сыни ойлау
|
Оқулық, сұрақ-жауап (ашық сұрақтар)
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшелік тері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі тақырыбын талдау
|
Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері: қоректенуі,тыныс алуы,көбеюін өткен тақырыптағы ұлулардың құрылысымен салыстырады. (постер жасайды)
|
Жинақтау
|
Дарынды және талантты
|
Автор орындығы стратегиясы
|
Жаңа тақырып бойынша оқушылардың білімін тиянақтауға бағыттайды
|
Жаңа білімдерді қолданады. Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі туралы біледі.
|
Бағалау
|
Сыни ойлау
|
Семантикалық кесте
|
Кері байланыс орнатады. Өзен шаянының құрылысының ерекшеліктері:қоректенуі, тыныс алуы,көбеюінің қандай құндылығы бар? Мұғалім көмектеседі
|
Семантикалық кестедегі сөздердің қай қатарға тән екенін табады. Топпен талқыға салады. Жаңа материалдың құндылықтарын пайымдайды.
|
|
АКТ-ны қолдану
|
Интернет, қосымша оқулық
|
Үй тапсырмасын беру. Басқа шаянтәрізді лер,олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын ғылыми тұрғыдан қарастырып келеді.
|
Интернеттен, қосымша оқулықтардан басқа шаянтәрізділер,олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы мәліметтерді жинақтайды. Құндылықтарын ашады.
|
|
Оқыту үшін бағалау
|
|
Оқушыларға критерийлер шығартады.
|
Критерий бойынша өз-өзін бағалайды.
|
Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектебі
Тізбектелген сабақтар топтамасы
Биология пәні 7-сынып
«Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы».
Пәні мұғалімі Садикова Б.Г.
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі : Демежанов Б.С.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні: 07.12.2015 жыл Сыныбы:7
Пәні: Биология
Пән мұғалімі :СадиковаБ.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
|
Сілтеме
|
Интернеттен мағлұмат алу. Сабақ жоспары.
Биология (7-сынып), оқулық
|
Мақсаты
|
Өткен сабақтағы. буынтаяқтылардың буылтық құрттармен ұқсастығы және айырмашы лығы туралы алған білімдерін бекіте отырып, шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. тақырыбын өткен тақырыппен байланыстыра түсіндіру.
|
Оқыту нәтижесі
|
Өздігінен оқу дағдыларын қалыптастырады. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын салыстырмалы түрде талдай алады, салыстыра біледі, ой қорытуды үйренеді.
|
Түйінді идеялар
|
1 Буынтаяқтылардың буылтық құрттармен ұқсастығы және айырмашылығы мен шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын салыстырмалы түрде талдай алуы тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау оқушылардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3) Оқушылардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау дұрыс шешім таба білуіне ықпал етеді.
|
Блум таксономиясы
|
7 модуль
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
|
|
Топтастыру
|
Ұйымдастыру.Топтарға бөледі. Өзен шаянының құрылыс ерекше лігі,қоректенуі,тыныс алуы, көбеюі тақырыбын ауызша сұрайды
|
Түсті стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Өзен шаянының құрылыс ерекшелігі, қоректенуі,тыныс алуы, көбеюі тақырыбын ауызша айтады.
|
Білу
|
Диалог
|
Топтастыру әдісі
|
Ынтымақтастық атмосферасын құрады. Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын оқып,меңгеруін тапсырады.
|
Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділер дің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын оқып, танысып,постерлеп қорғайды.
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Интернет, оқыту нұсқауы стратегиясы
|
Әр топқа мәтін бойынша тапсырмалар беріледі.
|
І-топ.Шаянтәрізділердің табиғаттағы маңызына сипаттама .
ІІ-топШаянтәрізділердің адам өміріндегі маңызына сипаттама.
ІІІ-топ Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақыры бына сатылай кешенді талдау.
Оқушылар оқулықпен,дәптермен жұмыс жүргізеді.
|
|
АКТ-ны қолдану
|
Сергіту
|
Сергіту сәтін ұйымдастырады.
|
Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.
|
Талдау
|
Сыни ойлау
|
Интернет, оқыту нұсқауы стратегиясы
|
Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәріз ділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын талқылайды.
|
Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділер дің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбымен танысып, талқылайды.
|
Қолдану
|
Сыни ойлау. Дарынды және талантты балалар
|
Оқулық, сұрақ-жауап (ашық сұрақтар)
|
Басқа шаянтәрізділерді атап, оларға сипаттама бер.
Шаянтәрізділердіңтабиғаттағы маңызы қандай?
Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы
тақырыбын өмірмен байланыс тырады.
|
Сауалнама сұрақтары
Деңгейлік тапсырмалар
|
Жинақтау
|
Сыни ойлау
|
Рафт стратегиясы
|
Интербелсенді тақтадан орындалу ережесі түсіндіріледі. Басқа шаян тәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбында білімдерін саралайды.
|
Жаңа білімдерді қолданады.Өздері бүгінгі тақырыпта, қалаған адамына тілек жаза алады. Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын дағы білімдерін жүйелейді.
|
Бағалау
|
Сыни ойлау
|
Бағытталған оқу стратегиясы (ашық сұрақтар)
|
Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбына сатылай кешенді талдау бойынша оқушылар білімін саралайды.
|
Оқушылар өздері осы сұрақ төңірегінде талқылау жүргізеді. Өз пікірлерін айтады. Басқа шаянтәрізділер. Шаян тәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбын оқып, меңгеруін ескеріп,өзін-өзі және топ жетекшісі,содан соң мұғалім бағалайды.
|
|
АКТ-ны қолдану
|
Оқулық, интернет
|
Үй тапсырмасын беру. § 46.3.
Зерттеу жұмысына баулиды.
|
Пікірталас ұйымдастыруға дайындалады
|
|
Оқыту үшін бағалау
|
|
Оқушыларға критерийлер шығартады
|
Критерий бойынша өз-өзін бағалайды.
|
Сабақ кезеңі
|
Жүргізілетін жұмыс түрі
|
Уақыты
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтап, сабаққа назар аудару мақсатында шаяндар тақырыбында қызықты мәліметтер беремін
|
3 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Өзен шаянының құрылыс ерекшелігі.Қоректенуі. Тыныс алуы. Көбеюі тақырыбын ауызша сұрау.
|
5 минут
|
Білім тексеру
|
Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбы бойынша кластер жасау
|
5 минут
|
Бекіту
|
Топпен жұмыс: Деңгейлік тапсырма
|
10 минут
|
Оқулықпен жұмыс
|
§ 46.3.
|
15 минут
|
Сергіту
|
Бейне таспа бойынша
|
2 минут
|
Қортындылау
|
ББС кестесі:
Оқылған сабақ бойынша нені білемін?
Оқылған сабақ бойынша нені білгім келеді?
Оқылған сабақ бойынша менің сұрақтарым?
|
3минут
|
Бағалау
|
Критерий бойынша өзін-өзі бағалайды
|
2 минут
|
Достарыңызбен бөлісу: |