Ашық сабақ әзірлемесі
А.Ж Бисембаева, №8 жалпы орта білім
беретін мектептің қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі. Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы
.
Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Жүз жылдық жара».
Сабақ мақсаты:
а) Жазушы өмірінен мәлімет бере отырып, Әңгіменің шығу мазмұнын меңгерту.
ә) Еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе дәлелдей білу, өзгені тындай білу, таным қабілетін дамыту.
в) Табиғатқа деген жанашырлықты ояту, «кие» сөзінің мәнін ұғындыру.
Сабақ түрі: технология БЖС
Қорытынды: Ауызша -1
Көрнектілігі: Интерактивті тақта
Типі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақ барысы:
І .Ұйымдастыру
Каникулда қалай демалдыңдар?
ІІ. Мақсат қою:
Қазақстанның
Мемлекеттік Шерхан Мұртаза Қазақстанның
сыйлық иегері халық
Аудармашы Қоғам жазушысы
қайраткері
Шығармалары: « Ахметжанның анты », « Интернет наны », « 41-жылғы келіншек », « Қызыл жебе », « Ай мен Айша » роман ы
және өзінің туған жерінің Жамбыл облысы, Жусалы ауданы, Мыңбұлақ мекенінің табиғатын суреттейтін « Жүз жылдық жара » әңгімесімен танысамыз.
ІІІ. (электронды оқулық)
Ш.Мұртазаның өмірі.
IV. Сабақ бойтұмары: « Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, табиғаттың оны айтуға тілі жоқ »
V. Әңгімені композициялық құрылысына талда у. Басталуы: Оқиғаның басталуы ( Мыңбұлақта өскен Бахтияр бағы мен Байшынар ағашы)
Оқиғаның шарықтау шегі: Киелі Байшынарға Жуанқұлдың балта шаппақ болуы
Оқиғаның шиеленісуі: Ауыл адамдарының амалсыздан киіз үйлер мен Бақтияр бауындағы ағаштарды отынға жағуы.
Дамуы: Соғыспен қатар ақпан айының ауылды қыспаққа алуы.
Оқиға шешімі: Байшынардың киесі жібермейді
VI. Сөздік жұмысы: Шынар, Адыраспан, күшәла,
VII. 1.цикл. Мәтін бойынша кілт сөздер
1. Шоқыбас 7.Дадабай 13.Қарғыс
2.Киіз үй 8.Аттандау 14.Кие
3. Бахтияр 9. ара
4.Кенжеқұл 10.Аспантау
5. Шүберек 11.Үңгір
6.Бадырақ 12.Өртеніп
2.цикл. Ес-63% 1-минутта жазу.
3.цикл. Кітаппен жұмыс
1-қатар 191-193 бет
2-қатар 194-196 бет
3-қатар 197-198 бет
( 6 минут оқу)
3-цикл. ҚС 63% ( әр сөздің мағынасымен ашу)
VIII. 4-цикл. СТО сұрағы ( 18 оқушы)
Мыңбұлақтың Шоқыбас сайында Бахтияр баба бағында қасиетті Байшынар ағашы өсіп тұр. ( ия)
Ақпан айында Мыңбұлақтың отқа жағары таусылып, киіз үйлерін жаға бастады
Халық аруақ-құдайдан қорықса да, Бақтияр бағындағы ағаштарға балта шапты. (ия)
Жалғыз өзі аспандап қалған Байшынарға тиісті.
Кенжекүл кемпір орманнан шәйшөп, дермене, күшәла, адыраспан теретін. (ия)
Бахтияр бауында қаршыға, итегі, тұрымтай, үкі көп болатын.(ия)
Калхоз бастығы Жуанқұлдық досы Дадабай ауылда тұрады (жоқ,)
Жуанқұл досы Дадабай және жалдап алған адамы Қабасақал үшеуі қос атты жегіп Байшығарға беттеді. (ия)
Кенжегүл Кемпірдің аттандығын дауысын темір дүкендегі ақсақ Ахмет анық есітті (ия)
Үшеуі масаңдау, әйтпесе жай арамен Байшынарды құлату оңай шаруа емес екенін білер еді.(ия)
Ахмет бұлардың ісіне ешқандай мән бермеді (жоқ)
Дауабай достарына Аспантау сияқты алып ара керектігін айтты. (жоқ.)
Қара күш төпей бергесін, Байшынардың бүйірінен кәдімгідей үңгір пайда болды. (ия)
Қабасақал жермайды балта шапқан қуысқа төгіп жіберді де, отты қойып жіберді. (ия)
Кежегүл кемпір бұл үшеуін қарғады (жоқ)
Қаруланған халық бұл үшеуіне лап берді. (ия)
Содан бері қырық жыл өтседе Жуанқұл мен Байшынар тірі, бірақ екеуі де жарадар (ия)
Жуанқұл құдайдан күндіз-түні өлім тіледі.
Мәтінмен жұмыс
Шығармада кездесетін
мақал-мәтелдер
|
Тұрақты тіркестер
|
Ырымдар
|
|
|
|
Шығармада кездесетін құс атауы
|
Емдік шөп атаулары
|
Ағаш атаулары
|
|
|
|
Шығармашылық жұмыс
Рафт ойыны
Роль -Байшынар
Аудитория – ауыл адамдары
Форма- үндеу
Тақырыбы «Табиғатты аялау!»
ТСҚ – 63
Сабақ түйіні
«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, табиғаттың оны айтуға тілі жоқ» дегендей, адам мен табиғат бір-бірімен тығыз байланысты. Табиғатқа жасалған қастандық-өзіңе жасалған қастандық. Оған куә- бүгінгі әңгімеге арқау болған Байшынар ағашының киесі
Табиғаттың азаймасын ажары
Болмаса екен оның тартар азабы
Табиғатқа тазалықты тарту ет
Тарқамасын аң мен құстың базары.
Х. Бағалау ООМ бойынша
ХІ. Үй тапсырма
1.Ш.Мұртаза «Жүз жылдық жара» әңгімені толық оқу
2. «Байшынар неге күңіренді?»эссе
3. Жұмыс дәптерін толтыру
Достарыңызбен бөлісу: |