Сабақ: Аминдер. Аминдердің химиялық қасиеттері
|
Мектеп: «Бөген» жалпы орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:
|
Өткен тақырыпты байланыстыра отырып, өз бетімен жұмыс жасау . Көмірсулардың алынуы және қасиеттерін жеке өкілдерін талдау, меңгеру.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Аминдер туралы жалпы мәлімет біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі: Аминдердің қолданылуын, маңызын анықтайды
|
Кейбір оқушылар: Амндердің қасиеттерін талдайды
|
Алдыңғы оқу
|
Бақылау жұмысы
|
Жоспар
|
1Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Кіріспе:8 мин.
|
Мұғалімнің іс-ірекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
1.Оқушыларды топтарға біріктіремін.
3.Үй тапсырмасын сұраймын.
|
1.Оқушылар 3 топқа бірігеді.
2. Сұрақтарға жауап береді
|
Негізгі бөлім: 28мин.
|
Миға шабуыл стратегиясы сұрақтары арқылы жаңа тақырып ашылады.
. Қандай қосылыстар азотты органикалық қосылыстар деп аталады?
Қандай қосылыстар нитроқосылыстар деп аталады?
Қандай топ нитротоп деп аталады?
Слайд арқылы мәліметтер беріледі: Химиялық қасиеттері:
Сутектің 5атомының электрон бұлты азот атомына қарай ығысады да ,онда теріс заряд шамасы артады.:
*C2H5—NH2 +H2O ===== C2H5—NH3 + OН
Этиламин ион этиламмония
*C2H5—NH2 +HС1 ===== C2H5—NH3 С1
* 4CH3—NH2 +9О2 ===== 4CО2 + 10H2O+ 2N2
****Метиламин:
CH3—NH2
****гексаметилендиамин:
NH2 (CH2)6NH2
****анилин:
C6H5—NH2
Анилинге мейлінше тән реакциялар амин тобы менбензол ядросы арқылы жүретін реакциялар.
Амин тобы арқылы жүретін реакциялар:
C6H5—NH2 + H2SО4------------ C6H5—NH3 HSО4
C6H5—NH2 + НС1 ------------ C6H5—NH3С1
C6H5—NH3С1 + NаОH-------------C6H5—NH2 + NаС1 + H2О
Бензол ядросы арқылы жүретін реакциялар:
анилин алмасу реакциясына оңай түседі,мысалы бром суымен әрекеттесіп 2,4,6- триброманилин түзеді.
|
Топтан бір спикер шығып жауаптарын түсіндіреді.
Әр топ өздеріне берілген тақырыпшасын «Топтастыру» әдісі бойынша талдайды.
1-топ .
Физикалық қасиеттері және құрылысы:
Кітаппен өз бетінше жұмыс параграф 13.2 оқу (253 бет)
2-топ:
Кітаппен өздік жұмыс: 255- 256 бет
Анилин қышқылмен әрекеттеседі, анилиндегі амин тобындағы азоттың жұп электронын бензол сақинасы өзіне тартатындықтан алифатты аминдерге қарағанда аминдердің негіздік қасиеттері әлсіз болады.Азоттағы электрон бұлтының тығыздығының азаюынан оның протонды тарту қабілеті төмендейді де, негіздік қасиеті де әлсірейді.
3. Алыну әдістері:
* Нитробензолды катализатор қатысында сутегімен тотықсыздандыру( платина, палладий, никель):
C6H5-NO2 +3H2 ------C6H5—NH2 +2H2O
*Нитроқосылысты катализатор қатысында сутегімен тотықсыздандыру:
R-NO2 +3H2 ---R—NH2 +2H2O
*1842 жылы Н.Н.Зинин анилинді күкірсутегімен тотықсыздандырды:
3H2S------------ +3S + 2H2O
* Нитробензолды шойын үгінділері мен тұз қышқылы қатысында тотықсыздандыру:
Fe + 2HCl---------FeCl2 +2H
C6H5-NO2 +6H ------C6H5—NH2 +2H2O
|
АКТ,
түрлі-түсті қағаз, оқулық, дәптер
|
Қорытынды :7 мин.
|
|
1.Оқушылар бүгінгі сабақтың ұнаған кезеңің және ұнамаған кезеңін стикерге түсіреді
2.Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|
Стикер
|
Бағалау : 2 мин
|
1. Бағалау. «Бас бармақ» арқылы және топтардың қорытынды бағасы арқылы бағаланады.
а)Формативті бағалау.
ә)Суммативті бағалау
|
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау
Оқушылар топта белсенді қатысады
|
Бағалау
Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенді қатысу қабілеті артады.
|
Пәнаралық байланыс.
Физика, математика
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды
|
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды.
|
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|