Дауыссыз «н» мен «ң» дыбыстары



бет1/2
Дата25.12.2016
өлшемі221,5 Kb.
#4607
  1   2

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы :

2 «А»

Тақырыбы:

Дауыссыз «н» мен «ң» дыбыстары

Мақсаты:

Дауыссыз «н» мен «ң» дыбыстарының айтылуы мен жасалу жолдарын үйрену

Күтілетін нәтиже:

А) «н» мен «ң» дыбыстарының таңбалануын біледі.

В) «н» мен «ң» дыбыстарын дұрыс қолданады.

С) «н» мен «ң» дыбыстарын түрлерін ажыратады, салыстырады, тұжырым жасайды.


Әдісі:

«Ойлан.Жұптас.Бөліс»; Пазлы әдісімен топқа бөлу, постер қор- ғау , «Тікелей радиоэфир», «қытайлық еттартқыш» бағдаршам

Көрнекілігі:

Ресурс парағы, интербелсенді тақта,түрлі түсті бояулар және түрлі түсті қағаздар, бейнебаян, баға-лау парақтары

Барысы:

Сабақтың кезеңдері



Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

І.Кіріспе

Ұйымдастыру бөлімі



Психологиялық дайындық

1.Қайырлы таң досым


Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!

2.Пазлы әдісімен топқа бөлу(күзге байланысты жапырағы жоққа жақын ағаш сурет)



3. Әр топқа аласалау теректің бұтағы отырғызылған ыдыс қойылады.

  1. Психологиялық тренингке қатысады.

  2. Жаланаш терек суретін құру арқылы топқа бөлінеді.

3.Әр топ тапсырма сайын бағдаршам әдісіне салынған қызыл, сары, жасыл түске боялған жапырақтармен бағаланады, оны теректің бұтағына іледі.



Үй тапсырмасын тексеру

Үй жұмысы 127-жаттығу. Сөздерге дыбыстық талдау жасау.

«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісімен екі оқушы жұптаса отырып тексереді, ойларымен бөліседі.Әр топтың ортақ ұпай саны шығарылып, бағдаршам әдісімен бағаланады.



Оқушы оқулықтағы кретерийді ескере отырып, ойланады, жұпта талдайды, топта ойымен бөліседі.

Топтың ортақ бағасын шығарып, бағаға сәйкес түспен жапырақты іледі.

Қызыл жапырақ- «3»

Сары жапырақ- «4»

Жасыл жапырақ – «5»


ІІ.Тұсаукесер

Қызығушылығын ояту




«Тікелей радиоэфир» әдісі.Мен «Балапан» арнасының жүргізушісі боламын және менімен тікелей эфирге шығатын 4 көмекші оқушыны таңдаймын.Тақырып «Дауыссыз Н мен ң»

Оқушылар 4 көмекшіге тақырыпқа байланысты білгісі келетін нәрселерін сұрақ етіп қоюды ұсынады.

ІІІ.Негізгі бөлім

Мағынаны тану



Оқушыларға сабақтың мақсатын хабарлау.

Сабақтың мақсатымен танысады.

Оқулықпен жұмыс

Қаңбақ, жаңғақ, аң, шың, жең,

Жаңбыр, қайың, таң, тың, сең-

Ң-нан сөз жоқ басталған-

Ң үлестен бос қалған.

Өлең мазмұнынан ң дыбысы туралы постер қорғау


Дауыссыз ң мен н дыбысына постер қорғайды.

Сергіту сәті

кел достар билейік.wmv

Оқушылар презентацияда көрсетілген қимылды қайталайды.

Дәптермен жұмыс

1.Дәптерімізді ашайық
Салақтықтан қашайық
Қолға қалам алайық
Көркем етіп жазайық
Н н ң әрпіне байланысты қол-дың еркін жазуына арналған көркем жазу жұмыстары жүр-гізіледі.

2. Әр топқа оқулықтағы 4 жаттығу (4 топқа) жұмысы беріледі.

І-топ.129-жаттығу.Сөздерді көшіріп жазып, н,ң дыбыстарының астын сыз.

ІІ-топ.130-жаттығу.Өлеңді көшіріп, мәнерлеп айту. Оқушының ң мен н дыбысының дұрыс айтылуын бағалау.

ІІІ-топ.131-жаттығу. Ңғ, нг, ңг әріптерінің тиістісін қойып, сөздерді көшіріп жаз.

ІV-топ.132-жаттығу. Жауынгер, таңғы, әңгіме сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрау.

3. «Қытайлық еттартқыш»


Оқушылар көркем жазу жұмысын орындайды,жапырақпен бағалайды.

2.Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды. Оқулықтағы жаттығу жұмыстарында жазылған кретерийлерді пайдаланады, бағалайды.



3.Қытайлық еттартқыш әдісінде әр топтан бір оқушы өзінің жазған жаттығу жұмысын таныстырып, қорғайды, барған топ бағалайды.Сөйтіп өзінің тобына келгенше айналады.

Қорытынды

1. «Добымды менің қағып ал,

Жауабын тез тауып ал» әдісімен ң мен н дыбысына байланысты сұрақтар.

2. Балалар мына терек Астана қаласындағы «Бәйтерекке» ұқсайды екен. Біз осы бәйтерегіміздің гүлденуіне аз күш жұмсамадық. Астана қаласы еліміздің елордасы. Еліміз көркейе берсін.



1.Әр топ өзіне жапырақ жинайды.
2. Әр топ өздерінің терегіндегі жапырақ санын есептей отырып, бағаларын шығарады.

Бағалау

Мадақтау, қолпаштау, бағдаршам әдісімен бағалау.

-5,-4,


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет