Қожа бейнесі оның жасампаз істері арқылы



Дата09.11.2016
өлшемі14,33 Kb.
#1330
  • Н.М. Өркенбай
  • Пәні: Әдебиет
  • Күні: 19.02.2015ж
  • Сабақтың мақсаты:
  • Қожа бейнесі
  • оның жасампаз
  • істері арқылы
  • хикаяттың мазмұнын
  • талдап, негізгі
  • идеясын табу.

Сабақтың міндеттері:

  • 1. Оқушылар Бердібек Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығымен таныса отырып білімдерін тереңдетуге ықпал ету;
  • 2. Кіріктірілген модуль түрлерін қолданып, оқушылар мәтінмен таныса отырып сипаттай, зерттей, талдай алуға жағдай жасау;
  • 3. Оқушылар бір-бірімен пікір алмасып, ой бөлісу арқылы сөздік қорларын молайту,шығармашылық -
  • пен жұмыс істеуге үйрету.

І. Ұйымдастыру кезеңі

  • А) Оқушылармен амандасып, түгендеп, журнал толтыру;
  • Ә) Сабақтың тақырбы мен мақсатын айту;
  • Б) Топқа бөлу: оқушылар әр түрлі фигураларды таңдайды. Ұшбұрыш, тік төртбұрышты таңдағандар бір топқа, дөңгелек пен шаршы таңдағандар бір топқа топтастырылады. Сонымен қатар, таңдаған фигураға байланысты психологиялық мінездеме айтылады.

Топқа бөлу

І.Үй тапсырмасын сұрау

  • А) Бердібек Соқпақбаев өмірбаяны; (Берік жеке жобасын қорғайды)
  • Ә) Менің атым Қожа мазмұндау; (Сабақ барысында сұралады)
  • ІІІ. ПЫСЫҚТАУ САБАҒЫ
  • 1. Ой қозғау кезеңі

Повесть — эпикалық проза жанрының бір түрі. Повесть туралы түсінік әдебиет тарихында жиі өзгеріп, оны романның құрамдас бөлігі ретінде тану біраз уақыт орын алды. Еуропа әдебиетте повестті новелла (хикаят) деп те атай береді. Повесть әңгіме мен романның аралығындағы прозалық жанрға жатады. Көлемі мен мазмұны тұрғысынан осылай бағаланғанымен, кейде көлемі романнан ауқымды повестьтер дa кездеседі.

Қате жоспар: 1. Ағаттық аяқ астында 2. Менің атым 3. Ағаттықтың азабы 4. Түбінде адам болатын бала 5. Бір сәтті кез

Дұрыс жоспар: 1. Менің атым 2. Ағаттық аяқ астында 3. Бір сәтті кез 4. Ағаттықтың азабы 5. Түбінде адам болатын бала

2. Мағынаны тану кезеңі: (Әр тарау бойынша түрлі жұмыстар атқарылады.)

1.ТАРАУ.«Менің атым...» А) Тараудың мазмұны қысқа түрде 1 оқушыдан сұралады; Ә) «Менің атым...» шағын эссе жазылады. Б) Есімдер туралы зерттейтін ғылым саласы туралы айтылады.

2 -3. ТАРАУ. Ағаттық аяқ астында. Бір сәтті кез.

  • Қандай кейіпкер?
  • Іс-әрекеті мен сипаты
  • 1.
  • Екі бүйірінен біреу қысып қалғандай еңсесін кілт көтеріп алды:
  • Сен немене? Мені тергегелі тұрсың ба?
  • ....... көкшіл көзі шатынай бастады. Оның бір ашуланса шыпылдап, жуық арада толас бермейтінін білем.
  • 2.
  • біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш; өзі тақтаға шыққанда көрінгенге құлақ түргіш
  • 3.
  • Мұғалімдердің ішінде бұл өзі – алтын адам. Былтыр біздің мектепке педучилищені бітіріп келген. Жазда барып институтқа сырттай оқуға түсіпті.
  • 4.
  • ... сабаққа дайындалмай келуші ме еді:
  • Буря мглою небо кроет.
  • Вихри снежные крутя, -
  • деп бастады да сыдыртып, тоқталмай айтып шықты.
  • Қандай кейіпкер?
  • Іс-әрекеті мен сипаты
  • 1. С. Майқанова.
  • Екі бүйірінен біреу қысып қалғандай еңсесін кілт көтеріп алды:
  • Сен немене? Мені тергегелі тұрсың ба?
  • ....... көкшіл көзі шатынай бастады. Оның бір ашуланса шыпылдап, жуық арада толас бермейтінін білем.
  • 2. Жантас.
  • біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш; өзі тақтаға шыққанда көрінгенге құлақ түргіш
  • 3. А. Михайловна.
  • Мұғалімдердің ішінде бұл өзі – алтын адам. Былтыр біздің мектепке педучилищені бітіріп келген. Жазда барып институтқа сырттай оқуға түсіпті.
  • 4. Жанар.
  • ... сабаққа дайындалмай келуші ме еді:
  • Буря мглою небо кроет.
  • Вихри снежные крутя, -
  • деп бастады да сыдыртып, тоқталмай айтып шықты.

4-5 ТАРАУ. Ағаттықтың азабы. Түбінде адам болатын бала. Тапсырма: Әр топқа жеке-жеке тапсырма беріледі.

1- топ: Төмендегі мәтін бойынша эпитеттерді тауып астын сыз. Ол үшін эпитет дегеніміз не екенін анықтап аласыздар. «Мен бір, екеудің орнына тіс порошогынан босаған қаңтыр қобдишаға толтырып, бес бақа әкелдім. Оның біреуі ғана үлкендеу еді де, басқалары кішкентай ұсақ бақалар болатын. ...Сол кезде кішкентай қара сұр бақа қол орамалмен қоса секіріп шығып, секемшіл мұғалімнің қолының дәл үстіне қонбасы бар ма. ...Өңі құп-қу болып, сылқ етіп құлап бара жатыр... ... Жасқа шыланған қоңыр көздері бір түрлі бөтен, суық. ... Жүрген жеріңе шөп шықпағыр боп барасың ғой. ... Өлтірдің ғой мына сорлы анаңды...»

2 – топ: «Менің атым Қожа» фильмі жайлы қосымша мәлімет беріледі, соны маймұндап айтып береді.

Жеке тапсырма: Сабақ барысына белсене қатыспай отырған оқушыға берілетін тапсырма. «Менің атым Қожа» фильмінен қысқа үзінділер көрсетіледі. Содан кітапта жазылмаған оқиғалар мен жазылған оқиғаларды ажыратып, айтып беру керек.

  • Қожаның рөлін ойнаған Нұрлан Санжар
  • (киноға түскен кезде – Нұрлан Сегізбаев)
  • Жанардың рөлін Гүлнар Қарабаева ойнады.
  • Бес жасар Дәулетті ойнаған Юсуф Шамузов

3. Шығармашылық тапсырма.

ІV. САБАҚТЫ БЕКІТУ «Кім көп біледі?» ойыны

V. ҮЙГЕ ТАПСЫРМА 1. Мұқағали Мақатаев туралы қосымша мәлімет әкелу; 2. «Менің қиялымдағы Қожа...» тақырыбында шығарма жазып келу;

VІ. БАҒАЛАУ.

VІІ. ҚОРЫТЫНДЫ

  • Көңіл бөлгендеріңізге рақмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет