Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар 9 класс



Дата28.01.2018
өлшемі206,76 Kb.
#35600
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар

9 класс


Тақырыбы 3

Ең жас спорт шебері. /Жансая Абдумалик/


Мақсаты

Спорт, спортшылар туралы өз ойларын жеткізу, диалогтік әңгіме арқылы өз ой – пікірін еркін жеткізуді, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, тақырыпты меңгеру, сөз тіркестерін, сөйлем құрастыруға баулу, сөздік қорын молайту, сұрақ, жауап беруге баулу, тың мәліметтер беру, білім, білік дағдыларын қалыптастыру, өздік бағалау әрекеттерін ұйымдастыру

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді


7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

« «Миға шабуыл» , РАФТ, Конверт-сұрақ, Топтастыру стратегиясы, синквейн, эссе, Блум таксономиясы


Қолданылатын ресурстар

Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі

«Жылы лебіз» ойыны. Оқушылар бр-біріне жылы тілек айтады.

Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.

Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.

Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін.



Мұғаліммен сәлемдеседі.

Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.

Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Үй жұмысын тексеру

Білу



ҚР спортшылары туралы презентация дайындау
Топқа бөлу

сабақтын тақырыбын ашу

Тәні саудың жаны сау.

Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар.

Салауатты өмір – көтеріңкі көңіл
Миға шабылу


Өткен материалдағы білімді еске түсіру үшін, диалог арқылы сұрақ- жауап сәтін өткізу

Конвертпен жұмыс


- Шахмат ойыны нені дамытады?( ақыл-ой)

- Шахмат деген атау қайдан шыққан?( Үнді)

- Шығыста ел билеушіні қалай атайды? ( шах)

- Шахмат ойыны қандай елдерге тараған?( Қытайға, Иран т.б)

- Неше армия шайқасады?( 64)

-Қандай әлем чемпиондарын білесің?


Әр оқушы жеке жеке жауап береді, топтар өз презентацияларын қорғайды. Бармақпен бағалау Бір бірің бағалау

Конвертте берілген мақалды жинау



Түсіну

Мәтінмен жұмыс

Жансая Даниярқызы Әбдімәлік 12 қантарда 2000 жылы  Алма-Ата қаласында туды. Қазақтан шыққан ең жас шахматшы Жансая Әбдімәлік халықаралық гроссмейстер атағын алды. Шахмат Федерациясының хабарлауынша, 14 жастағы өрімдей қыздың бұл жетістігі Ресейдің Ханты-Мансийск қаласында өткен ФИДЕ-нің президенттік кеңесінде жарияланыпты.

Әлемдегі ең жас гроссмейстер қазақтың осы сүйкімді баласы. Оның әр жарысы ерекшелікке толы. Күтпеген шешімдерімен ойлы. «Мен әрбір матчқа жүйелі, әр күнгі алты сағаттық жаттығу, физикалық дайындық және жоғары психологиялық әзірлік арқылы жеттім», - дейді Жансая. Әлемнің төрт дүркін чемпионы, осы сала бойынша Гиннестер кітабына енген. Жансаяның қазіргі бапкері – Владимир Чучелов (Бельгия). Ол кісі үш-ақ шахматшыны жаттықтырады:Фабиано Каруана (Италия, гроссмейстері, әлемдік рейтингте екінші орында), Әзірбайжан елінің гроссмейстері Тимур Раджабовты ( әлемде алғашқы ондыққа кіреді), Жансая. Владимир Чучелов алғаш рет қыз баланы жаттықтырып жатыр. Жансаяға дейін қыз балаларды жаттықтырмаған.

Жансая Абдумаликтің ФИДЕ бойынша қазіргі рейтингі - 2442





Мәтінді мәнерлеп оқып шығу

Жаңа сөздерді тауып аудару, сөз тіркесін, сөйлем құрастыру


Топта талқылайды,бір-бірінің жауабын тыңдайды


Қолдану

Оқушылардың жұмысын бақылау, бір-бірін бағалауды ұйымдастыру



Ойында сақтап мазмұндау


Мәтінді есте сақтап мазмұндау. Бір- бірін бағалау


Талдау

Тақырыпты бекіту

Дәпітермен жұмыс .

Мәтіннен сөйлемдер талдау.Әр топтан оқушы тақтада талдайды.




Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу.

Топпен жұмыс жасау

Тапсырмалар кеспелерде


Жинақтау

«Рафт» стратегиясы бойынша жұмысты ұйымдастыру


1 топ Роль—журналист

Аудитория—студенттер

Форма – үндеу

Тема – спорт

2топ Р-- оқушы

А—халық


Ф—жарнама

Тема –шахмат

3 топ Р—спортшы

А—облыс әкімі

Ф—хат

Тема – спорт ғимараттарынның



Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

тақырыпты жинақтау



Бағалау




1 топ -синквейн «Шахмат»

2 топ -Ассоциация құру «шахмат»

3топ -шағын эссе «Спорттың пайдасы»


Ойлап табады, байланыстырады,

шығарады. Ойын түйіндейді. Дәптерге шағын әңгіме жазады.

Бағалайды, талқылайды


Дом/ задания




Олимпиада туралы әңгімелеу




Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Аяқталмаған сөйлем:

Бұл сабақтан алған әсерім....

Өзімді осы үшін мақтай аламын....

Маған маңызды болып көрінді...

Қиын болды....





Ұсынылған стикерді толтыру

Бағалау парағы



Оқушының аты

Мәтінмен жұмыс /мазмұндау/

Дәптерде жұмыс

РАФТ

Синквейн,

Ассоциация құру, Шағын эссе




Өздерін топта ұстай білу,бір-біріне ортақ шешім қабылдау

Ортақ ұпай




 

 

 

 

 







 

 

 

 

 







 

 

 

 

 







 

 

 

 

 




1балл –удов

2 балла- хорошо

3 балла отлично

Жансая Даниярқызы Әбдімәлік ФИДЕ-нің президенттік кеңесінде жарияланыпты. 12 қантарда 2000 жылы  Алма-Ата қаласында туды. Қазақтан шыққан ең жас шахматшы Жансая Әбдімәлік халықаралық гроссмейстер атағын алды. Шахмат Федерациясының хабарлауынша, 14 жастағы өрімдей қыздың бұл жетістігі Ресейдің Ханты-Мансийск қаласында өткен

Әлемдегі ең жас гроссмейстер қазақтың осы сүйкімді баласы. Оның әр жарысы ерекшелікке толы. Күтпеген шешімдерімен ойлы. «Мен әрбір матчқа жүйелі, әр күнгі алты сағаттық жаттығу, физикалық дайындық және жоғары психологиялық әзірлік арқылы жеттім», - дейді Жансая. Әлемнің төрт дүркін чемпионы, осы сала бойынша Гиннестер кітабына енген. Жансаяның қазіргі бапкері – Владимир Чучелов (Бельгия). Ол кісі үш-ақ шахматшыны жаттықтырады:Фабиано Каруана (Италия, гроссмейстері, әлемдік рейтингте екінші орында), Әзірбайжан елінің гроссмейстері Тимур Раджабовты ( әлемде алғашқы ондыққа кіреді) және Жансая. Владимир Чучелов алғаш рет қыз баланы жаттықтырып жатыр.

Жансая Абдумаликтің ФИДЕ бойынша қазіргі рейтингі - 2442



Жансая Даниярқызы Әбдімәлік 12 қантарда 2000 жылы  Алма-Ата қаласында туды. Қазақтан шыққан ең жас шахматшы Жансая Әбдімәлік халықаралық гроссмейстер атағын алды. Шахмат Федерациясының хабарлауынша, 14 жастағы өрімдей қыздың бұл жетістігі Ресейдің Ханты-Мансийск қаласында өткен ФИДЕ-нің президенттік кеңесінде жарияланыпты.

Әлемдегі ең жас гроссмейстер қазақтың осы сүйкімді баласы. Оның әр жарысы ерекшелікке толы. Күтпеген шешімдерімен ойлы. «Мен әрбір матчқа жүйелі, әр күнгі алты сағаттық жаттығу, физикалық дайындық және жоғары психологиялық әзірлік арқылы жеттім», - дейді Жансая. Әлемнің төрт дүркін чемпионы, осы сала бойынша Гиннестер кітабына енген. Жансаяның қазіргі бапкері – Владимир Чучелов (Бельгия). Ол кісі үш-ақ шахматшыны жаттықтырады:Фабиано Каруана (Италия, гроссмейстері, әлемдік рейтингте екінші орында), Әзірбайжан елінің гроссмейстері Тимур Раджабовты ( әлемде алғашқы ондыққа кіреді) және Жансая. Владимир Чучелов алғаш рет қыз баланы жаттықтырып жатыр.

Жансая Абдумаликтің ФИДЕ бойынша қазіргі рейтингі - 2442



Жансая Даниярқызы Әбдімәлік 12 қантарда 2000 жылы  Алма-Ата қаласында туды. Қазақтан шыққан ең жас шахматшы Жансая Әбдімәлік халықаралық гроссмейстер атағын алды. Шахмат Федерациясының хабарлауынша, 14 жастағы өрімдей қыздың бұл жетістігі Ресейдің Ханты-Мансийск қаласында өткен ФИДЕ-нің президенттік кеңесінде жарияланыпты.

Әлемдегі ең жас гроссмейстер қазақтың осы сүйкімді баласы. Оның әр жарысы ерекшелікке толы. Күтпеген шешімдерімен ойлы. «Мен әрбір матчқа жүйелі, әр күнгі алты сағаттық жаттығу, физикалық дайындық және жоғары психологиялық әзірлік арқылы жеттім», - дейді Жансая. Әлемнің төрт дүркін чемпионы, осы сала бойынша Гиннестер кітабына енген. Жансаяның қазіргі бапкері – Владимир Чучелов (Бельгия). Ол кісі үш-ақ шахматшыны жаттықтырады:Фабиано Каруана (Италия, гроссмейстері, әлемдік рейтингте екінші орында), Әзірбайжан елінің гроссмейстері Тимур Раджабовты ( әлемде алғашқы ондыққа кіреді) және Жансая. Владимир Чучелов алғаш рет қыз баланы жаттықтырып жатыр.

Жансая Абдумаликтің ФИДЕ бойынша қазіргі рейтингі – 2442



Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар

9 класс


Тақырыбы 3

РИО олимпиадасының жүлдегерлері.

Мақсаты

Спорт, спортшылар туралы өз ойларын жеткізу, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, олимпиада ойындарын таныта отырып, ұлттық мақтаныш сезімдерін ояту, салауатты өмір салтын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді


7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Миға шабуыл,» «Жигсо» , Суреттер жарысы

Кім шапшаң, Блум таксономиясы




Қолданылатын ресурстар

Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу

Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.

Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.

Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін.



Мұғаліммен сәлемдеседі.

Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.

Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Үй жұмысын тексеру

Білу



Үй тапсырмасы: эссе «Спорт менің өмірімде»

Алтын ереже құру

Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту

Топқа бөлу


Миға шабылу


Өткен материалдағы білімді еске түсіру үшін, диалог арқылы сұрақ- жауап сәтін өткізу

Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау





Әр оқушы жеке жеке жауап береді. Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Фигуралар арқылы топтар өзара бағалайды.

Әр топ өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен, қимылымен бейнелеу.


Түсіну

Мәтінмен жұмыс
Қазақстан құрамасының Рио - де - Жанейро Олимпиадасынан ұтқан медальдар саны - 17. 2012 - жылғы Лондон Олимпиадасының алтын медаль иегері, жеңіл атлет Ольга Рыпакова бұл жолы қола медаль алды. Боксшы Василий Левит күміс медальға қол жеткізді. Ауыр атлет Александр Зайчиков қола медаль ұтып алды. Бокстан алтын медальді Қазақстан құрамасына Данияр Елеусінов тарту етті. Еркін күрестен Эльмира Сыздықова Олимпиаданың қола медалін иеленді.
Боксшы Әділбек Ниязымбетов осымен екінші мәрте Олимпиаданың күміс жүлдегері атанды. Еркін күрестен Гюзель Манюрова – күміс, Екатерина Ларионова қола медаль ұтып алды. Бокстан Иван Дычко мен Дариға Шәкімова жартылай финалға шығып медальға ие болды. Қазақстан спортшылары Рио - де - Жанейро Олимпиадасында жақсы өнер көрсетті, мықтылығын дәлелдеді. Осы орайда ел намысын қорғаған, көк туымызды желбіреткен барша спортшыларымызға біз өз ризашылығымызды білдіруіміз керек.

Жигсо әдісін пайдалану

Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру

Бағалауды басқару

Жауаптарын қабылдап, бағыт беру

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту


Топпен жұмыс жасау: Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек

Қолдану

Оқушылардың жұмысын бақылау, бір-бірін бағалауды ұйымдастыру



Әр топта диалог құру, жуан-жіңішке сұрақ дайындау

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара сөйлеседі, топпен, жеке- дара тапсырмаларды орындайды

Талдау

Тақырыпты бекіту

Дәпітермен жұмыс .

Тірек сызба құрастыру



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, маңызды ақпаратты теріп үйрену.

Топпен жұмыс жасау



Жинақтау

Суреттер жарысы

Сурет арқылы ойларын ортаға салу



Әр топ өзіне берілген суреттегі тапсырмаларды ашадыі


Әр топ суреттегі тапсырмаларды орындайдыі

Бағалау

Кім шапшаң

Сөзжұмбақты шешу

Ойлап табады, байланыстырады,

шығарады. Ойын түйіндейді.

Бағалайды, талқылайды


Үй жұмысы




Тақырып бойынша презентация




Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну


Ұсынылған стикерді толтыру



Тақырыбы


Қазақтың спорт саңлақтары


Мақсаты

Оқушылар қазақ тілін оқу арқылы сөз байлықтарын артыра отырып сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыруға, түснуге үйренеді, ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіреді.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыппен жұмыс істеу тәсілдерін еркін пайдаланады, түснеді және тапсырмаларды қатесіз орындайды

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Кім жылдам,Миға шабуыл,Жигсо, Ойлан тап,Эссе

Қолданылатын ресурстар

Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту



Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Фигуралар арқылы топтар өзара бағалайды.

Әртоп өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.


Білу


Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі,

Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.


Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.


Түсіну


Бала кезінде қазақша күреспен, ал классикалық және еркін күреспен институт қабырғасында оқып жүрген кезінде айналыса бастаған болатын. 1970 жылы жаттықтырушы Рома Хасанович Ильматовтың кеңесі бойынша өзіне таныс емес күрестің жаңа классикалық түрімен айналыса бастады.
Ж. Үшкемпіров еліміздің чемпионатының жеті дүркін жүлдегері болды.
Түрлі халықаралық турнирлерде өзімен тең түсетін қарсыластарымен шыққан ұзақ та, титықтатқан күрестер, содан кейінгі Одақтық біріншіліктегі чемпион атанған табысынан кейін ғана Ж. Үшкемпіров, өмірінде бірінші рет Олимпиада ойындарына кандидаттық жолдама алды.
Ж. Үшкемпіров бар күш-жігерін Москвада өтетін Олимпиадаға қатыстуға жұмсады.
Олимпиада күндері Ж. Үшкемпіров чемпиондыққа үміткер қарсыластары: румын Александру, поляк Керпач, болгар Христов, венгр Шерештерді шебер техникасымен, шапшаңдығы және төзімділігімен жеңіп шықты. Осылайша қазақ қазақ болғалы қолын тұңғыш «Олимпиада чемпионы» деген атаққа Жақсылық Үшкемпіров жеткізді.

Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату



Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды



Қолдану

Жигсо пайдалану


Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау



Талдау

Ойлан тап

Әр топқа тапсырма бойынша тапсырмалар таратылады

Спорт туралы ойларын айтқызу



Әр топтан оқушы шығып жаттығулар орындайды

Жинақтау


Эссе

«Спорт менің өмірімде» тақырыбы бойынша шағын эссе жазу, жинақтайды, бір-бірін бағалайды



Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу

Бағалау

Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату



Әр топқа бағалау парақтарын тарату. Бағалау шкаласын тақтаға ілу

Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды

Рефлексия

Екі жұлдыз , бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі

ББҮ кестесін толтыру



Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

Менің сүйікті спортшым. Әңгімелеу





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет