Сабақ: 2 Мектеп: «Социалистік Еңбек Ері Қ. Әбсәметов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығы бар»



Дата31.12.2019
өлшемі38,04 Kb.
#55343
түріСабақ

Сабақ:2

Мектеп: «Социалистік Еңбек Ері Қ. Әбсәметов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі




Уақыты:19.05.2016

Мұғалімнің аты жөні: Нурбаева Г.К.




Сыныбы:10

Қатысқан оқушылар саны:15 Қатыспағандар саны:

Тақырыбы: Б.Момышұлы өмірбаяны


Белгілі бір оқу мақсаты;

Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде ааааАатигізетін үлесі

10.2.5. Медиақұралдарды пайдаланып, сөйлеушінің сөйлеу мәнері, ойы және мәтін сюжеті бойынша өз пікірін білдіреді және анализ жасайды.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға жазушы өмірінен мәлімет беру. Сөздік қорларын молайту. Өз ойын сауатты, еркін жеткізе білуге дағдыландыру.

Барлық оқушылар орындай алады:

Жазушы өмірі туралы ақпаратты түсінеді.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Жазушы өмірбаяны туралы айта алады.



Кейбір оқушылар орындай алады.

Өз пікірін білдіріп, анализ жасай алады.



Тілдік міндеттер

Оқушылар орындай алады:

Өз пікірлерін жеткізе алады, сұрақтарға жауап бере алады.



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Жауынгер, кеңес одағы, халық қаһарманы, даңқты жауынгер, әскери қолбасшы.



Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Батыр, майдан, аға лейтенант



Талқылауға арналған сұрақтар

Б.Момышұлы қандай тұлға? ( батыр, халық қаһарманы, әскери қолбасшы)



Не себепті .... деп ойлайсыз?



Алдыңғы білім


Оқушылар жазушы туралы ақпарат жинап келеді.


Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

10 мин.

Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру.

Сыныптың эмоционалдық ахуалын қалыптастыру. (өздерінің көңіл-күйлерін білдіреді)

Оқушыларды топқа бөлу. Сыныпты геометриялық фигуралар арқылы бөлу.

Сабақтың мақсатымен таныстыру








Ортасы

30 мин.

Оқушылар Б.Момышұлы туралы алдын ала үйден дайындаған ақпараттары туралы айтады.
1-тапсырма.

Әр топ оқушыларына дайындалған жазушының өмірбаяны туралы мәтін үлестіріледі.



Балалық шағы

Бауыржан Момышұлы 1910 жылдың 24 желтоқсанында Жамбыл облысының Жуалы ауданындағы Мыңбұлақ ауылында туған.

Имаш бабасы 1911 жылы 92 жасында дүниеден өткен. Әкесі Момыш өз бетімен ескіше сауат ашқан, кирил алфавитімен оқуды меңгерген сол кезеңдегі көзі қарақты адамдардың бірі болған. Ел арасында ағаш ұстасы және етікші, зергерлігімен танымал болатын. Имаш атасы қартайған кезінде барлық шаруашылықты Момыш ұлына табыстаған. Әжесінің есімі - Қызтумас, қартайған шағында ағайын-туыс "сары кемпір" деп атаған. Анасы Рәзия дүниеден ерте өтіп, Бауыржан 3 жасынан бастап Қызтумас әжесінің қолында өседі.

1921 жылы бастауыш мектепті Аса интернатына түседі. 1924 жылдан бастап жеті жылдық мектепті Шымкент қаласында оқиды. Бұл сол өңірдегі 1924 жылы ашылған алғашқы жетіжылдық мектеп болатын. 1928 жылы мектепті үздік бітіріп, Орынбор қаласындағы Қазақ Педагогикалық институтына оқуға түседі.


Соғыс жылдары


1941 жылы Қазақ әскери комиссариатының нұсқаушысы қызметін атқарады. Ұлы Отан соғысына 1941 жылдың қыркүйегінен бастап қатысты. 316 атқыштар дивизиясының жасақталуына белсене атсалысып, сол дивизия құрамында майданға аттанады.

1941 жылдың 26 қарашасында маршал Рокоссовский полк командирі етіп тағайындайды.

1941-1945 жылдары Панфилов атындағы 8-гвардиялық дивизияның батальон, полк командирі, соғыстың соңғы жылдары аталған дивизияның командирі болады.

1942 жылдың 6 маусымында "Қызыл Жұлдыз" орденімен марапатталады.

1944 жылы денсаулығына байланысты Алматы госпиталіне жіберіледі.

1945 жылдың 16 қаңтарында Алматыға келген Бауыржанды ғалымдар соғыс туралы әңгіме-лекция өткізуге шақыртып, кездесу ұйымдастырады. Осы лекцияның стенограммасы кейінрек "Соғыс психология" деген атпен кітап болып басылды. Алғашында тек орыс тілінде жарық көрген бұл еңбек, 2010 жылы Бауыржан Момышұлының 100 жылдығына орай қазақ тілінде де жарық көрді.[3]










Соңы

5 мин.

Соғыс кезінде жеке басының қаһармандық ерлігімен және ұрыс жүргізудегі әскери шеберлігімен ерекше көзге түседі. Бірнеше рет жау қоршауынан жауынгерлерін аман-есен алып шығады. Мәскеу түбіндегі шайқастағы ерлігі сол кездің өзінде Одақ көлеміне аңыз болып жайылады. Осының негізінде орыстың белгілі жазушысы А.Бек«Волоколамское шоссе» (қазақшасы «Арпалыс») повесін жазды. Бұл шығарма кейін бірнеше тілге аударылады.

Әр топ оқушылары мәтінді жеке оқып, мәтін бойынша сұрақтар дайындайды. Топпен талқылайды, түсініксіз сөздердің мағынасын түсініп, сөздікпен жұмыс жүргізеді.

2-тапсырма.

"Сәлемдеме беріңіз" әдісі

Топ мүшелері дайындаған сұрақтарын қағазға жазып, шеңберге тұрады.

1. Б. Момышұлы қай жылы, қай өңірде дүниеге келді?

2. Балалық шағы қалай өтті?

3. Қай жылы соғысқа аттанады?

3-тапсырма. Дара диаграмма әдісі (қорытындылау)


Б.Момышұлы


Үйге тапсырма беру. Б.Момышұлы туралы деректер жинап келу.
Келесі жаңа тақырыпқа қосымша ақпарат дайындау.
Формативті бағалау.
Рефлексия

"Қазақстандығы туризм" тақырыбына оқушылар мәтін, әңгіме, мақала, эссе жазады. (оқушылар өз деңгейіне байланысты орындайды)

Рефлексия. "Қазақстандағы туризм" бұл тақырыпта мен нені білдім?

Үй тапсырмасын беру: Қазақстанның туристік орындары туралы мәлімет жинап келу.







Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

10 мин.

1. Стратегия "Тек қана бір минут"Оқушылар бір минут ішінде Қазақстандағы туризм туралы мәліметтермен бөліседі

2. Топқа бөлу. Қазақстанның ірі әрі туристік орталығы болып саналатын қалалардың суреттері арқылы топқа бөлу. Оқушылар топқа бөлінеді

3. Сабақтың мақсатын хабарлау 1. Топ болып құрастырылған мәтіндерінде әдеби тіл нормасы сақталған, сақталмаған екі топ бір- бірінікін тексеріп, пікірлерін айтады.

2.


ӨДО

МДК


Ортасы

25 мин.

1. Топ болып құрастырылған мәтіндерінде әдеби тіл нормасы сақталған, сақталмаған екі топ бір- бірінікін тексеріп, пікірлерін айтады.

Видеоролик" Саяхат. Әлемді шарлаңыз"

Оқушылар бейнебаянды көреді, оқиға мазмұнын өмірмен байланыстырып, талқылайды.
Т кестесін қолдану. Оқушылар екі жаққа бөлініп, туризмнің жағымды, жағымсыз жақтарын айтып, ойларымен бөліседі. С\Т

Т кестесінің көмегімен оқушылар қарсы идеялардың себептерін толтырады.Сабақ соңында мұғалім бүкіл сыныптың пікірін Т кестесіне салып орналастырады.

Графикалық органайзерді қолдану. "Фишбоун" тәсілі. Екі жікке бөлінген оқушылар өзінің позицияларын "балық қаңқасына" салады, оқушылар өз пікірлерінің салдары мен себептерін түсіреді.

Бағалау. Бір минуттық эссе.


http://massaget.KZ


Соңы

10 мин.

"Қазақстандығы туризм" тақырыбына оқушылар мәтін, әңгіме, мақала, эссе жазады. (оқушылар өз деңгейіне байланысты орындайды)

Рефлексия. "Қазақстандағы туризм" бұл тақырыпта мен нені білдім?

Үй тапсырмасын беру: Қазақстанның туристік орындары туралы мәлімет жинап келу.








Сабақ:

Мектеп:




Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сыныбы:

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар саны:



Белгілі бір оқу мақсаты;

Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі

Ж.3.10.4.3. Медиақұралдарындағы оқиға мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстырып, әңгіме, мәтін, мақала, эссе жазады.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Медиақұралдарындағы оқиға мазмұнын қазіргі оқиғамен байланыстырады



Оқушылардың көбісі орындай алады:

Медиақұралдарындағы оқиға мазмұнын қазіргі оқиғамен байланыстырып, әңгіме, мәтін құрастырады



Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады:

Медиақұралдарындағы оқиға мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстырып, мақала, эссе жазады.




Тілдік міндеттер

Нақты тақырыпқа арналған терминологияны жазуда қолданады, тақырыпқа байланысты лексканы меңгереді, соның ішінде паронимдер, теңеулер және эпитеттердің астарлы мағынасын түсініп, оны жазуда қолданады.

Жазуға арналған маңызды сөздік тіркестері: туристік қызметтердің спектрі, туристік маршруттар, әмбебап комплекс, тарихи орындар, спорттық туризм т.б.





Алдыңғы білім


"Қазақстандағы туризмнің жағдайы




Сабақ барысы



Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс - әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

10 мин.

1. Стратегия "Тек қана бір минут"Оқушылар бір минут ішінде Қазақстандағы туризм туралы мәліметтермен бөліседі

2. Топқа бөлу. Қазақстанның ірі әрі туристік орталығы болып саналатын қалалардың суреттері арқылы топқа бөлу. Оқушылар топқа бөлінеді

3. Сабақтың мақсатын хабарлау


ӨДО

МДК


Ортасы

25 мин.

Видеоролик" Саяхат. Әлемді шарлаңыз"

Оқушылар бейнебаянды көреді, оқиға мазмұнын өмірмен байланыстырып, талқылайды.


Т кестесін қолдану. Оқушылар екі жаққа бөлініп, туризмнің жағымды, жағымсыз жақтарын айтып, ойларымен бөліседі. С\Т

Т кестесінің көмегімен оқушылар қарсы идеялардың себептерін толтырады.Сабақ соңында мұғалім бүкіл сыныптың пікірін Т кестесіне салып орналастырады.

Графикалық органайзерді қолдану. "Фишбоун" тәсілі. Екі жікке бөлінген оқушылар өзінің позицияларын "балық қаңқасына" салады, оқушылар өз пікірлерінің салдары мен себептерін түсіреді.

Бағалау. Бір минуттық эссе.


http://massaget.KZ


Соңы

10 мин.

"Қазақстандығы туризм" тақырыбына оқушылар мәтін, әңгіме, мақала, эссе жазады. (оқушылар өз деңгейіне байланысты орындайды)

Рефлексия. "Қазақстандағы туризм" бұл тақырыпта мен нені білдім?

Үй тапсырмасын беру: Қазақстанның туристік орындары туралы мәлімет жинап келу.








Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері

АКТ


Құндылықтармен байланыс (тәрбие мақсаттарын көрсету керек)

Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дереккөздеріне байланысты бөліп оқыту.

Бөліп оқыту сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.



Бұл бөлімді оқушылардың алған білімін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Осы сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің кеңесі қажет болды ма?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына кері әсер етеді? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НИМ құндылықтарын дамытуға мүмкіншілік бар ма?


Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қолжетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



Берілген бөлімді өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2:
Қандай екі әрекет сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

Қосымша ақпарат





























Белгілі бір оқу мақсаты;

Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі

Т.4.10.4.3. Әдеби норма сақталып жазылған мәтіндегі астарлы мағынаны табады және күнделікті өмірмен байланыстырады.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Әдеби норма сақталып жазылған мәтіндегі астарлы мағынаны табады



Оқушылардың көбісі орындай алады:

Әдеби норма сақталып жазылған мәтіндегі астарлы мағынаны табады және күнделікті өмірмен байланыстыра алады



Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады:

Әдеби норма сақталып жазылған мәтіндегі астарлы мағынаны табады және күнделікті өмірмен байланыстырып, мақала, эссе жазады.




Тілдік міндеттер

Нақты тақырыпқа арналған терминологияны жазуда қолданады, тақырыпқа байланысты лексканы меңгереді, соның ішінде паронимдер, теңеулер және эпитеттердің астарлы мағынасын түсініп, оны жазуда қолданады.

Жазуға арналған маңызды сөздік тіркестері: туристік қызметтердің спектрі, туристік маршруттар, әмбебап комплекс, тарихи орындар, спорттық туризм т.б.



Бұрынғы оқу:


Әдеби тіл нормалары сақталған мәтінін оқу




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет