Қисқа муддатли режа Фан номи: Математика 113-дарс



бет1/2
Дата07.03.2023
өлшемі1,32 Mb.
#171373
  1   2
Байланысты:
матем 113 дарс 3 синф
срс кукык 2, Қоңыр күз еді, 100 есеп физикадан, 1, Мағжан Жұмабаев мақала


Қисқа муддатли режа
Фан номи: Математика
113-дарс

Бўлим:

3 С бўлим.Ёзиб бўлиш ва кўпайтириш

Педагогнинг исми - шарфи:




Куни:




Синфи: 3 « »

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарснинг мавзуси:

Хонадан бир марта ўтиш орқали ёзиб кўпайтириш ва бўлиш алгоритми.

Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар

3.1.2.10 икки /уч хонали сонларни бир хонали сонга оғзаки кўпайтириш ва бўлиш усулларини билиш ва бажариш
3.1.2.11. бундай ҳолатларда 28*3. 269*2. 84/3. 538/2 икки/ уч хонали сонларни бир хонали сонга кўпайтириш ва бўлиш алгоритмини қўллаш.

Дарснинг мақсади:

Барча ўқувчилар: қолдиқли бўлишни бажара олади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми:икки хонали сонлар биланбажариладиган бўлиш ва кўпайтиришга доир мисол ва масалаларни еча билади

Айрим ўқувчилар: уч хонали сонлар билан берилган бўлиш ва кўпайтиришга доир мисол ва масаларни еча олади

Дарснинг бориши:

Дарснинг вақти

Педагогнинг ҳаракати

Ўқувчининг харакати

Баҳолаш

Ресурслар

Боши 5-10минут

(ЎК, Г)Ўқувчиларнинг дарсга диққатини жамлаш мақсадида видеоролик кўрсатилади.
“Ақлий ҳужум” орқали янги мавзуни очади.
Видеороликда кимларни томоша қилдингиз?
Биринчи космосга учган косманавт ким?
Қозоғистон фазогирларидан қай бирларини биласиз?
шу тариқа саволлар бериб,мавзуни очиб олишади.
Ўтган мавзуни мустаҳкамлаб,бугунги дарсимиз мақсадлари аниқланади ва гуруҳларга бириктирилади.
1-гуруҳ.Донолар. 2-гуруҳ.Зукколар.

Саломлашади.


Дарсга тайёргарлик кўради.

Хар хил усулларда бахоланади.



копток


Ўртаси 30минут

Китоб билан ишлаш:
(ЎК,Ж) 1-топшириқ. Биринчи косманавтнинг космосга учиши ҳақида маълумотлар ёзилган жадвалга қаранг. Саволларга жавоб беринг.Титов Герман Степанович билан Николай Адриян Григорьевичнинг учиш вақтини соатларда ифодаланг. Ҳар учиш сайин учиш узоқлиги неча соатга ортган?
“Сирли расмлар” ўйини . Доскада илиниб турган расмлар ортидаги мисолларни ишлаш.
Ўқувчилар расмдаги Қозоғистоннинг машҳур рассомлари номларини айтиб,шу расм ортидаги мисолларни ишлайди.
( ЎГ ) № 2-топшириқ.“Ақлингни чархла ” усулидан фойдаланиш. Ўқитувчи билан биргаликда ишлашади.
Кўпайтириш қандай бажарилганини кўринг.

Ўқувчиларга доскада ёзиб тушунтириб берилади.
( ЎК,Г ) № 4- топшириқ. «Ким чаққон» усули.Ўқувчиларни икки гуруҳга бўлиб жадвалдаги иккки қаторни бир гуруҳга, яна икки қаторни иккинчи гуруҳга топшириқ қилиб берилади.
Ифодани устун шаклида ҳисобланг.Ҳисоблаш натижаларини текширинг.
36х2=72 84:7=12
28х3=84 94:2=47
85:5=17 27х3=81
( ЎК,Г ) 6- топшириқ. Масалаларни ечинг. Биринчи гуруҳга а) , иккинчи гуруҳга б) топшириқлари берилади.
а)Косманавтлар учиш сафарига ҳар бирида 32 татюбикдан 3 та қути пиширилган гўшт ва бир нечта тюбик балиқ олди.Улар жами 200 тюбик тайёрлаган бўлса,у ҳолда учиш сафарига неча тюбик балиқ олинган?
Ечими:1) 32х3=96
2) 200-96= 14
Жавоб: 14 тюбик балиқ олинган.
б)Саёҳатчи 3 кунда 756 км йўл юди.Биринчи куни у 450 км йўлни поездда юрди,иккинчи куни эса автобусда саёҳат қилишди.Сўнгра у белгиланган жойга етиш учун 12 км пиёда юрди.Саёҳатчи автобусда неча км юрган?
Ечими: 1) 756х3=170
290 – 170=120
3) 120 :40=3


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет