Апта 3
Күн 3
|
Күні
3 күн
|
Тренер
Уалиева Н.С.
|
Өткізілетін орны
№306
|
Тақырыбы
|
1-сабақ: Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
2-сабақ: Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай? Мұғалімнің оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
|
Мақсаты
|
Мұғалімдер өздерінің тәжірибесі негізінде сапалы оқыту мен оқудың үлгісіне талдау жасайды.
|
Нәтижесі
|
Мұғалімдер мінсіз оқушы мен мінсіз мұғалімнің анықтамасын береді және сапалы оқыту мен оқудың нақты критерийлерін әзірлейді.
|
Түйінді идея
|
Сапалы оқытудың тұжырымдамалық негіздерінің күрделілігін және көпмағыналылығын түсіну; сапалы оқытуды анықтау үшін әдетте қолданылатын критерийлерді сын тұрғысынан ойластыру. «Сапалы оқыту» ұғымының мазмұны туралы тұжырымдама түсіндіруг екүрделі және маңызды. «Сапалы оқытуды» анықтау үшін жиі қолданылатын көздер жеткіліксіз.
|
Оқыту барысы
|
1 сабақ Мұғалімнің мінсіз мұғалім туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
|
Іс әрекет, мерзімі
|
Тренердің әрекеті
|
Тыңдаушының іс әрекеті
|
Ресурстар
|
Кіріспе. 5мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу мұғалімдерды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
|
1.Ынтымақтастық ахуал «сіздің осы қасиетіңіз...»жаттығуы.Тыңдаушыларды үлкен шеңберге тұрғызады.
Шаттық шеңбері:
Дөңгеленіп тұрайық
Керегені құрайық.
Уықтар боп иіліп,
Шаңыраққа киіліп
Киіз үйді құрайық.
Міне сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің мектебіміздің қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.
|
1.Әріптестер бір-бірінің қасиеттерін айтып бөліседі.
(комплименттер айтылады)
(Анар Балтаевна, сіз-ақкөңілсіз, С.М-қызы, сіз еңбекқорсыз.........)
| Слайд. |
«Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу 5 мин.
|
«Мінсіз мұғалім», « Мінсіз оқушы», «Мінсіз мектеп» тобыны
|
Тренердің тапсырмасын орындайды. Берілген сүреттерді таңдайды. Таңдаған сүреттер бойынша топқа бөлінеді
|
Суреттер, қийма қағаздар.
|
Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу.
20мин
|
«Мұғалім мамандығын неге тандадым» деген тақырыпта эссе жаздыру
|
Эссе жазады.Топтық жұмыс. Талқылайды.
| А4 парағы |
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл
20 мин
|
«Мінсіз мұғалім»ге тән қасиеттер
«Мінсіз оқушы»ге тән қасиеттер
«Мінсіз мектеп»ге тән сипаттама
|
Постер қорғау
| Флипчарт, плакаттар,маркерлер, стикерлер |
Кейінгі жұмыс: Өз блогтарында бір күндік сабақтарының қорытындысы тұралы өз пікірлерін білдіру
20 мин
|
«Интерьвю» әдісі арқылы тыңдаушыларды өз сабақтары туралы ашық, жабық сұрақтар қою арқылы сөйету
|
Микрофон алған тыңдаушы жауап береді
| «Микрофон» |
Қорытынды
5 мин
|
Кері байланыс «Таза тақта»
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар немесе ережелер жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады.
| Рефлексия сызбасы, |
2-сабақ: Оқушылардың пікірі бойынша құзырлы мұғалімнің сипаттамасы қандай? Мұғалімнің оқушылардың жеке ерекшеліктері туралы қалыптасқан ұстанымдарын зерттеу.
|
Іс әрекет, мерзімі
|
Тренердің әрекеті
|
|
Ресурстар
|
Жоғары белсенділікті талап ететін жаттығу. Мұғалімдердің мінсіз оқушыға тән сапаларына қатысты өз пікірлерін жазбаша баяндау.
20мин
|
«Мінсіз оқушы»ға сипаттама
|
«Мінсіз оқушы»ға тән қасиеттерін жазады. Мұғалімдердің жауаптарын басқа елдегі мұғалімдердің нәтижелері деректерімен салыстыру.Топтық жұмыс.
|
А4 парағы
|
“Жүгіртпе шынжыр” әдісі арқылы Оқулықпен жұмыс 25 мин
|
1Оқушының сипаттамасы Мазасыз Альма.
2Оқушының сипаттамасы Өте сақ Салли.
3Оқушының сипаттамасы Көңілі тоқ Сэм.
|
Қабырғада берілген мәтінді топ мүшелері кезекпен оқып келіп, өз тобына түсіндіреді, мәтін шынжыр сияқты жалғасын табу керек.
| А4 парағы, маркерлер |
II. Сабақ мазмұнын түсіну
(Мақсаты: сабаққа берілген ақпаратты түсіну)
20мин
|
Тапсырма:
– А4 парағының бірінші бағанына қандай оқушыны табысты немесе мінсіз оқушы деп айтуға болады? деген сұрақтың жауабын ойластыруға уақыт беріледі. Мінсіз оқушының сипатын жасайды. Және Міні бар оқушының оқуы неліктен табысты бола алмайды? дәлелдеу.
Мектепте табысты болмаудың себептері анықталады.
|
Топтар русурстармен танысып, өз нәтижелерін ұсынады. (Спикер немесебарлық топ мүшелері).
Топтарөзтұжырымдарынұсынады. Өзойларыменбөлісіп, пікіралмасады.
|
Плакаттар, маркерлер, флипчарттер
|
«Мінсіз оқушының сипаты»
10 минут
|
«Мінсіз оқушының сипаты» ,«Мінсіз мұғалімның сипаты», «Мінсіз мектебның сипаты»
сипаттамаларын маңыздылығына қарап жоғарыдан төмен қарай орналастырғызады.
|
Әр топтан бір мұғалім өзінің сипаттамасын негіздеп береді.
|
ҮМ 26-27 беттер
|
Әр түрлі бес елдегі мінсіз оқушының сипаттамасы
5 минут
|
Жетелеуші сұрақтар қояды. Осы дағдыларды дамытуға мұғалім не істеу керек екендігін қорытындылайды.
|
|
|
«Мен үшін бүгін ... құнды болды, себебі...» рефлексия
10 минут
|
Кері байланыс жазуға тапсырма береді
|
|
А4 формат
|
Сабақтан кейінгі рефлексия
|
|
|