БЕКІТЕМІН:
Әлеуметтік-экономикалық пәндер,
бастапқы әскери дайындық және
дене тәрбиесі пәндік циклдік
комиссиясының жетекшісі
____________Кумбаев И. Я.
«__»____________ 2023 ж.
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі.
Модуль /пән атауы:
Жалпы білім беретін пәндер /Қазақстан тарихы
Оқытушы:
Ақкәдірова Ә. Т.
Күні:
«15» қараша 2023 ж.
Жалпы мәліметтер:
Курс, топ: І курс ББ-23-4
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың түрі:
Теориялық сабақ
Сабақтың типі:
Жаңа білімді меңгеру сабағы
Мақсаты, міндеттері:
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің алғышарттары мен барысын түсіндіру
1. З.А. Джандосова. Қазақстан тарихы. 10 - сыныпқа арналған оқулық.- Алматы: Мектеп,2019//http://expert.mektep.kz/ru/shop/126439-10_klass/126440-azastan_tarihy_10/1.
Техникалық құралдар, материалдар:
ДК, интерактивті тақта, презентация.
Пәнаралық байланыс:
Дүниежүзі тарихы, география.
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
Оқытушының әрекеті
Студенттің әрекеті
Ресурстар
Сабақтың басы:
Амандасу, студенттерді түгендеу.
Сабырлы атмосфера қалыптастыру.
«Қоқыс жәшігі» Студенттер жасырын жазылған ұғымдар бойынша 4 топқа бөлінеді:
Өткен сабақты қайталау. Конверттегі сауал. Мұғалім өткен тақырыпты қайталау мақсатында 4 кілттік сөзді конвертке жасырып, әр топқа үлестіреді. Топтағы студенттер сөздердің мағынасын ашады.
1. Көсемдік? 2. Сақ патшайымдары? 3. Қаңлы астанасы? 4. Ғұн билеушісін қалай атады?
«Ассоциация» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады
Түрік қағанаты «Түркі империясы»
Амандасу
Оқушылар өз бойындағы жаман қасиеттерін, әдеттерін бір сөзбен қағазға жазып, сосын қағазды қоқыс жәшігіне салады.
Әр топтан бір оқушы шығып, конверттегі сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың ортасы
Жаңа білімді меңгеру кезеңі. Алдын ала дайындалған картаға Түркі империясы мемлекеттерінің орналасқан аумағын сызып, көрсетеді
1-тапсырма: «Картамен жұмыс»
Бағалау критерийі:
Дескрипторлар
Қағанаттардың орналасқан жерін біледі.
Түркі империясының аумағын картадан сызып көрсетеді
Қалыптастырушы бағалау: «Ауызша мадақтау» «Жарайсың», «жақсы», «талпын». 2-тапсырма: «Постер қорғау» әдісі. Қажетті құралдар: А3 форматтағы қағаз, түрлі түсті қарындаш, фломастер.
Түркі империясы мемлекеттерінің (қағанаттардың) хронологиялық кезеңдеріне қысқаша шолу жасайды.
Анықтама береді
Сипаттамасын айтады
Пайда болу және қалыптасу факторларын атайды
Формативті бағалау. «Смайликтердің бейнесі». 3-тапсырма. «Тарихи диктант». Оқушылардың жазылым дағдысын қалыптастырады.
1. «Ұлы Дала» деп ... жерді айтамыз.
2. ... көшпелілер өркениетінің бесігі болып табылады.
3. Жалпы ... отырықшы егіншілік аясында қалыптасқан...
4. Дала өркениетінің бірегей құндылығы ... тығыз байланысты.
5. Басып айтатын тағы бір ... адамның құқығы тапталмаған.
Бағалау критерийі:
Дескрипторлар
«Ұлы Дала» ұғымы мен Еуразияның өзара байланысын анықтайды
Сөйлемдердегі берілген орындарды толықтырады.
Қалыптастырушы бағалау: «Ауызша мадақтау» «Жарайсың», «жақсы», «талпын». 4-тапсырма: «Ыстық орындық» әдісі. 1. «Ұлы Дала» ұғымы нені білдіреді?
2. Бұл үғымның тууына қандай себептер бар?
3. Қазақстанның географиясы мен «Ұлы Дала» ұғымы қалай байланысады?
4. «Ұлы Дала» ұғымының өте күрделі өлшемі деп нені айтамыз?
5. Еуразиядағы көшпелілердің негізгі шаруашылықтары қандай болды?
Әр топ берілген тапсырмаларды постер арқылы қорғап шығады.
Сөйлемдердегі бос орындарды толықтырып, дәптерге жазады.
Сұрақтарға жылдам жауап беруі керек. Әрбір оқушы жеке немесе топтың атынан шығады.
Радлов В.В. Тюркские степные кочевники. – Астана: «Алтын кітап», 2007, Том3. – 390 Б
А3,
Сабақтың соңы
Кері байланыс. «Табыс ағашы» әдісі. Оқушылар өз ойларын параққа жазады, толық түсінсе жемісіне, жартылай түсінсе жапырағына, түсінбесе тамырына апарып жабыстырады.