Химия пәнін интеграциялап оқыту және оның ерекшеліктері



Дата19.02.2017
өлшемі18,53 Kb.
#10510
  • Интеграция (лат. іntegratіo – қалпына келтіру, толықтыру, іnteger – тұтас, бүтін) – экон. субъектілерді біріктіру, олардың арасындағы байланыстарды дамытып, өзара ынтымақты іс-қимылын тереңдету.
  • 1513000 «Ветеринария» және т.б
  • 0508000 «Тамақтандыруды ұйымдастыру»,
  • 1201000 «Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану»,
  • 1114000 «Пісіру ісі»
  • Химия пәнінен №15-3– «Автомеханик» мамандығына
  • ТАҚЫРЫПТЫҚ ЖОСПАР
  • Барлығы
  • 18
  • Тақырыптардың аты
  • Сағат көлемі
  • І Модуль. «Металдар»
  • 1
  • Қара және түсті металдар. Құймалар
  • 3
  • 2
  • Шойын және болат өндірісі
  • 2
  • 3
  • Мыс. Мырыш. Магний
  • 2
  • 4
  • Алюминий және оның қосылыстары
  • 2
  • 5
  • Хром. Темір
  • 4
  • 6
  • СӨЖ
  • 4
  • 7
  • Тест
  • 1
  • Материалтану пәнінен №15-3– «Автомеханик» мамандығына
  • ТАҚЫРЫПТЫҚ ЖОСПАР
  • Сабақтың тақырыбы
  • Сағат саны
  • І Модуль. «Металдар»
  • Қара және түсті металдар өндірісі
  • 2
  • 2
  • Металлургиялық процестер, отқа төзімді металдар, шихта құрамы
  • 2
  • 3
  • Шойын және болат туралы түсінік
  • 3
  • 4
  • Мыс, алюминий, титан, магний өндіру
  • 3
  • 5
  • Темір көміртекті қорытпалар,
  • 3
  • 6
  • СӨЖ
  • 4
  • 7
  • Тест
  • 1
  • Барлығы:
  • 18
  • Сабақтың тақырыбы: Құймалар.
  • Сабақтың мақсаты:
  • 1) жалпы құймалар туралы түсінік беру.
  • 2) өркениетті елде металдарды және олардың құймаларын алу, пайдалану, сол арқылы техниканың, қнеркәсіптің дамуы туралы айайту.
  • 3) оқушыларды ұйымшылдыққа, тәртіптілікке, үнемшілдікке тәрбиелеу.
  • Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты түсіндіру.
  • Сабақтың әдісі: жекелей деңгейлік жұмыс, топпен жұмыс.
  • Сабақтың көрнекілігі: «кейбір құймалардың қасиеттері, қолданылуы, құрамы» кестесі, тайқазан, алтын адам суреттері.
  • Пән аралық байланыс: география, тарих, информатика.
  • Сабақтың барысы:
  • а)амандасып, топты түгелдеу.
  • ә)үй тапсырмасын тексеру:
  • Сұрақтар:
  • 1.Металлургия дегеніміз не? (кен құрамынан металл өндірумен айналысатын өндіріс саласы).
  • 2.Металлургия неше топқа бөлінеді, қандай? (2 топқа, қара және түсті).
  • 3.Металдар туралы қандай ғылым дамуда? (металл тану).
  • 4.Асыл металдарға қандай металдар жатады? (алтын, күміс, платина).
  • 5.Сирек металдар нешеге бөлінеді, қалай аталады, металл мысалдарымен? (5-ке:1-қиын балқитындар: вольфрам, молибден, тантал, ванадий, ниобий, цирконий; 2-жеңіл металдар: литий, берилий, рубидий; 3-шашыраңқы металдар: галлий, индий, таллий, гафний, рений, теллур; 4-сирек жер металдар: селен, иттрий, барий; 5-радиактивті металдар: радий, уран, торий, актиний).
  • б) жаңа сабақ: Жұмбақ: Екі немесе одан да көп металдан тұратын жүйені қалай атайды? (құймалар). 
  • 1. Темір (Ғе)
  • 2. Мырыш (Zn)
  • 3. Қалайы (Sn)
  • 4. Қорғасын (Рb) 
  • 5. Мыс (Сu)
  • 6. Күміс (Аg)
  • 7. Алтын (Аu)
  • Алтын адам
  • Б.з.д. V ғ. Есік қорғанынан табылған сақ жауынгер. Ол 4000 астам алтын әшекейлермен безендірілген.
  • Шойын
  • Болат
  • Темір

Домна пешінің сыртқы көрінісі

  • Домна пешінің сыртқы көрінісі

Қазақстандағы ең ірі металлургия өнеркәсібі - "АрселорМиттал Теміртау

  • Қазақстандағы ең ірі металлургия өнеркәсібі - "АрселорМиттал Теміртау

Қазандық-пештің ішіндегі оттың көрінісі. Балқытылып жатқан болат

  • Қазандық-пештің ішіндегі оттың көрінісі. Балқытылып жатқан болат

Бірақ шойын алу үшін пеште жоғарғы температура қажет, ал мұндай температураны арнайы дайындалған көмір - кокс бере алады, ол Қарағанды облысының көмір шахталарынан жеткізіледі

  • Бірақ шойын алу үшін пеште жоғарғы температура қажет, ал мұндай температураны арнайы дайындалған көмір - кокс бере алады, ол Қарағанды облысының көмір шахталарынан жеткізіледі
  • Қорытпалар – екі немесе одан көп құраушылардан құралған балқымалардың қатаюы нәтижесінде түзілетін денелер. Металдық қорытпалар – тек қана металдан (мыс., латунь - мыс пен мырыштың қорытпасы), не болмаса құрамында аз мөлшерде бейметалдық заттар қоспасы бар металдан (мыс., шойын мен болат –темірдің көміртекпен қорытпасы) тұруы мүмкін. Көптеген қорытпалардың кейбір түрлері ерте заманнан пайдаланылып келеді (қ. Қола 1-сурет).
  • г) қорытынды: Құймалар металдар мен кейбір бейметалдардың бір-бірінде балқыған күйде еруінен түзіледі. Олар құрылымы жөнінен: қоспа, химиялық қосылыс және қатты ерітінді түрінде болады. құймаларды қолдану таза металдарда кездеспейтін олардың бағалы қасиеттеріне негізделген.
  • д) бағалау. 
  • е) үй тапсырмасы: §9.4 № 6,7 есептер.
  • Химия пәнін оқыту барысында, адам ағзасына кері әсерін тигізетін, денсаулыққа зиян келтіретін улы заттар туралы айтылады. Сондықтан мамандықтарды оқытқан кезде осы денсаулыққа кері әсер тигізетінін ескере отырып, студентерге мұқият түсіндіру қажет.
  • Мысалы: тамақтандыруда көбіне қолданылатын бірақрет қолданылатын пластикалық құтылардың зияны бұл ыстарының /одноразовый/ екінші қайта қолданбау мен таныс болады. Бұл ПЭТ-тер немесе бір рет пайдаланатын бөтелкелер. Олар сұйықтыққа адамның гормоналдың балансына әсер ететін ауыр металл мен заттарды бөлуі мүмкін. ПЭТ -әлемде жиі пайдаланылатын пластмасстың түрі. Есте сақтау керек болған нәрсе ол тек БІР РЕТ пайдалануға арналған. PP Пластиктің бұл түрінің түсі ақ немесе мөлдір түсте болады. Сироптар мен йогурттар қаптамасы ретінде пайдаланылады. Полипропилен өзінің қызуға тұрақтылығымен бағаланады. Оны қыздырған кезде ол балқымайды. Салыстырмалы түрде зияны жоқ.
  • Автомехаик глюшителден шыққан түтіні, оның химиялық құрамына байланысты. Мысалы қаныққан көмірсутектер яғни метан, пропан, этан, бутан, октан, нонан, декан жанған кезде ауаға су бу түрінде және көмірқышқыл газы бөлінеді және оттегі жеткілікті болып толық қалдықсыз жанса, оның зияны жоқ. Мысалы табиғи газды алатын болсақ құрамы жоғарыда айтылған көмірсулардан тұрады және күнделікті ас әзірлейміз үй жылытамыз бірақ зияны жоқ. Тек қауіпсіздік шараларды дұрыс сақтамай жанбай шығып ауамен араласса  улы болады және  көз тұрмақ, тыныс жолдары арқылы адамның қанына өтіп өлімге  әкеледі және ауамен қосылып жарылыстар, өрттер болады.
  • Интеграциялық сабақтар балаларды жалықтырмайды, жұмыстың түрі өзгеру барысында біртұтастықпен тақырыпты жан-жақты дамытады. Әрине ол оқытушының шеберлігіне оқу материалдарын өткізуге сабаққа мұқият әзірленуіне байланысты. Интеграция – іс әрекетті алмастыру және бір пәннен басқасына білімді жәй келтіру емес, қазіргі ғылыми білімнің тендециясын бейнелейтін жаңа дидактикалық эквивалентті құру процесі болып табылады. 
  • Қазақстан Республикасының «Білім» туралы заңында «Білім беру жүйесінің басты міндеті» - ұлттық және адамзаттық құндылықтар, ғылымның, практиканың жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға және кәсіби шеберлікті шыңдауға бағытталған білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау..»
  • деп, білім беру жүйесінде одан әрі дамыту міндеттері көзделеді.

Домашнее задание:

  • § 16 читать
  • Задания 3, 4 письменно в тетрадь
  • Бүгінше сабақ аяқталды....
  • Тыңдағандарыңызға рахмет


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет