Қысқа мерзімді сабақ жоспар Қазақ тілі 3-тоқсан Тарау: Мектеп



Дата08.06.2018
өлшемі42,26 Kb.
#41822
Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Қазақ тілі 3-тоқсан

Тарау:

Мектеп: Макин ОМ Біржан сал ауданы

Күні: 10.04.2018 жыл

Мұғалімнің аты-жөні:

Абжанова Мансия Сабикеновна



Сынып: 8


Қатысқан оқушылар саны: 11

Қатыспағандар: 0



Сабақтың тақырыбы

Төлен Әбдіков «Қонақтар».

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Өмірмен байланыстыра отырып дәлелді жауап беру.

Көпшілік оқушылар: Өз ой-пікірін ортаға салып, өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.

Кейбір оқушылар (қабілетті): Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Бағалау критерийлері

  1. Өмірмен байланыстыра отырып дәлелді жауап береді.

  2. Өз ой-пікірін ортаға салып, өзгенің жауабымен салыстырады, талқылайды.

  3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

Тілдік мақсаттар

Қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері: кәрілік, шетелдегі өмір, ата-ананың қайғысы, шалдардың әңгімесі, геология саласы

Құндылықтар:

Отанына деген патриоттық сезім, туған жер-алтын бесігім

Пәнаралық байланыс

Информатика (АКТ арқылы )

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Осыған дейін меңгерілген білім


Төлен Әбдіковтың өмірбаяны «Сандар сөйлейді» әдісі арқылы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

Ұйымдастыру.

1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Психологиялық ахуал. Шеңберге тұрып, бір-бірінің қолдарын ұстап, сәтті күн, жайсаң қабақ, өтсін сәтті ашық сабақ деп тілектерін білдіреді.





1 минут

3 минут

Жеке жұмыс

5 минут


2. Топқа бөлу. Ханталапай ойыны арқылы түрлі-түсті асықтарды алып, 3 топқа бөлінеді.

Жасыл асықтар- Отбасы тобы

Сары асықтар- Сағыныш тобы

Қызыл асықтар- Отан тобы



Топтарға бағалау кестесі таратылады. Топбасшысы бағалайды.

3.Алдыңғы білім. «Сандар сөйлейді» әдісі арқылы Төлен Әбдіковтың өмірбаянын еске түсіреді .

1942ж. 1965ж.

1977ж. 1977-79ж.ж

1985ж. 1987ж. 2002ж.
1.1942ж. 4қыркүйегінде Қостанай облысының Жангелдин ауданында дүниеге келген.

2.1965ж. Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттік университетін бітірген.

3.1977ж. Грек аңыздары «Эллада ерлерін» қазақ тіліне аударған. Жазушының жекелеген шығармалары шетел тілдеріне аударылған.

4.1977-79ж.ж. Қазақфильм киностудиясында бас редактор қызметін атқарған.

5.1985ж. «Өліара» романы жарық көрген.

6.1987ж. «Ақшоқыда қыс қатты» романы жарияланды.

7.2002ж. «Парасат майданы» романының авторы — Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығының, Фрац Кафка атындағы халықаралық сыйлықтың иегері.Қазіргі кезде Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінде жауапты қызмет атқарады.

Қазақ жазушысы, драматург, қоғам қайраткері. Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (2002). Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығының иегері (2004).



3.Жаңа сабақ.

1-тапсырма. Сурет арқылы тақырыпты ашу.

1.Берілген суретте не көрсетілген?

2.Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

3.Сабаққа қандай мақсат қоюға болады?

4.Қонақтардың қандай түрлерін білесіңдер?

Оқушылар қонақ түрлерін баяндап береді.



Арнайы қонақ: Ол - әдейі шақырылған ағайын-туыс, дос-жаран, көрші-көлем, құда-құдағи, сыйлы, құрметті кісілер.

Құдайы қонақ: Бұлар – шалғай елден, алыс жерден жолаушылап жүріп сапарында көлігі болдырып немесе жолдан адасып, шаршап, тынығу үшін қонған тосын, бөгде қонақ.

Қыдырма қонақ:Үйден-үйді, ауылдан-ауылды кезіп, ерігіп желіккен, үлкенге сәлемшіл, кішіге баташыл, әжені аялап, жеңгені паналап, ағаға жол, ініге жел бергіш «кіріп-шық» кезбе қонақтарды осылай атайды.

Қылқыма қонақ:Ол – ауыл ішіндегі, үй аралығындағы түтіні түзу шыққан үйді торып, құлқынын тойдыру үшін қолына тигенін, аузына түскенін қылқытып жалмай беретін ашқарақ, ар мен ұятты белге буған тойымсыз, елеусіз қонақ.

Құтты қонақ: Қазақ халқында: «Құтты қонақ келсе, қой егіз табады», - деген нақыл бар. Бұл мейман – келген кезінде түскен отбасында бір жақсылық, қуаныш болатын қонақ.

Ерулікті қонақ: Қоныста отырған ауыл үстіне көшіп келген отбасын құрметтеп, ерулік асқа шақырылған қонақты осылай атайды.

Дескриптор:

1.Сабақтың тақырыбын түсінеді. 1балл

2.Мақсатын дұрыс қоя алады. 1балл

3.Қонақ түрлерін баяндай алады. 1балл



асықтар


портрет пен сандар

Қонақтар суреті



Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

7 минут

1 минут

Жұптық жұмыс.

3 минут

10 минут

2-тапсырма. Мәтінмен таныса отыра кластерді толтыру.

Сағыныш тобы- Ата-ананың баласын күтуі

Отбасы тобы- Қонақтарды қарсы алу

Отан тобы- Сапабектің туған жерге деген патриоттық сезімі.



Дескриптор:

1.Ата-ананың сағынышын түсіндіреді. 1балл

2.Қонақтар туралы мәліметті айтады. 1балл

3.Сапабектің патриоттық сезімін жеткізе алады. 1балл


Сергіту сәті. Доп лақтыру арқылы комплимент айту. Әдемісің, жұмбақсың, ботамсың, досымсың, адалсың, т.б.
3-тапсырма. Жұппен «Екі жақты күнделік» стратегиясы арқылы кестені толтырып көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

1-жұп

Кейіпкер портреті

Іс-әрекеті, образы

Сапабек ұлы






2-жұп

Кейіпкер портреті

Іс-әрекеті, образы

Тома келіні






3-жұп

Кейіпкер портреті

Іс-әрекеті, образы

Аспандияр әнші






4-жұп

Кейіпкер портреті

Іс-әрекеті, образы

Ерғабыл қарт






5-жұп

Кейіпкер портреті

Іс-әрекеті, образы

Кемпірі







Дескриптор:

1.Кейіпкердің портретін ашады. 1балл

2.Іс-әрекеті арқылы образын ашады. 1балл

4-тапсырма. Жылдам дебат. Сапабектің іс - әрекеті, ата - анасына деген көзқарасы.

Сағыныш тобы-жақтаушы

Отбасы тобы-даттаушы

Отан тобы-сот төрешісі

Әр топ үш пікір білдіреді, оған қарсы жағын айтады. Сот төрешілері қаншалықты дұрыс екенін болжайды.

Дескриптор:

1. Сапабектің іс - әрекеті, ата - анасына деген көзқарасы дұрыс екендігін түсіндіре алады. 1балл

2. Сапабектің іс - әрекеті, ата - анасына деген көзқарасы бұрыс екендігін түсіндіре алады. 1балл

3. Сот төрешілері дұрыс бағалай алады. 1 балл.



Маркерлер

А3 парағы

доп

кесте


А4 парағы



Сабақтың соңы

Мұғалім –оқушы

3 минут

Кері байланыс

2 минут

Көшбасшының бағалауы 2 мин

Асықтардағы сандар бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.

1.Ерғабылдың арманы не еді?

2.Ерғабыл мен оның кемпірінің баласын күтуі, оған деген сағынышы қалай суреттелген.

3. Бала мен ата-ананың қарым-қатынасы қандай еді?

4.Сапабек не туралы әңгіме айтты?

5.Қонақтарға Сапабектің әңгімесі ұнады ма?

6. Жеңіс немересі қандай еді, ол қазақша сөйледі ме?

7. Ерғабылдың көңілі не себепті ұлына толмады?


ҚҚҚ» арқылы кері байланыс ұйымдастыру;

«ҚИЫН» «ҚЫЗЫҚ» «ҚАЖЕТ»

Әртүрлі стикерге 2 қиын, 2 қызық, 2 қажет мәліметті жазады.


Бағалау парақтары арқылы көшбасшы, одан кейін мұғалім бағалайды.



Үй жұмысы

(1 минут үй жұмысын күнделікке жазу үшін)



1. «Ата-ананың қадірі» эссе жазу.

2.Әңгіменің мазмұнын баяндайды.








Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Мұғалімнен қолдау (көмек)

1.Оқушыларды қолдау үшін топқа бөлемін.

2.Үй жұмысын тексеру үшін «Сандар сөйлейді»әдісін қолданамын.

3. Сурет арқылы тақырыпты ашқызып,мақсатын қойғызамын, қонақ түрлерін сұраймын.

4. Кластер арұылы топтық жұмыс жүргіземін.

5. Жұппен «Екі жақты күнделік» стратегиясы арқылы кестені толтырып көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашқызамын.

6.Жылдам дебат. Сапабектің іс - әрекеті, ата - анасына деген көзқарасын талдатамын

7.Көшбасшының бағалауы арқылы бағалаймын.

8.ҚҚҚ кері байланысын жүргіземін.



1.Әр тапсырмаға дескриптор қоямын.

2.Сабақтың соңында бағалау критерийлеріне сай бағалатамын.



Кері байланыс жасалынады.

3.Топтық отырып, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру арқылы сабақты талдайды, дәлелдейді.





1.АКТ арқылы информатикамен байланыс.

2.Қоңырау кезінде Мультимедия кабинетіне сабақ өткізуге кіретін кезде Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелерімен таныстырамын.

3.Туған жерге, Отанға деген сүйіспеншілік, ата-ананың қадірін білу.


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім жəне неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

Келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Сабақ / оқу мақсаттары шынайы. Өйткені оқу мақсаттарын бағдарламадан алынса, сабақ мақсаттары оқу мақсаттарының негізінде жазылады.

  2. Оқушылар Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашып, қазіргі өмірмен байланыстырады.

  3. Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болады, өйткені ол оқушылардың қажеттілігіне сай жүргізіледі.

  4. Мен берілген уақыт ішінде үлгеремін деп ойлаймын, өйткені әр тапсырмаға уақыт жоспарланған.

  5. Мәңгілік ел бағдарламасы негізінде мен өз жоспарыма құндылықтарды жазамын.

  6. Бағалау үшін әр тапсырма сайын дескрипторлар құрамын.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Оқушылар дебат арқылы талқылап, дәлелдеп сабақ мақсатын аша алады.

2:Бағалау дескрипторлардың негізінде нақтылы жүргізіледі.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:Мақсатқа жету үшін белсенді оқу әдістерін дұрыс қолдану.



2:Оқушылардың қажеттілігін ескеру.



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет