ҰМЖ тарауы: 8.4 Электростатика негіздері
|
МЕКТЕП: №192 орта мектеп
|
Күні: 9.12.2021ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Акимбаева Жанар
|
СЫНЫП: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.1.6 Электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 Бір текті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Электр өрісі және кернеулік мағынасын анықтау
Көптеген оқушылар: Электр өрісінің күштік сипаттамасын анықтау
Кейбір оқушылар: Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
|
Бағалау критерийі
|
Электр өрісін және кернеулік мағынасын ашады.
Электр өрісінің кернеулігін сипаттайды.
Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндейді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Электр өрісі мен күштік сипаттамасына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша сипаттау
Пәндік лексика және терминология:
Электр өрісі, кернеулік, күш сызықтары, электростатикалық өріс
Электр өрісі
|
Электрическое поле
|
Electrical field
|
Кернеулік
|
напряженность
|
tension
| Академиялық тілді меңгеруге берілген үштілді сөздік қоры:
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Электр өрісінің кернеулігі дегеніміз не?
Электр өрісі ұғымын енгізген ғалымдарды ата.
Электр өрісінің күш сызықтарына анықтама бер.
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік құрмет, ынтымақтастық, ашықтыққа баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеуде сызу және математика пәндерімен байланыс.
|
Алдыңғы білім
|
«Элементар электр заряды, Кулон заңы».
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
2 мин
2 мин
6 мин
|
Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері»
Топқа бөлу. «Мозаика» әдісі
І топ «Кернеулік», ІІ топ «Күш», ІІІ топ «Заряд»
Ширату жаттығуы:
Белсенді оқыту: «Уақыт тізбегі»
(W)
(f) «Олқылықтарды толтыру»
|
Сөздер жазылған қиынды қағаздар
|
Сабақтың ортасы
5 мин
10 мин
5 мин
|
Білім дағдысы: білу
Белсенді оқыту: «Мәтінді оқып жаңадан білгенім»
(I)Тапсырма 1.
Физика лық шамалар
|
Белгіле нуі
|
Форму ласы
|
Өлшем бірлігі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Білім дағдысы: түсіну
Белсенді оқыту: «Ойлан-Жұптас-Бөліс»
(J) Тапсырма 2.
№1. Кернеулігі 130 H/Кл болатын Жердің электр өрісінде орналасқан электрондарға осы өріс қандай күшпен әрекет етеді?
Бағалау кр
|
терийі
Дескриптор
|
Өріс кернеулігінің формуласын пайдаланып күшті есептеп табады.
|
Өріс кернеулігінің формуласын біледі.
|
Формуланы түрлендіре алады.
|
Күштің шамасын есептей алады.
|
№2.Кернеулігі 3*105Н/Кл біртекті электр өрісінде тепе-теңдік қалыпта болатын массасы 10-9г мырыш тозаңының заряды неге тең?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Өріс кернеулігінің формуласын пайдаланып күшті есептеп табады.
|
Өріс кернеулігінің формуласын біледі.
|
Формуланы түрлендіре алады.
|
ХБЖ-не келтіре алады
|
Массаның шамасын есептей алады.
|
Білім дағдысы: Қолдану
Белсенді оқыту: «Құрастыр, сосын жауап бер»
(G) Тапсырма 3. Сызба арқылы күш сызықтарының бағытын және зарядтың тегін анықта.
(f) «Бір сөзбен түйіндеу»
|
8-сынып оқулығы
Алматы «Мектеп» 2016
Б.М.Дүйсембаев,
А.А.Медетбекова,
Г.З.Байжасарова
119 бет
8-сынып оқулығы
Алматы «Мектеп» 2016
Б.М.Дүйсембаев,
А.А.Медетбекова,
Г.З.Байжасарова
15-жаттығу, 122бет
№4,6.
|
Сабақтың аяқталуы
6 мин
2 мин
2 мин
|
Білім дағдысы: Талдау
Белсенді оқыту: «Ақпаратты сүзу»
(J) 1. Электр өрісінің кернеулігі дегеніміз не?
2. Электр өрісі ұғымын енгізген ғалымдарды ата.
3. Электр өрісінің күш сызықтарына анықтама бер.
Үйге тапсырма: ξ 32. 15-жаттығу №7,8
«10 сұрақ» дайындап келу
Рефлексия: «Түймедақ»
|
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сабақ барысында тапсырмалар жеңілден күрделіге негізделіп жасалған. Сабақ жоспарлаудың қағидаттары орындалды. Сабақ мақсаттарымен оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды. «Мәтінді оқып жаңадан білгенім» әдіс-тәсілін қолданып оқушыларым жеке жұмыс жасай отырып, бүгінгі тақырып бойынша білім қоржынын толықтырды.
Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді, стратегиялардың тиімділігін сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым.
|
Әрбір этап сайын тапсырмалар кері байланыс арқылы беріледі.
«Олқылықтарды толтыру» кері байланыс арқылы оқушылар өткен тақырып пен жаңа тақырыпқа көпірше жасайды.
|
Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
жəне неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|