яТексерілді.
АКТ 3 сынып
§1.. Біздің айналамыздағы ақпарат
|
Мектеп:
|
|
|
Күні:
|
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
|
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
|
Оқу мақсаттары
|
3.1.2.1 - компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру.
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушыларүшін:
Ақпаратүғымының, ақпарат көзімен, ақпаратты өңдейтін құрал - компьютермен танысады.
|
|
|
Көптеген оқушылар үшін:
Ақпаратты қабылдау түрлерімен, компьютердің қолданушы міндетін шешу құрылғысы екендігін ажырата алады.
|
|
|
Кейбір оқушылар үшін:
Ақпараттардың түрлерін ажыратып, практикада қолдануға дағдыланады.
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Ақпарат ұғымымен, ақпарат көзімен, ақпаратты өңдейтін құрал - компьютер құрылғыларының атауын, анықтамасын біледі.
Ақпарат түрлері мен ақпарат көздерін ажырата алады.
Практика жүзінде ақпараттармен жұмыс жасап, ақпаратты өңдеу құрылғысын қолдана алады.
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Пәндік лексика және терминология:Ақпарат және компьютер атауымен танысады.Ақпаратты (лат.informatio - түсіндіру, мазмұндау) қолданады. Компьютерлік сауаттылық ( ағылшын тілінен: computer literacy)
Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:ақпарат үғымына қатысты тіркестер мен сөйлемдерді пайдалану.
|
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Сабақта жауапкершілік, айқындық,құрмт, ынтымақтастық. Бір - бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
|
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, жаратылыстану, музыка, бейнелеу өнері.
|
|
|
Тірек білім, білік, дағдылар
|
«ақпарат» ұғымы, сезім мүшелірінің қызметі
|
|
|
Жоспар
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланғаніс-әрекет
|
Қосымша ресурстар
|
|
Басталуы
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін "Досыма тілек"тренингін ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру.
1- топ:Ақпарат
2 -топ: Компьютер
Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады.
Бағалау критерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген)
|
А 4 қағазы, жұмбақ, өлең, мақал-мәтел
Оқулық
|
|
Негізгі бөлім
Білу
|
"Суреттер сойлейді"әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын оқушылармен бірлесе отырып анықтау.
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Әрқайсысы әрқайсысын оқытады ( сондай-ақ "Бәіреуін аласың - біреуін бересің") топтық жұмыс.
1. Ақпарат деген не?
2. Біз ақпаратты қайдан аламыз?
3. Қандай ақпарат көздері бар?
4. Компьютер, компьютерлік сауаттылық деген не?
Сұрақтары талқыланып сұралады бірлескен жұмыс.
Топтар бірін-бірі өзара бағалайды.
|
А 3 қағазы,
оқулық
|
|
Сабақтың_ортасы__Түсіну__Сұрақтарды_"Бір_минут"'>Сабақтың ортасы
Түсіну
|
Сұрақтарды "Бір минут" әдісі арқылы сұрау. Оқушылар сұрақтарға бір минуттың ішінде қысқа әрі нақты жауап береді/жеке жұмыс/
1. Не себепті ақпарат біздің өміріміз үшін маңызды?
2. Ақпаратты өңдеу деген қалай түсінесің?
3.Ақпаратты не үшін өңдейміз?
|
оқулық
|
|
Қолдану
|
Оқушылар дискідегі тапсырмаларды орындайды /жеке жұмыс/
|
диск
|
|
Сергіту жаттығу
|
Оқушылар интербелсенді тақтадағы бейнероликтен көз жаттығуларын қайталайды.
|
|
|
Талдау
|
Тапсырманы "Графикалық органайзер" түрінде орындайды / Белсенді оқыту, топтық жұмыс/
1 топ / Балық қаңқасы/
2 топ / Бес неліктен әдісі/
1. Қандай сезім мүшесімен қабылданған ақпарат есімізде көбірек қалады?
2. Ақпаратты қабылдайтын сезім мүшелерін салыстырып шық
|
|
|
Аяқта-луы
Жинақтау
|
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.
Тапсырмалар орындалып болғаннан соң, дұрыс нұсқасымен тексеріп, смайликтер арқылы бағалайды.
|
жұмыстар-ды марапаттау
|
|
Рефлек-сия
|
3 мин.
|
- сабақтағы көңіл күйім қандай болды?
- бүгін қандай ақпарат алдым?
- алған ақпаратты кімдермен бөлісер едің?
|
|
Үй тапсыр-масы
|
Оқулық және жұмыс дәптерімен жұмысты жалғастыру.
Үйде қалаған екі затты алып, оларды ақпаратты қабылдаудың 5 тәсілі бойынша салыстырып, нәтижесін дәптерге түсіріңіз.
Ойлан! айдарының сұрақтарына ақпарат жинақтау.
|
|
АКТ 3 сынып
§.2. Компьютердің қауіпсіздік
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаттары
|
3.1.3.1 - цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар үшін:
Компьютер құрылғыларымен , сандық құрылғылармен жұмыс жасау кезіндегі есте сақтайтын қауіпсіздік ережесімен танысады.
|
Көптеген оқушылар үшін:
Компьютер құрылғылармен, сандық құрылғыларды қолданғанда ережелерді қатаң есте сатау мен көз жаттығуларын жасау мен компьютерде ұзақ отыру адам ағзасына зиянды екендігін біледі.
|
Кейбір оқушылар үшін:
Қомпьютер құрылғылары мен сандық құрылғылармен практикалық жұмыс жасағанда ережелерді қатаң есте сақтап қолдана алады..
|
Бағалау критерийі
|
Компьютер қрылғыларымен, сандық құрылғылармен жұмыс жасау кезіндегі есте сақтайтын қауіпсіздік ережелерін біледі.
Практика жүзінде компьютер құрылғылармен, сандық құрылғылармен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтап, қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Пәндік лексика және терминология:
Қауіпсіздік- безопасность-security
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Компьютермен жұмысжасағанда есте сақтайтын қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерімен танысып сөздік қоры молаяды.
|
Пәнаралық байланыс
|
Матетатика, ағылшын тілі
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
қосымша ресурстар
|
|
Басталуы
Білу
|
Психологиялық ахуал орнату.
"Ыстық алақан" атты психологиялық тренинг өткізу.
(Оқушылар алақандарын бір-біріне жақын ұстап, ыстық лебізін білдіреді. (Мысалы: әдемісің, ақылдысың, т.б))
Топқа бөлу. Қиылған суреттер арқылы оқушылар топтастырылады.
"Ойлан,жұптас,бөліс" әдісі арқылы сұрақтар беріледі / топтық жұмыс/
1.компьютермен жұмыс жасағанда қандай негізгі ережелерді қолданамыз?
2. Мониторға дейінгі арақашықтық қанша болу керек?
3.Қандай көз жаттығуларын білесің? топтар бірін - бірі өзара бағалайды.
|
А 4 қағазына пернетақта, компьютер, монитор, тінтурі, сканер деп жазылған куветкалар топ атауы ретінде қолдануға болады.
Стикерлер немесе, дәптерге кесте толтырады
|
|
Негізгі бөлім
Түсіну
|
Екі топқа "Кластер құрастыру" / топтық жұмыс
І топ
1. Неліктен компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау керек?
ІІ топ.
2.Компьютерде ұзақ уақыт отыру неліктен денсаулыққа зиян?
|
Компьютер құрылғыларының кеспе суреттері.
|
|
Қолдану
|
Оқушылар дискідегі тапсырмаларды орындайды / жеке жұмыс/
|
диск
|
|
Сергіту жаттығуы
|
Көзге арналған жаттығуларды жасау
|
|
|
Талдау
Венн диограммасы
|
Суреттерді салыстырып қайсысының дұрыс отырғанын айт. Өз ойыңды дәлелде / жұптық жұмыс/
Оқушылар бір-біріне "Екі жұлдыз бір тілек"арқылы кері байланыс жасайды
|
Оқулық
суреттер
|
|
Аяқталуы
Жинақтау
|
Оқушылар жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды
|
Жұмыс дәптері
|
|
Рефлексия
|
Бүгін не үйрендім? Көңіл күйім қандай болды? Неден қиналдым? Үйде нені қайталаймын?
|
Үй тапсырмасы
|
Компьютер қауіпсіздігі
|
Тексерілді
АКТ 3 сынып
Достарыңызбен бөлісу: |