Атабаева Гүлжанат Икрамқызы
Дата 17.04.2017 өлшемі 6,34 Kb. #14095
Атабаева Гүлжанат Икрамқызы Оңтүстік Қазақстан облысы Арыс қаласы №1 жалпы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі: Сабақтың мақсаты: Білімділік: халық поэзиясының алыбы СССР сыйлығының лауреаты, Қазақстанның халық ақыны Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы білім беру , өлеңінің тақырыбын, идеысын ашу. Дамытушылық: оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, ойлау шеберлігін , сөйлеу, жазу мәдениетін дамыту. Тәрбиелік: адамгершілікке баулу, поэзия, көркем өнер дүниесіне сүйіспеншіліктерін арттыру. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Жаңа сабақ. Кітаппен жұмыс. Сөздікпен жұмыс. Сабақты бекіту. Қорытынды. Үйге тапсырма. Үй тапсырмасын сұрау. Ой қозғау. Халықтың өнерін дәріптеуші Жаңа сабақ. “Жылдар сөйлейді” Кітаппен жұмыс Алғадай туралы әрбір ой Түнеу күнгі кеткеннен Ғали, жаңа келдің бе? Алғадайдың мүрдесін Жол-жөнекей көрдің бе? Топырағың торқа боп , Тыныш ұйықта, дедің бе? – Қалай қиып қалдырдың, Қарт әкеңді дедің бе? Елжірейді өзегім , Ауырады белім де... Қаза болып көзелім, Халім қиын менің де. Дәптермен жұмыс Өлеңді сатылай кешенді талдау “Алғадай туралы әрбір ой” Бунақ түріне қарай – 2 бунақ Буын санына қарай – 7 буын Өлең шумағына қарай – 13 шумақ (ІV) Ұйқас түріне қарай – кезекті ұйқас Сөздікпен жұмыс Мүрде - өлген адамның денесі. Көзел – көпті көрген сұңғыла. Кәріп – жалғыздықтан жапа шеккен адам. Жабы – жылқының нашар тұқымы. Сабақты бекіту “Кім жылдам?” ойыны Ақынды қазақтың Гомері деп атаған кім? Ақынның балаларға арнап шығарған қандай өлеңдері бар? Жамбыл неше жасынан бастап өлең айта бастады? Жоқтау сарынында жазылған өлеңін ата. Жамбылдың еңбегіне берілген наградалары. Бата-тілек түрінде жазылған өлеңін ата. Жамбыл кімнен бата алды? Үйге тапсырма: “Ақын өлеңінен алған әсерім” ойтолғау. Өлеңді мәнерлеп, көркемдеп жаттау. Достарыңызбен бөлісу: