Ж. смақОВ. «АҚ БҰзау». Жуан дауыстылар багимова А. Ш. Быхин атындағы жалпы орта білім беретін мектептің мұғалімі Сабақтың мақсаты: Білімділігі



Дата02.07.2018
өлшемі51 Kb.
#45860
Ж.СМАҚОВ. «АҚ БҰЗАУ» . ЖУАН ДАУЫСТЫЛАР
Багимова А.Ш.

Быхин атындағы жалпы орта білім беретін

мектептің мұғалімі
Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: төрт түлік, оның төлдері,өмірде пайдасы туралы түсініктерін пысықтай отырып, оқушыларға «Ақ бұзау» қлеңінің мазмұнын түсіндіру, мәнерлеп оқуға машықтандыру.

Дауысты дыбыстар оның әшәнде жуан дауысты дыбыстар жайлы толық мағлұмат беру.

Дамытушылығы: Сабақта оқушылардың білім құштарлығын, байқағыштығын арттырып, ойлау қабілеттерін, тіл байлығын дамыту.

Тәрбиелілігі: тазалыққа,әдемілікке баулу. Үй жануарларын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.

Түрі: саяхат сабақ

Әдісі: сұрақ -жауап, әңгімелеу,түсіндіру.

Көрнекілігі: төрт түлік суреті, кесте, ертегі кейіпкерлерінің суреті, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:



  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Түгендеу, оқушының назарын сабаққа аудару.

  1. психологиялық дайындық.

  2. Біз бүгінгі сабақта «Жеті лақ» ертегісі бойынша саяхат сабақ өтеміз.

«Жеті лақ» ертегісі

Оқушылар ертегіні айта отырып, жеті лақпен бірге тапсырманы орындайды.

(тақтада орман іші, ішкі , ешкі, жеті лақ, қасқыр бейнеленген)


  • Балалар, «Жеті лақ » ертегісін кім айтып береді? (Бір оқушы ертегіні айтып шығады)

Оқушы: Ерте, ерте, ертеде жеті лақпен ешкі болыпты....

Осылайша ертегі соңына дейін айтылады . Қасқырдың тапсырмасын орындау арқылы біз жеті лақты құтқарып алуымыз керек.

1- тапсырма (Пештегі лақты құтқарып алумыз керек)

Өткен сабақты еске түсіру.



Сөзжұмбақты шешу.

  1. Қамыс құлақ, тостаған тұяқ.

Мінсең – қанат,сүті – дәрі, ітң –тамақ.(Жылқы)

  1. Кішкене ғана бойы бар.

Айналдыра киген тоны бар. (қой)

  1. Үстінде екі тауы бар,

Өзі қызық жануар. (түйе)

  1. Екі айнасы бар,

Екі найзасы бар (сиыр)

  1. Басында таяғы бар,

Төрт аяғы бар, иегінде сақалы бар (ешкі)




  • Сөзжұмбақты шешкенде қандай сөздер шықты?

  • Жылқы, қой, сиыр, ешкі,түйе – барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?

  • Төрт түлік мал.

  • Біз қандай үлкен тақырыпты өтіп жатырмыз? (Дауысты және дауыссыз дыбыс әріптері. Төрт түлік)

  • Үйге қандай тапсырма берілді?

  • «Құлыншақ» өлеңін мәнерлеп оқу

  • Алфавит деген не?

  • Әріп деген не?

  • Дыбыс дегеніміз не?

Мұғалім:Біз пеш ішіндегі лақты құтқардық. Балалар біз енді қасөырдан оның тапсырмасын орындай отырып,әр лақты құтқаруымыз керек.
2- тапсырма: Кестемен жұмыс.

ДЫБЫСТАР


ДАУЫСТЫ ДАУЫССЫЗ

а,ә,е,о,ө,ұ,ү,і б,в,г,ғ,д,ж,з,й,к,қ,л,

и,у,ю,я,э,е м,н,ң,п,р,с,т,ф,х,һ,ц,ш,щ,ч


  • Неше дауысты дыбыс бар?

  • Неше дауыссыз дыбыс бар?

Дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстарға күн сәулесіндей үн береді.

Осы дыбыстарға сөз ойлап , сөйлем құра.

Тапсырманы орындау арқылы екінші лақты құтқарып, анасына тапсырдық.

3- тапсырма.

Жаңа сабақ.

Кестені әлу арқылы жуан дауысты дыбыстар туралы түсінік беру.



  • Қандай дыбыстарды көріп тұрмыз?

  • А,О,Ы,Ұ

  • Атаған дыбыстар дауысты ма, дауыссыз ба ?

  • Дәптермен жұмыс (күннің реті,сабақтың тақырыбы).

29 – жаттығу.

Сөздерді оқыңдар, жуан дауысты дыбысты табығдар.

(Қасқырдың тапсырмасын орындай отырып,үшінші лақты құтқарып анасына тапсырдық).

4- тапсырма . Сүт тағамдары ненің сүтінен жасалатынын табу үшін жұмбақ жасыру.

Екі айнасы бар , екі найзасы бар,

Сыртылдаған тұяғы бар,

Бір желпуіш сияғы бар. (Сиыр)

Сиыр – төрт түлік малдың бірі.

Сиырдың атасы – Зеңгі баба.


  • Сиырдың төлі қалай аталады?

  • Бұзау.

(Қасқырдың тапсырмасын орындай отырып, 4 лақты құтқарып анасына тапсырдық).

5- тапсырма.

- Біз бүгін ақын Жақан Смақовтың «Ақ бұзау»атты өлеңімен танысамыз.

Ж. Смақовтың өмір жолымен таныстыру.

Өлеңді мәнерлеп оқып. Мазмұнын түсіндіру.

Оқушыларға жеке жеке оқыту.

(Қасқырдың тапсырмасын орындай отырып, 5 лақты құтқарып, анасына тапсырдық).

6- тапсырма .Бұзауды сипаттау

1. Бұзау қандай?

2. Ол қалай дыбыс шығарады?

3. Бұзау қайда тұрады екен?

(Қасқырдың тапсырмасын орындай отырып, 6 лақты құтқарып, анасына тапсырдық).

7- тапсырма Сабақты қортындылау.

- Жуан дауысты дыбысты ата .

Сөз ойлап , сөз ішінен жуан дауысты дыбысты тап.


  • Төрт түлік малдың адам өміріне қандай пайдасы бар?

Бағалау

Үйге тапсырма : Өлеңді мәнерлеп оқу. 28- жаттығу.



Шығыс Қазақстан облысы

Семей қаласы

Алғабас ауылы
Каталог: uploads -> doc -> 0d1f
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0d1f -> Сабақтың тақырыбы: Сабақта Internet жүйесін пайдалану
0d1f -> Сабақтың тақырыбы Формуланы енгізу және көшіру Сілтеме Жоспар Жалпы мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет