Өтірік өлең Сыныбы: 5 Пәні: Қазақ әдебиеті Пән мұғалімі: А. А. Байжуманова



Дата13.08.2017
өлшемі52,72 Kb.
#23608
түріСабақ
Тақырыбы: Өтірік өлең Сыныбы: 5 Пәні: Қазақ әдебиеті Пән мұғалімі: А.А. Байжуманова
Мақсаты: Өтірік өлеңнің мазмұнын түсіну, шығармашылық жұмыстар арқылы оқушының ой- қиялын дамыту.

Міндеттер: Өтірік сөзінің адам өміріне пайдалы және зиянды жақтарын түсіну,бар ақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір – бірлерін тыңдауға ,критерийлерді пайдалана отырып, дұрыс бағалау.

Ресурс: 5-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы ,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер, маркерлер

Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «Миға шабуыл» стратегиясы, «Болжау» стратегиясы, «Венн» диаграммасы, «Ыстық орындық», Рефлексия «SWOT» талдау , Формативті бағалау, өзін – өзі бағалау

Уақыты

Сабақ кезеңдері



Жоспар мазмұны

Мұғалім іс – әрекеті

Оқушы іс – әректі

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

3 минут


Психологиялық ахуал

Оқушылардың топқа бөлінуі

Оқушыларды күз мезгілін сипаттайтын тіркестер бойынша топқа бөліну

1 топ Жомарт күз

2 топ Берекелі күз

3 топ Алтын күз



Өте жақсы!




Тұсаукесер бөлімі

5 минут


«Миға шабуыл»

стратегиясы

Блум таксономиясы «Білу»


Мұғалімнің сұрағы:

диалог- өтірік деген не?

-Өтірік айтып көрдің бе?

Слайдта


Алдар көсе.

Тазша бала.

Бүгінгі өтетін тақырыбымызды кім айтады?


Оқушының жауабы:
Оқушы пікірін тыңдау

«Өтірік өлең»



Формативтік бағалау



Дәптер, Әдебиеттік оқулық, смайлик

Негізгі бөлім

10 минут

«Болжау»

стратегиясы


Блум таксономиясы «Түсіну»



Оқулықпен жұмыс


«Өтірік өлең» ызындап оқу. – 5 минут

1 топ - Мінездеу. ( Тазша балаға мінездеме жасау)

2 топ - Салыстыру (Тазша бейнесін басқа ертегідегі кейіпкермен салыстыру)

3 топ - Зерделеу (Тұрақты сөз тіркестерін, мақал - мәтелдерді, көркем бейнелі ойларды теріп


жазу)

Бағалау парақша




Интербелсенді тақта

5 минут

Сөздікпен жұмыс

Блум таксономиясы «Қолдану»




өлен жолдарында жәндіктер көп кездеседі.

Суретті пайдалана отырып, өлен жолдарынан табу.

дәптерге жазамыз және орыс, ағылшынша баламаларын табу


Жаңа сөздерді дәптерге жазу

Инелік – стрекоза – dragon-fly (драгон флай)

Қоңыз – жук – beetle (битл)

өрмекші – паук – spider (спайдер)

қара шіркей – мошка – midge (мидж)

шыбын – муха – fly (флай)



Бағалау парақша


Әдебиеттік оқу оқулығы, дәптер

15 минут бекіту

Блум таксономиясы «Талдау»




40 сан


Автор орындығы
Мұғалім сөзі: Оқушылар, ортадағы мына отырғыш автор орындығы деп аталады. Бұнда Тазша бейнесіне еніп, оқырмандар қойған сұраққа Тазша бала болып жауап беруіміз керек. Қане, кім Тазша болғысы келеді.


1 топ-40 санына байланысты салт –дәстурлер

2 топ– 40 саны кездесетін мақал – мәтелдер

3 топ – 20 жақсы + 20 жаман адамның қасиеттері


2. 1 оқушы (Ыстық орындық)

Бағалау парақша




Әдебиеттік оқу оқулығы


Рефлексия

5 минут




Блум таксономиясы «Синтездеу»


Өтірік туралы қызықтар мұнымен шектелмейді. «Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам», «Өтіріктің өрісі тар» Демек, жақсы әдет емес. Психологтардың зерттеулері бойынша бұндай әдетке адам бала кезінде үйір болады екен. Кейін басы «тасқа» соғылған соң қойып кетуге мәжбүр болады. Ал кейбіреулер оны өміріне жолдас етіп алады. Өтіріктің зияны қыруар. Қолайсыз жағдайға ұшырайсың. Абыройдан айырыласың. Қысқасы, ең жақсысы қолдан келгенше өтірік айтпауға тырысқан жөн.

Әрине, өтіріктің адамға залалсыздары да кездеседі. Оған мысал «Алдар көсенің бастан кешкендері» мен «Қырық өтірік» ертегісі. Олар қажет болған соң амалсыз айтылған өтіріктер. Күлкіге қарық боласың. Риза боласың.




SWOT талдау

1 күшті жақтар - өтірік айтып, достарды құтқаруға болады, күлкі - өмірді ұзартады

2 әлсіз - өтірік айтсан – саған ешким сенбейді, сыйламайды,,,,

3 мүмкіндер – мен өтірік айтпауға тырысамын

4 – қауіп –қатер - өмірге зиян


Формативтік бағалау





SWOT талдау


2 минут

Үйге тапсырма

Өтірік өлеңнің ұнаған 5 шумағын жаттау.

Өтірік өлең жазу



Күнделікке жазып алу




Күнделік

Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні _______________________________________________


1 тапсырма -білу




2 тапсырма – сөздікпен жұмыс




3 тапсырма - 40 саны




Барлығы



Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні _______________________________________________


1 тапсырма -білу




2 тапсырма – сөздікпен жұмыс




3 тапсырма - 40 саны




Барлығы




Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет