Көрсеткіштік теңдеулер



Дата09.04.2020
өлшемі143,13 Kb.
#62066
Байланысты:
көрсеткіштік
көрсеткіштік, көрсеткіштік, көрсеткіштік, май шыжғыру, 1лекция, Жаңабай Дариға ФОК171 пед практика, 8 сын 0-дік срез, Лекция-1607583541229 (1)
Көрсеткіштік теңдеулер

Ізделінетің белгісізі тек белгілі бір санның (сандардың) дәрежесіне (дәрежелеріне) ғана еңетің теңдеулерді көрсеткіштік теңдеулер деп атайды.

Мысалы 4x-2x+1+1=0 теңдеуі көрсеткіштік теңдеуі болады, өйткені мұнда ізделінетің белгісіз x саны 4 және 2 сандарының дәрежелеріне еңеді.

Бұл теңдеуді шешу үшін дәреженің қасиеттерін пайдаланамыз:

4x-2x+1+1=0

(22)x-21·2x+1=0

22x– 2·2x+1=0

(2x-1)2=0

2x-1=0

2x=1

x=0

Жауабы: x=0.

 

Кейбір тригонометрикалық теңдеулерді шешу үшін қосымша айнымалыны еңгізу қажет болады.

32x– 4·3x+3=0

3x=t

t2-4·t+3=0

t1=1

t2=3

3x=1

x1=0

3x=3

x2=1

Жауабы: x1=0x2=1.




Тобы:

31 топ

Сабақтың тақырыбы :

Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу.

Сабақтың мақсаты

Білімділік:

  1. Білім алушыларды көрсеткіштік теңсіздіктер  ұғымымен таныстыру және есептер шығару бойынша білімдерін жетілдіру.

Дамытушылық:

Танымдық белсенділігін арттыру, ұжымда жұмыс жасауын қалыптастыру, ойлауын, сөйлеу дағдыларын дамыту, сонымен қатар көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік:

  1. Білім алушының бойында әділдік, өзін-өзі бағалау құндылықтарын қалыптастыру. Білім алушының топта белсенді жұмыс жасай білу, яғни өзгені тыңдай білу және өз идеяларымен бөлісу, жауапты болу дағдысын қалыптастыру.

Пән аралық байланыс

Геометрия, информатика, сызу

Сабақтың көрнекілігі:


интерактивті тақта, слайд,таратпа қағаздар, компьютерлер, дидактикалық материал, интернет

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:

Жеке өзіндік, топтық, білім алушы – компьютер, білім алушы – мұғалім.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтыңкезеңдері

Мұғалімніңіс-әрекеті

Білім алушының іс -әрекеті

Көрнекілік

І. Ұйымдас-тыру кезеңі,

2 минут


Білім алушыларды түгелдеу, сабаққа назарларын аудару, үлестірме кеспелер арқылы топқа бөлу:

1) ; 1,4142…;cos30° иррационал

2); 0,333...;sin30°рационал


Үлестірілген кеспелерде жазылған сандардың түріне қарай біріктіре отырып, «Иррационал» және «Рационал» атты екі топқа бөлінеді.

Үлестірме кеспелер

ІІ. Үй тапсырмасы,

5 минут


Есептің жауаптарын тақтаға шығару арқылы үй тапсырмасын тексеру.

166. 1) 3; 2) 6; 3) 6; 4) 2,4

Өткен сабақ материалдарын қайталауға арналған сұрақтар қою.

1.Көрсеткіштік функция дегеніміз не?

2.Көрсеткіштік теңдеу дегеніміз не?

3.Көрсеткіштік теңдеулерді шешудің қандай әдістерін білесіңдер?


Білім алушы шығарған есептің нәтижесін дұрыс жауаппен салыстырады, дұрыс емес есепті талдайды. Оқытушының қойған сұрақтарына топтар жауап береді.

Алгебра және анализ бастамалары,

№166 есеп



ІІІ. Жаңа сабақ,

15 минут


Жаңа сабақтың мақсаттарын

айқындау, білім алушылардың іс-әрекеттерін белгілеу.

Теңдеу мен теңсіздікті салыстыру:

Анықтама: Айнымалысы дәреже көрсеткішінде болып келетін теңсіздіктерді көрсеткіштік теңсіздіктер деп атайды.

Көрсеткіштік теңсіздіктің ең қарапайым түрі оның монотондылығы қасиетіне байланысты шешіледі:

Дәл осы сияқты:

1-мысал. Теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей негізге келтіру



Жаңа сабақты түсіндіру барысында қойылған сұрақтарға жауап береді.

Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу жолдарымен танысады

Есептің шешілу әдісін білім алушылар дәптерге жазып алады


Презентация


IV Дамыту кезеңі

4минут

Топтық жұмыс. Екі топқа кеспе беріледі.

1. 32x ≥ 3x+1 теңсіздікті ____ тобы шешеді, кеспедегі проблемалық сұраққа жауап береді

32x ≥ 3x+1

3>1


2x ≥ x+1 (сызықты теңсіздіктер)

2x-x ≥ 1


x ≥ 1

Жауабы: [1;+∞)

2.Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу үшін көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістері қолданыла ма?

1. (0,5)4x ≤ (0,5)x+6 теңсіздігін _____ тобына беріледі, кеспедегі проблемалық сұраққажауап береді

(0,5)4x ≤ (0,5)x+6

0< 0,5 <1

4x ≥ x+6

4x-x ≥ 6


3x ≥ 6

x ≥ 6:3


x ≥ 2

Жауабы:  [2;+∞)

2.Негіздері бірдей көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу мен сызықтық теңсіздіктерді шешуде ұқсастық бар ма?

Шешілген есепті қарсылас топ тексереді




«_____» тобынан тапсырманың шешімін табу және шығару жолын түсіндіру талап етіледі

«_____» тобынан тапсырманың шешімін табу және шығару жолын түсіндіру талап етіледі

Есептің дұрыстығын қарсылас топ анықтайды.


Үлестірме кеспесі

Слайд



V Сергіту сәті

5 минут


Тарсия ойынын ойнату


Білім алушылар тарсия ойынын ойнау арқылы геометриялық фигура – үшбұрыш құруы керек

Тарсия кеспелері, таймер

VIЖаңа сабақты пысықтау,

10 минут


Жеке жұмыс.

Қарапайым көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу.

№183 Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешіңіз:


  1. 2x≥ 32

  2. (4/7)х <16/49

  3. 6х-4≤36

  4. (5/3)х+3 >27/125

Әр білім алушы берілген есепті жеке шығарады, жауаптарын көрші білім алушы слайдпен салыстырады.

Алгебра және анализ бастамалары,

183 есеп


VII. Сабақты қорытын-дылау,

3 минут


Kahoot онлайн тестілеу жүйесі арқылы білім алушылардың жаңа сабақты меңгеруін тексеру.




Kahoot сайтына еніп, интербелсенді тақтадағы сұрақтарға жауап беру

Интернет

VIII. Үйге тапсырма.

Бағалау,

1 минут


Көрсеткіштік теңсіздіктер анықтамасы, көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу тәсілдері бойынша дағдыларын кеңейту, №184, 185 есептерді шешу.




Алгебра және анализ бастамалары,№184, 185


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет