Күні
|
19.10.2015
|
Пәні
|
Қазақстан тарихынан әңгімелер
|
Пән мұғалімі
|
Испанова Рахима Алламбергеновна
|
Сабақ реттік №
|
№7
|
Сыныбы
|
5 «Г»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан аумағындағы ғұн тайпалары
|
Сабақтың мақсаты:
|
Ғұнатауы, «халықтардың ұлы қоныс аударуындағы» ғұндардың рөлі, ғұн мемлекеттік бірлестігінің қалыптасу тарихы, шаруашылық өмірі мен тұрмысы туралы түсіндіру.
Мемлекеттердің калыптасуының алғышартын, оның белгілерін анықтай білу, карталарды сабақта тиімді пайдалана білуге дағдыландыру.
Тарихи аңыз деректер негізінде балаларды ұлтжандылыққа тәрбиелеу, Орталық Азия тарихының жалғастығын керсету, ірі саяси тұлғаны үлгі қылу тәрбиелеу.
|
Сабақтан күтілетін нәтиже
|
Қазақстан аумағындағы ғұн тайпалары жайлы біле алады.
Ғұн тайпаларының өмірі және тұрмысы жайлы біледі.
Оқушылар өздеріне ткеректі мәліметтерді біле алады.
|
Белсенді оқыту әдістері
|
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер (Топтық, жеке) СТО
|
Дереккөздер
|
Оқулық «Атамұра» баспасы
|
Көрнекілік
|
Оқулық, қағаз,қалам «Ғұн дәуірі» картасы.
Плакатқа сызылған «Ғұн тайпалары» кестесі.
Ғұндардың өмірі мен тұрмысы бейнеленген суреттер
|
Сабақтың кезеңдері
|
Әдістері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс әрекеті
|
Оқушының іс әрекеті
|
Күтілетін нәтиже
|
Ой толғау
Ұйымдастыру
Қызығушы
лығын ояту
Ой толғау
|
Көпір жасау
Топтастыру
|
2мин
10мин
|
Сәлемдесу,оқушының зейінін сабаққа аудару
Сыныпта жағымды ахуал орнатуға ықпал ету.
Оқушымен мұғалім бір-біріне өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойып, жауап беруіне жағдай жасау.
|
Сәлемдеседі
Мұғалім мен оқушылар мен оқушы бір-біріне сұрақ қойыу арқылы білу-бағалау сұрақ қойып, жауап береді.
|
Өз ойын еркін жеткізуге үйренеді.
Білу-бағалау деңгейіндегі сұрақтарды қойып, жауап бере алады.
|
Мақсат қою
|
|
3мин
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау, оқушының мақсатты қабылдауына жағдай жасау.
|
Мұғалімнің мақсатының негізінде өзінде бүгінгі сабаққа мақсат қояды.Тыңдай
ды
|
Өзіне-өзі мақсат қоя алады, мақсатқа жету жолын қарастыра алады.
|
Мағананы тану Жаңа тақырып
Сергіту
сәті
|
Топтық
|
5-5мин
15мин
2мин
|
Ғұндар жайлы не білесің
Шаруашылық өмірі мен тұрмысы
Қай билеушілер тұсында ғұндар құдіретті империяға айналды
Ғұндардың жеңімпаз жорықтары.
Халықтардың ұлы қоныс аударуы
«Әлемнің жетті кереметі» видео көрініс
|
Оқыушы жаңа сабақтың мазмұнымен танысады
Оқушы берілген тапсырмалар
ды жазады орындайды
|
Мұғаліммен бірге жұмыс жасай алады. Өз пікірін айтып, өзгенің пікірін тыңдап, тиімдісін таңдай алады.
Өзіне керекті мәліметтерді жинақтай алады, салыстырып, қорытындылай
ды
|
Ой толғаныс
Қортынды
Бағалау
Үйге тапсырма беру
|
Топтық
|
5мин
2мин
1мин
|
Өтілген тақырыпты пысықтап аламыз
Тапсырмаларды орындауы мен сұрақтарға жауап беруі арқалы бағаланады
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап жазып кестені толықтыру.
|
Үй тапсырмасын жазып алады
|
Өз ойын еркін жеткізуге тырысады
|
2. Ғұндардың аты тарихта қандай әлемдік тарихпен тығыз байланысты?
3. Қытай деректері бойынша ғұндардың алғашқы көсемі кім болған?
4. Аманат дегеніміз не?
5. Ғұндардың жоғарғы билеушісін қалай атады?
6. Ғұн коғамында жоғарғы билікке ие болған Мөде қандай атаққа ие болды?
7. Б.з.б. 188 жылы болған қытайлыктар мен ғұндар арасындағы шайқас кімдердің жеңісімен аяқталды?
8. Зерттеушілердің көпшілігінің пікірі бойынша ғұндар кімдердің арғы тегі болып есептелінеді?
9. Ғұн империясы қашан екіге бөлініп, ыдырады?
10. Ғүндардың баспанасы не болды?
11. Ғұндарда өркениеттің қозғаушы күші болған көсіп түрін ата.
12. Үлкен соғыстардың кезінде ғұндардың қолданған жебе түрі.