Алматы облысы - Алматы облысы
- Іле ауданы
- Т.Бокин атындағы №41 орта мектебі
- Химия пәнінің мұғалімі
- Керимбекова Гульнара Шаймерденовна
- Қышқылдар
- Сыныбы: 8-сынып
Сабақтың жоспары: -
- Мақсаты: қышқылдардың түрлері,құрамы,алу жолдары,қасиеттері,қолданылуы,
- физиологиялық әсері туралы мәлімет беріп,қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстыру,оқушының өз бетінше ізденісін қалыптастырып,ұқыптылыққа баулу.
- Сабақтың түрі: САЯХАТ
- Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есептеу, ойын, жұмбақ шешу.
- Пән аралық байланыс: әдебиет,математика.
-
- Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, лакмус индикаторы,лимон,алма,
- лимонад,С дәрумені.
-
- Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгелдеу, топқа бөлу,
- назарларын сабаққа аудару.
-
- «ҒАЖАЙЫП САНДАР"
- ЕЛІНЕ САЯХАТ
- «ХИМИЯЛЫҚ
- ОЙЫНДАР"
- еліне саяхат
- шыршаны оксидтермен безендір!
- оксидтер мұздығы ерігенше өтіп үлгер!
- Оттегі атомына байланысты
- Сұйық қышқылдар
- НСІ, Н2SО4
- Қатты қышқылдар
- Н3 РО4 ,Н3 ВО3,
- Қышқыл әсерінен лакмус қызарады.
- Метилоранж қызғылт түске боялады.
- Суда жақсы ериді.
- Қышқылтым дәмі бар,
- күйдіргіш
Қышқылдардың химиялық қасиеттері - 1.Металдардың кернеу қатарында сутекке дейінгі орналасқан металдар
- қышқылдармен әрекеттесіп сутек газын бөліп шығарады.
- Li , K, Ca, Na, Mg, AI, Zn, Fe (H) Cu, Hg, Ag , Au.
- Са+2НСІ →СаСІ 2+Н2
- 2.Негіздік оксидтер мен әрекеттеседі.
- ҒеО+2НСІ → ҒеСІ 2+Н2О
- 3. Қышқылдар негіздермен әрекеттеседі.
- NaОН+ НNO3 → Na NO3 +Н 2О
- 4. Қышқылдар тұздармен алмасу реакциясына түседі.
- Na 2 СO3 +2НСІ→ 2NaСІ+ Н2О +СO2 ↑
- мына заттардың арасында
- қандай байланыс бар?
Қосымша мәліметтер - ОРГАНИКАЛЫҚ ҚЫШҚЫЛДАР:
- ЛИМОН, АЛМА, СІРКЕ, ҚҰМЫРСҚА ҚЫШҚЫЛДАРЫ.
Қышқылдардың физиологиялық әсері: - Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
- Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады.
Сүт қышқылының адам ағзасына маңызы зор. ТАМАҚ ӨНЕРКӘСІБІНДЕ ҚОЛДАНЫЛУЫ: - Сірке және лимон қышқылы.
ҒАЖАЙЫП НӘРСЕ ХИМИЯ, - ҒАЖАЙЫП НӘРСЕ ХИМИЯ,
- ТҰҢҒИЫҚ СЫРЫ ӘР АЛУАН.
- ЖОҒАЛЫП БІР ЗАТ ЗЫМ-ЗИЯ
- ЖАҢАРЫП БІРІ ЖАРАЛҒАН.
Қышқылдармен жұмыс жасағанда қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек? - Қышқылдармен,
- сілтілермен жұмыс істеген кезде қандай қауіпсізідік ережелпрін сақтау қажет ?
- Металдардың электр химиялық кернеу қатарын кім ашты?
- Қышқылдар қалай жіктеледі?
- Ойын: "Шарды әуеге ұшыру"
- “Сергіту сәті”
- Жұмбақтар шешу.
- ШЫДАСАҢ ДА АЛТЫН АССЫЗ МҮЛДЕ,
- ШЫДАУ ҚИЫН БҰЛ ЗАТСЫЗ ЕКІ КҮНГЕ.
- Су бетінде безектеп,
- Металл натрий жүзеді.
- Ең соңында жоқ болып,
- Қандай қосылыс түзеді?
-
- ОЛ БОЛМАСА АСЫҢНЫҢ ДӘМІ КІРМЕС,
- КІМ БАР ЕКЕН ОРТАДА ОНЫ БІЛМЕС.
- СЫНЫПТАН ШЫҚПАЙДЫ,
- ТИМЕСЕҢ ЖҰҚПАЙДЫ,ЖӘРДЕМІНСІЗ БҰЛ ЗАТТЫҢ,
- ОҚУШЫ САБАҚ ҰҚПАЙДЫ.
-
- ТЫНЫСЫМ,ЫРЫСЫМ.
- ОЛ ЖОҚ ЖЕРДЕ,
- ЖОЙЫЛМАҚ ЖҮРІСІМ.
- ӨСІМДІКТЕН АЛАМЫН,
- ӨМІРІМЕ НӘР ҚЫЛАМЫН.
- БОЙЫМА ОЛ СІҢГЕН СОҢ,
- СЫРТҚА ОНЫ ШЫҒАРАМЫН.
- ТАҒЫ КЕЛДІ СЫНАЛАР ШАҚ АЙНАЛЫП,
- ТЕРЕҢІНЕ БІЛІМ ТЕҢІЗ БАЙЛАНЫП,
- КІМ ШЕШЕДІ,СОЛ САЙЫСТА ҰТЫП ТҰР.
- ЕСЕП ШЕШЕР КЕЗЕГІ ДЕ КЕЛІП ТҰР.
ҒАЛЫМДАР ІЗДЕП ЖАҢАЛЫҚ, - ҒАЛЫМДАР ІЗДЕП ЖАҢАЛЫҚ,
- ЭЛЕМЕНТ АШТЫ САН АЛЫП.
- ОЛАРДЫҢ БӘРІН БІЛЕМІЗ,
- ТҰР КЕСТЕДЕ ҚАМАЛЫП.
- Саяхатымыз да аяқталды...
- БІЛІМ ДЕГЕН БИІК ШЫҢ,
- БАҚЫТҚА СЕНІ ЖЕТКІЗЕР.
- БІЛІМ ДЕГЕН АҚЫЛШЫҢ,
- ҚИЫНДЫҚТАН ӨТКІЗЕР.
Н 3РО 4+КОН→ - Н 3РО 4+КОН→
- НСІ+NaOH→
- Н2 SO4 + NaOH →
- Н2 SO4 + КOH →
Достарыңызбен бөлісу: |