10 сыныпқа «Сабақта диалогтік әңгімені қолдана отырып, оқушылардың когнитивті дамуын жетілдіру» тақырыбына арналған орта мерзімді сабақ жоспары (Қазақстан тарихы, Қоғамдық б/н, Құқықтану, Дебат сабақ)
№
Тақырыбы, мақсаты және оқытудың нәтижесі. Тізбектелген сабақтар сериясын аяқтағанда өз оқушыларыңыздың білімділігі мен түсінігін қалай қалыптастырғыңыз келеді
Жұмыстың белсенді формалары. (топтық, жұптық,, жеке жұмыстар)
Сіз АКТ-ны пайдаланасыз ба?
Сіз оқыту үшін бағалауды қалай пайдаланасыз?
Сынып оқушыларын сабаққа толығымен қалай тартасыз. (таланттыларды, дарындыларды)
Сіз өзіңіз жоспарлағандарды барлық оқушылар меңгергенін қалай анықтайсыз
Негізгі дерек көздер
Жалпы мақсаты: Сабақта диалогтық әңгімені қолдану арқылы оқушылардың өз ойларын, идеяларын дәлелдеуіне көмектесе отырып, когнитивті дамуын жетілдіру.
1 –сабақ
Тақырыбы: «Қазақ» атауы мен қазақ жүздерінің пайда болуы.
(Қазақстан тарихы пәні)
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі:Қазақ халқының қалыптасу үдерісі, кезеңдері және оның зерттелуі туралы ғалымдарды және олардың жазбаларын біледі.
Түсінеді: Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың ақылға қонымды мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бір-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуды түсінеді.
Қолданады: Көптеген ғалымдардың ойлары мен пікірлерін қортытындылай келгенде, қазақ сөзінің шығу тегін 2 топка бөліп қарауға болады : 1)қазақ сөзі ең алғаш қас пен сақ тайпаларының бірігуінен пайда болды;
2) қазақ сөзінің орта ғасырлардағы еркін адамдар деген мағынасы пайда болды.
«Қазақ» сөзі қашан, қайдан шықты деп ойлайсыңдар?
миға шабуыл сұрағы. (осы уақытқа дейінгі естіген-білгендерін айтады)
диалог әңгіменің
зерттеушілік түрін топпен жүзеге асыру.
Шағын топпен жұптық әңгіме ұйымдастыру(сыни тұрғыдан ойлау)
Жеке оқушылардың пікірлерін тыңдау (дарынды , көшбасшылық)
Тақырып туралы бұрынғы білетіндерін еске түсіріп, ауызша айтады, ментальды карта арқылы көрсетеді..
Формативті бағалау
Өзін-өзі бағалау парағы, бірін – бірі бағалау.
Таратпа материалдар беру, сол арқылы тапсырмалар орындағанда барлық оқушылар қамтылады және топтық тапсырмалар орындау кезінде де бос отыратын оқушылар болмайды.
Миға шабуыл сұрағы кезінде дарынды оқушылардың өздерінің білімдерін көрсетуіне мүмкіндік туады
Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде де дарынды оқушылардың белсенділігі толығымен көрінеді.
*Оқушыларды үнемі назарда ұстау және олардың әрқайсысының тапсырмаларды орындауда қалыс қалмауын бақылау арқылы
*оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын негізінде
*Сұрақтарды толықтыруға қатыстыру, сұрау негізінде.
Қазақстан тарихы
Оқулық. 10 сынып. 2010ж;
Артықпаев Ж. Қазақстан тарихы (оқулық хрес.) Астана 2000
Аманжолов К.Р.Түркі халықтарының тарихы- 1 кітап (Көне дәуірден біздің заманымыздың XIV ғасырына дейінгі кезең) А, 2002
3. Аманжолов К.Р.Түркі халықтарының тарихы- 2 кітап(XIV ғасырдан XVІІІ ғасырдың бірінші жартысына дейінгі кезең) А, 2002
2 –сабақ
Тақырыбы: Логикалық ойлаудың заңдары
(Қоғамдық білім негіздері пәні)
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі:Дұрыс ойлаудың заңдары мен формалары туралы философиялық ғылым саласының бірі – логика туралы, оның заңдарын және адам өміріндегі логиканың маңызы туралы біледі.
Түсінеді: Топтық әңгіме барысында топ мүшелері бірінің – бірі айтылған пікірлерімен келісуі, өзгелердің ұсынған қандай да болсын идеяларын төзімділікпен тыңдауды түсінеді.
Қолданады: Логиканың заңдарының өмірінде қолданады.
Топтық әңгіме жүргізу мақсатында логиканың заңдарына арналған сұрақтарға ақылдасып, бір шешімге келіп жауап беру. (сыни тұрғыдан ойлау)
Интерактивті тақта мен активодты пайдалану(АКТ)
Әрқайсысы қағазға фломастермен өз бағаларын жазып көрсету арқылы
өзін - өзі бағалау жүзеге асады (5 сұраққа қалай жауап бергендеріне байланысты)
Интерактивті тақтада дайындалған сұрақтарды оқи отырып, топ мүшелері ақылдасып, әрқайсысы өз жауаптарының нұсқасын бір – біріне айтады, бір шешімге келіп дұрыс жауабын активодтан басып көрсетеді.
Дарынды оқушылар көшбасшылықты көрсете алады.
Тақырып бойынша логиканың заңдарына оқушылар мысалдар келтіру кезінде, бір – бірін толықтырту арқылы, келтірген мысалдарын өздеріне талдату арқылы оқушылардың сабақты түсінгені байқалса, активод арқылы жауаптарынан олардың тақырыпты меңгергенін байқауға болады.
Қоғамдық білім негіздері оқулығы – 2010 ж
Хрестоматиясы. 2010ж
3-сабақ
Дебат – сабақ.
Тақырыбы: Мүмкіндігі шектеулі балаларды теңестіріп оқыту. (ақталады/ақталмайды)
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Дебат ережелерін сақтай отырып, жақтаушы және даттаушы топтардың ой-пікірлерінің алшақтығына қарамастан әрқайсысы табанды түрде өз шешімдерінің құнды екендіктерін дәлелдей біледі
Түсінеді: Инклюзивті мектептің артықшылықтары мен қиындықтары туралы түсінік алады. Мүмкіндігі шектеулі балалардың дені сау балалармен бірге оқуына деген көзқарастар. Мемлекеттің бұған қазіргі уақыттағы жүргізіп отырған дайындық жұмыстары туралы түсінік алады.
Қолданады: Әр топтың өз шешімдерінде қала отырып, мүмкіндігі шектеулі балаларға түсіністікпен қарауды үйренеді.
Әңгіме – дебатқа қатысушы қарсылас 2 топтың («Шың» тобы, «Оқжетпес» тобы - әр топ 3 спикерден тұрады) пікір бәсекелестігінде олардың белсенділігі айқын көрінеді.
(Сыни тұрғыдан ойлау, диалог)
Ойын төрешісі болған оқушының сараптама жасауынан оның сыни көзқарасы мен бағалауы айқындалады.
Уақыт төрешісі де белсенділік танытады. Тыңдаушы оқушылар өздері қай топты жақтағандықтары туралы өз ойларын айтады.
Бейнетаспа көрсетіледі:
«Қытай балеті»
«Жарық ыдыс»
Дебат ережесі бойынша топтар бағаланады.
Ойын төрешісі сараптай келе қай топтың жеңгенін жариялайды.
Ойын соңында екі топқа да мақтау қағазы беріледі.
Дебатқа жанкүйер ретінде қатысып отырған оқушыларға соңында өз ойларын айтуға мүмкіншілік жасалады. Олардың ойлары ойын төрешісінің бағалауынан өзгеше болуы мүмкін.
Жанкүйерлерге көк және сұр түсті гүл бейнесіндегі қағаздар таратылады, қай топты жақтаса сол түсті көтереді.
Жеңген топқа көрермендер көз айымы номинациясы қосымша беріледі.
Оқушылардың алдын ала дайындығы, ізденіс үстіндегі әркеттері арқылы және ойын кезіндегі әсерлі, нақты сөйлеуі, шешендігі, қарсы топтың сұрағына берген жауаптары, спикерлердің бір мезгілде жазу және ойлау, айту қабілетіне қарап олардың тақырыпты меңгергені көрінеді.
Басқа оқушылар ойын туралы өз ойларын айтқан кезде олардың пікірлерінен тақырыпты түсінгендігі байқалады.
ҚР –ң 2011-2020 ж дейінгі Білім беру бағдарламасы
«Инклюзивті білім беруді дамыту» брифинг материалдары.
11-12 қазан 2011ж
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі 20 жыл ішіндегі арнайы білім берудің даму жолы. Ғылыми-конф. материалдары. 6.04. 2011
«ғылыми-конф»Б«Тәуелсіздік ал»»ғаннан кейінгі 20 жТТТттт»»БбБТәыл ішіндегі арнайы білім берудің даму жолы» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция 2012 жылдың 11-12 қазан айы Алматы, Қазақстан
4 -сабақ
Тақырыбы: Отбасы және неке.
(Құқықтану пәні) Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Отбасын құрудың маңыздылығы, отбасына көрсетілетін мемлекеттің қамқорлығы туралы біледі.
Отбасы мүшелері арасындағы келіспеушіліктер мен қиындықтарды жеңе білудің жолдары туралы ойларды ортаға салады.
Түсінеді: Жоғары деңгейлі сұрақтар қоя отырып, отбасы және неке туралы диалогтық әңгіме құру арқылы оқушылардың тақырыпты түсінуіне қол жеткізу.
Қолданады:
Отбасылық және туыстық қатынастар туралы ұғым. Мемлекет аналар мен балаларды қолдайды, отбасын қорғауға алады. Отбасын қорғау органдары (сот және АХАТ)
Сабақта сұрақ қоюдың үлгісін «бастама – жауап – кейінгі әрекет» (БЖӘ) нысанын қолдандым.
Сұрақ қоюдың түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау сияқты әртүрлі техникаларын пайдаландым.
Жеке оқушылар пікірлері тыңдалды.
Топпен жұмыс.
Сабақ барысында топтардағы өзара бағалауды ұйымдастыру үшін, әр топқа шағын көрініс көрсету мақсатында тақырыпқа сай жабық сұрақтар негізінде тапсырма бердім. Сол тапсырманы топпен ақылдасып, рөлде ойнап көрсетті.
Топтарға өзге топтардың көрсеткен көріністерін бағалауды сұрадым. Ол үшін қызыл (ұнамады), көк (қатты ұнады) , сары (ұнады) түсті қағаздан жасалған жүрекшені көтеру арқылы бағалады.
Ойлануға уақытты ұлғайта отырып оқушыларға өз жауаптарын түзетуге, нақтылауға және дұрыстауға мүмкіндік бердім.
Оқушылардың жауаптарына талдау жасау.
Сұрақ қою арқылы оқушылардың бір-бірінен үйренуіне, сындарлы сөйлеуге, басқа оқушылардың идеяларын құрметтеуіне және бағалауына мүмкіндік жасадым.
Отбасы туралы әр бала бір-бір мақал-мәтел айтсын деген тапсырма арқылы әрбір оқушыны қатыстыру қарастырылды.
Жоғары деңгейлі сұрақтарға дарынды оқушылар жауап береді.
Отбасы туралы шағын Эссе жазғызу арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгенін анықтадым.
Сабақ барысында қойылған жоғарғы және төменгі деңгейлі сұрақтарға берген жауаптары негізінде байқауға болады.
*ҚР-ң «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» № 518-ІҮ Кодексі. 26.12.20
«Бекітемін»
Мектеп директоры:
Г.Т. Кудиярова
2013 – 2014 оқу жылының І жарты жылдығына арналған орта мерзімді сабақ жоспары Тарих пәні мұғалімі: Кульджина Нургиза Бекзуркановна
№
Тақырыбы, мақсаты және оқытудың нәтижесі. Тізбектелген сабақтар сериясын аяқтағанда өз оқушыларыңыздың білімділігі мен түсінігін қалай қалыптастырғыңыз келеді
Жұмыстың белсенді формалары. (топтық, жұптық,, жеке жұмыстар)
Сіз АКТ-ны пайдаланасыз ба?
Сіз оқыту үшін бағалауды қалай пайдаланасыз?
Сынып оқушыларын сабаққа толығымен қалай тартасыз. (таланттыларды, дарындыларды)
Сіз өзіңіз жоспарлағандарды барлық оқушылар меңгергенін қалай анықтайсыз
Негізгі дерек көздер
Жалпы мақсаты: Сабақта диалогтық әңгімені қолдану арқылы оқушылардың өз ойларын, идеяларын дәлелдеуіне көмектесе отырып, когнитивті дамуын жетілдіру.
1 –сабақ 18.10.2013 6 сынып
Дүниежүзі тарихы пәні
ТақырыбыЕгипеттегі ғылым мен мәдениет
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі:Ежелгі Египеттің жазуы, жазу материалы, ғылыми білімдері, мектебі, әлемнің жеті кереметінің бірі пирамидалар туралы , діні туралы және олардың жазбаларын біледі.
Түсінеді: Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың ақылға қонымды мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бір-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуды түсінеді.
Қолданады: Мысыр елінің билеушісі болған Бейбарыс сұлтан туралы біле отырып, Египеттің Қазақстанмен мәдени байланысын бүгінгі өмірмен байланыстырады.
Египет туралы үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарына топпен ақылдасып жауап береді. (осы уақытқа дейінгі естіген-білгендерін айтады)
диалог әңгіменің
зерттеушілік түрін топпен жүзеге асыру.
Шағын топпен жұптық әңгіме ұйымдастыру(сыни тұрғыдан ойлау)
Жеке оқушылардың пікірлерін тыңдау (дарынды )
Тақырып туралы бұрынғы білетіндерін еске түсіріп, ауызша айтады, ментальды карта арқылы көрсетеді..
Формативті бағалау
Өзін-өзі бағалау парағы, бірін – бірі бағалау.
Таратпа материалдар беру, сол арқылы тапсырмалар орындағанда барлық оқушылар қамтылады және топтық тапсырмалар орындау кезінде де бос отыратын оқушылар болмайды.
Миға шабуыл сұрағы кезінде дарынды оқушылардың өздерінің білімдерін көрсетуіне мүмкіндік туады
Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде де дарынды оқушылардың белсенділігі толығымен көрінеді.
*Оқушыларды үнемі назарда ұстау және олардың әрқайсысының тапсырмаларды орындауда қалыс қалмауын бақылау арқылы
*оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын негізінде
*Сұрақтарды толықтыруға қатыстыру, сұрау негізінде.
Ежелгі Қазақстан тарихы
Оқулық. 6 сынып. 2006 ж;
Интернет материалдары.
Пирамидалар туралы қазіргі көзқарастар туралы баспа материалдары.
Ежелгі Египет картасы
2 –сабақ 21.10. 2013 6 сынып
Ежелгі Қазақстан тарихы Тақырыбы: Мыс-тас дәуірі (Энеолит)
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Энеолит ғасырының ең басты ерекшеліктері: алғаш металды қолдану, еңбек бөлінісі мен әкелік ру үстемдігі туралы біледі.
Түсінеді: Топтық әңгіме барысында топ мүшелері бірінің – бірі айтылған пікірлерімен келісуі, өзгелердің ұсынған қандай да болсын идеяларын төзімділікпен тыңдауды түсінеді.
Қолданады: Біздің қазіргі өмірімізде мыстың қолданылуын айтады, мысалдар келтіреді.
Топтық әңгіме жүргізу мақсатында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға ақылдасып, бір шешімге келіп жауап беру. (сыни тұрғыдан ойлау)
Интерактивті тақта, слайдтар
Электронды оқулықтан тест тапсырмаларын орындайды.
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Интерактивті тақтада дайындалған сұрақтарды оқи отырып, топ мүшелері ақылдасып, әрқайсысы өз жауаптарының нұсқасын бір – біріне айтады, бір шешімге келіп дұрыс жауабын жаззып көрсетеді.
Дарынды оқушылар көшбасшылықты көрсете алады.
Тақырып бойынша мысты қолдану аясы туралы оқушылар мысалдар келтіру кезінде, бір – бірін толықтырту арқылы, келтірген мысалдарын өздеріне талдату арқылы оқушылардың сабақты түсінгені байқалады, ментальды карта жасату арқылы олардың тақырыпты меңгергенін байқауға болады.
Ежелгі Қазақстан тарихы оқулығы – 2006 ж
Дидактикалық материалдар – 6 сыныпқа арналған
Электронды оқулық – 2013 ж
3-сабақ 15.11.2013 8 сынып
Дүниежүзі тарихы.
Тақырыбы: ХҮІІ – ХҮІІІ ғасырдағы Жапония
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: ХҮІІ – ХҮІІІ ғасырлардағы Жапония мемлекеті жөнінде және ондағы билік ереекшелігін біледі.
Түсінеді: Жапонияның жабық есік саясаты туралы, Қазақстанмен байланысы. туралы түсінеді.
Қолданады: Семейдегі аспалы көпірді Жапонияның «ІНІ» фирмасы және олармен әріптес Түркияның «Аларко» фирмасы салғаны арқылы бүгінгі өмірмен байланысты қолданады
Жапония елі туралы не білесіңдер? (әр топ өз білгендерін айтады?
География пәнімен байланыс орнату.
Тақырыпта кездесетін тарихи термин сөздермен жұмыс. (топпен)
Сегун - әскери қолбасшы
«Си-но-ко-се» : си – сипайлар, но – шаруалар, ко – қолөнершілер, се – саудагерлер. Дайме – ең бай феодал, кугэ – императордың айналасындағы ақсүйектер.
Микадо - император
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастырамын
Мәтінмен жеке жұмыс кезінде.
Сегундық билік пен микадо билігі туралы мәтін әр балаға таратылып берілді.
Картамен жұмыс
Оқушыларды үнемі назарда ұстау және олардың әрқайсысының тапсырмаларды орындауда қалыс қалмауын бақылау арқылы
*оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын негізінде
*Сұрақтарды толықтыруға қатыстыру, сұрау негізінде.
Дүниежүзі тарихы оқулығы – 2006 ж
Дидактикалық материалдар – 8 сыныпқа арналған
4-сабақ 21.11.2013 8 сынып
Қазақстан тарихы.
Тақырыбы: Ақмоланың тарихы
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Ақмола бекінісінің салынуы, қала мәртебесін алуы,
Түсінеді: Қазақстанның астанасы болған қалалар, Қазақстан астанасының Ақмолаға көшірілуі туралы, бүгінгі Астана қаласының маңызын түсінеді.
Қолданады: Еліміздің мақтанышы болып отырған Елордамыз Астананың көркеюі, ЭКСПО – 2017 халықаралық көрмесі өтуі туралы бұгінгі өмірмен байланысты қолданады
Патшалық Ресейдің қазақ жеріне қандай бекіністер салғанын білесіңдер? Не үшін бекіністер салды деп ойлайсыңдар? Топпен ақылдасып жауап береді.
(Сыни тұрғыдан ойлау, диалог)
Интерактивті тақтаны пайдаланып слайдтар көрсету арқылы сабақ жалғасады.
(Ақмола бекінісінің бұрынғы көрінісі мен Астананаң бүгінгі көрінісі)
Ойлануға уақытты ұлғайта отырып оқушыларға өз жауаптарын түзетуге, нақтылауға және дұрыстауға мүмкіндік бердім.
Оқушылардың жауаптарына талдау жасау.
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Сұрақ қою арқылы оқушылардың бір-бірінен үйренуіне, сындарлы сөйлеуге, басқа оқушылардың идеяларын құрметтеуіне және бағалауына мүмкіндік жасадым.
Жоғары деңгейлі сұрақтарға дарынды оқушылар жауап береді.
«Астана – біздің мақтанышымыз» тақырыбында Эссе жазғызу арқылы және ментальды карта жасату арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгенін анықтадым.
Сабақ барысында қойылған жоғарғы және төменгі деңгейлі сұрақтарға берген жауаптары негізінде байқауға болады.
Қазақстан тарихы оқулығы, 8 сынып – 2008 ж
Назарбаев Н.Ә. Туған елім – тірегім Дәуренбеков Ж. Менің Қазақстаным = My Kazakhstan / Ж.Дәуренбеков. – Алматы: Ана тілі, 2001. – 39 б. Елорда шежіресі. Егемен Қазақстан-2002-10.12
ал»»ғаннан кейінгі 20 жТТТттт»»БбБТәыл ішіндегі арнайы білім берудің даму жолы» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция 2012 жылдың 11-12 қазан айы Алматы, Қазақстан
5 –сабақ 07.12.2013. 6 сынып
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қола дәуірінідегі өзгерістер
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Қола дәуіріндегі климаттағы өзгерістер, соған байланысты шаруашылылықтағы өзгерістер мен дамуы туралы біледі
Түсінеді: Қола дәуірінің Қазақстан жерінде зерттелуі, Беғазы-Дәндібай мәдениеті туралы түсінуіне қол жеткізу.
Қолданады:
Қола дәуірінде қолға үйретілген үй жануарлары жылқы мен түйе малдары, қола дәуірінің баспанасынан киіз үйдің шығуы туралы бүгінгі өмірмен байланысты қолданады
Сабақта сұрақ қоюдың үлгісін «бастама – жауап – кейінгі әрекет» (БЖӘ) нысанын қолдандым.
Электронды оқулықтан тест тапсырмаларын орындайды, сызбалар көрсетіледі, картамен жұмыс болады.
Жеке оқушылар пікірлері тыңдалды.
Жұппен жұмыс
Топпен жұмыс.
Ойлануға уақытты ұлғайта отырып оқушыларға өз жауаптарын түзетуге, нақтылауға және дұрыстауға мүмкіндік бердім.
Оқушылардың жауаптарына талдау жасау.
Сынып оқушыларын сабаққа толығымен тарту үшін алдымен үй тапсырмасы бойынша жауабы жасырын тұратын сұрақтарды интерактивті тақтаны пайдалану арқылы қойып, оны топпен ақылдасып, бір ортақ шешімге келіп, жауаптарын арнайы қағазға маркермен жазып көтеру арқылы жүзеге асырамын.
Сызбалар арқылы әркім өз ойларын қорытындылай білу тапсырмаларын беремін.
Сұрақ қоюдың түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау сияқты әртүрлі техникаларын пайдаландым.
Қола дәуірінің тас дәуірінен ерекшеліктері туралы ментальды карта жасатамын.
Ежелгі Қазақстан тарихы оқулығы – 2006 ж
Дидактикалық материалдар – 6 сыныпқа арналған
Электронды оқулық – 2013 ж
6 сабақ 28.12. 2013 6 сынып
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Сақ тайпаларының қоныстануы
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Темір дуәіріндегі сақ тайпалық одағының топтары және олардың Қазақстан жеріндегі орналасуы туралы біледі
Түсінеді: Қазақ халқының шығуын кейбір ғалымдардың сақтармен байланыстыратыны жөнінде түсінуіне қол жеткізу.
Қолданады:
Гректер сақтарды аса жоғары құрметтеп, әлемдегі ең әділ, ең шыншыл халық деп баға бергенін айта отырып, оқушыларды осы бағытта тәрбиелеу
АКТ пайдаланамын:
Электронды оқулықтан сақтар туралы мәтін және сызбалар, суреттер т.б
Интерактивті тақта – слайдтар, карта т.б.
Жеке тапсырма,
Жұптық тапсырма,
Топтық тапсырмалар беріледі.
1. Өзін-өзі бағалау –
интерактивті тақта арқылы тау суретін көрсетіп, әр бала білім шыңына шығудағы орнын көрсетеді.
2. Бағалау парағы арқылы топ басшысының критерийлер арқылы бағалауы
3. Мұғалімнің топ басшысымен келісілген бағасы
Сақтардың парсылармен соғысы туралы Дүниежүзі тарихымен байланыстыру мақсатында сұрақтар қою арқылы.
Электрондық оқулықтан мәтін бойынша тапсырмалар беру - жеке, жұптық, топтық тапсырмалар.
Дидактикалық материалдағы картамен жұмыс- сақтардың орналасуын картаға түсіру. (әр оқушыға таратылып беріледі)
Сабақ барысында берілген әртүрлі тапсырмаларға кім қалай қатысып, қандай дәрежеде орындағанын бақылау, қадағалау арқылы оқушылардың тақырыпты түсінгенін білемін.
1. мәтін тоқуы,
2. сызбаларды талдауы,
3. картамен жұмыс,
4. суреттермен жұмыс, сұрақтарға жауап,
5. жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындауға қатысуы, т.б.
Ежелгі Қазақстан тарихы оқулығы – 2006 ж
Дидактикалық материалдар – 6 сыныпқа арналған
Электронды оқулық – 2013 ж
Геродоттың сақтар туралы зерттеулері.
2013 – 2014 оқу жылының ІІ жарты жылдығына арналған орта мерзімді сабақ жоспары Тарих пәні мұғалімі: Кульджина Нургиза Бекзуркановна
№
Тақырыбы, мақсаты және оқытудың нәтижесі. Тізбектелген сабақтар сериясын аяқтағанда өз оқушыларыңыздың білімділігі мен түсінігін қалай қалыптастырғыңыз келеді
Жұмыстың белсенді формалары. (топтық, жұптық,, жеке жұмыстар)
Сіз АКТ-ны пайдаланасыз ба?
Сіз оқыту үшін бағалауды қалай пайдаланасыз?
Сынып оқушыларын сабаққа толығымен қалай тартасыз. (таланттыларды, дарындыларды)
Сіз өзіңіз жоспарлағандарды барлық оқушылар меңгергенін қалай анықтайсыз
Негізгі дерек көздер
Жалпы мақсаты: Сабақта диалогтық әңгімені қолдану арқылы оқушылардың өз ойларын, идеяларын дәлелдеуіне көмектесе отырып, когнитивті дамуын жетілдіру.
1 –сабақ 17 .01 .2014 6 сынып
Дүниежүзі тарихы пәні
Тақырыбы Ежелгі Үндістан
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі:Үндістанның табиғат жағдайларын, шаруашылығын, мемлекеттік құрылысын, касталық бөлінуі туралы біледі.
Түсінеді: Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың ақылға қонымды мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бір-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуды түсінеді.
Қолданады: Үндістан елінің билеушілері туралы біле отырып, Үндістанның Қазақстанмен мәдени байланысын бүгінгі өмірмен байланыстырады.
Өткен тақырыптар туралы үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарына әр оқушы жеке жауап береді, жұппен тексереді., бағалайды.
диалог әңгіменің
зерттеушілік түрін топпен жүзеге асыру.
Шағын топпен жұптық әңгіме ұйымдастыру(сыни тұрғыдан ойлау)
Жеке оқушылардың пікірлерін тыңдау (дарынды )
Тақырып туралы бұрынғы білетіндерін еске түсіріп, ауызша айтады, ментальды карта арқылы көрсетеді..
Формативті бағалау
Өзін-өзі бағалау парағы, бірін – бірі бағалау.
Таратпа материалдар беру, сол арқылы тапсырмалар орындағанда барлық оқушылар қамтылады және топтық тапсырмалар орындау кезінде де бос отыратын оқушылар болмайды.
Миға шабуыл сұрағы кезінде дарынды оқушылардың өздерінің білімдерін көрсетуіне мүмкіндік туады
Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде де дарынды оқушылардың белсенділігі толығымен көрінеді.
*Оқушыларды үнемі назарда ұстау және олардың әрқайсысының тапсырмаларды орындауда қалыс қалмауын бақылау арқылы
*оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын негізінде
*Сұрақтарды толықтыруға қатыстыру, сұрау негізінде.
Ежелгі Дүниежүзі тарихы
Оқулық. 6 сынып. 2006 ж;
Интернет материалдары.
Дидактикалық материалдар – 6 сыныпқа арналған
Ежелгі Үндістан картасы
2 –сабақ 18.01. 2014 10 сынып
Қазақстан тарихы Тақырыбы: Қазақ жүздері туралы
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Жүз сөзінің мағынасы туралы пікірлер,үш жүздің рулары, ұраны, белгілері, мекн еткен жерлерін біледі.
Түсінеді: Топтық әңгіме барысында топ мүшелері бірінің – бірі айтылған пікірлерімен келісуі, өзгелердің ұсынған қандай да болсын идеяларын төзімділікпен тыңдауды түсінеді.
Қолданады: Біздің қазіргі өмірімізде руларын білу, ата-жөн сұрасуы туралы айтады, мысалдар келтіреді.
Топтық әңгіме жүргізу мақсатында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға ақылдасып, бір шешімге келіп жауап беру. (сыни тұрғыдан ойлау)
Интерактивті тақта, слайдтар
Электронды оқулықтан тест тапсырмаларын орындайды.
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Интерактивті тақтада дайындалған сұрақтарды оқи отырып, топ мүшелері ақылдасып, әрқайсысы өз жауаптарының нұсқасын бір – біріне айтады, бір шешімге келіп дұрыс жауабын жаззып көрсетеді.
Дарынды оқушылар көшбасшылықты көрсете алады.
Тақырып бойынша мысты қолдану аясы туралы оқушылар мысалдар келтіру кезінде, бір – бірін толықтырту арқылы, келтірген мысалдарын өздеріне талдату арқылы оқушылардың сабақты түсінгені байқалады, ментальды карта жасату арқылы олардың тақырыпты меңгергенін байқауға болады.
Қазақстан тарихы оқулығы – 2010 ж
Дидактикалық материалдар – 10 сыныпқа арналған
Ш.Уалиханов, Н.А. Аристов, В.В Бартольд, С. Аманжоловтың пікірлері, интернет материалдары, карта т.б
3-сабақ 27.01.2014 11 сынып
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қайталау сабағы
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: 1920 – 1930 жж ұлт азаттық қозғалыстар туралы өтілген тақырыптар бойынша білімдерін пысықталады және ҰБТ-ға дайындық екенін біледі.
Түсінеді: Қазақстандағы болған екі ашаршылықтың зардаптарын салыстырады және шаруалар толқулары неге болғанын түсінеді.
Қолданады: Кеңес өкіметінің шаруалар толқуларын қатігездікпен басып-жанышқанын өмірмен байланысты қолданады
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
әр топқа қайталауға арналған 3 тақырыптан тапсырмалар беріледі.
тест түрінде;
әр топтың басқа топтарға сұрағы;
Топтарға мұғалімнің блиц сұрақтары.
Оқиғаларға өз көзғарасын білдіретін тапсырмалар
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастырамын
Мәтінмен жеке жұмыс кезінде.
Тест тапсырмалары әр оқушыға беріледі, оны жұппен тексереді..
Картамен жұмыс
Оқушыларды үнемі назарда ұстау және олардың әрқайсысының тапсырмаларды орындауда қалыс қалмауын бақылау арқылы
*оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын негізінде
*Сұрақтарды толықтыруға қатыстыру, сұрау негізінде.
Қазақстан тарихы тарихы оқулығы – 2010 ж
Дидактикалық материалдар – 10 сыныпқа арналған
Қазақстан тарихы журналы
4-сабақ 05.02.2014 10 сынып
Қазақстан тарихы. Тақырыбы: Қайталау сабағы
(Қазақ хандығы туралы)
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Қазақ хандығының құрылуы, ондағы хандардың рөлі туралы оқыған тақырыптарын қайталап есте сақтайды
Түсінеді: Қазақ хандығы туралы біле отырып, біздің қазіргі тәуелсіз мемлекетіміздің маңызын түсінеді.
Қолданады: Елін, жерін қорғаған батырлар туралы есте сақтап, олардың ерлік істеріне сүйсінеді, патриоттық сезімі қалыптасады.
Хандар кестесімен жұмыс.
Топпен ақылдасып жауап береді.
(Сыни тұрғыдан ойлау, диалог)
Интерактивті тақтаны пайдаланып слайдтар көрсету арқылы сабақ жалғасады.
Керей мен Жәнібектің шежіресі сызба түрінде - талқыланады
Ойлануға уақытты ұлғайта отырып оқушыларға өз жауаптарын түзетуге, нақтылауға және дұрыстауға мүмкіндік бердім.
Оқушылардың жауаптарына талдау жасау.
Бағалау парағы бойынша топ басшысының топ мүшелерін бағалауы (5 критерий бойынша)
Сұрақ қоюдың техникаларын пайдаланамын: түрткі болу сұрақтары, сынақтан өткізу сұрақтары, қайта бағыттау сұрақтары
Жоғары деңгейлі сұрақтарға дарынды оқушылар жауап береді.
Қазақ хандығы мен Тәуелсіз Қазақстан арасындағы ұқсастық пен айырмашылық туралы ментальды карта жасату арқылы оқушылардың тақырыпты қалай түсінгенін анықтадым.
Сабақ барысында қойылған жоғарғы және төменгі деңгейлі сұрақтарға берген жауаптары негізінде байқауға болады.
Қазақстан тарихы оқулығы, 10 сынып – 2010 ж
Назарбаев Н.Ә. Туған елім – тірегім Дәуренбеков Ж. Менің Қазақстаным = My Kazakhstan / Ж.Дәуренбеков. – Алматы: Ана тілі, 2001. – 39 б.
Қазақ хандарының ғұмырнамасы – Алматы. Білім. 2001 Қл»»ғаннан кейінгі 20 жТТТттт»»БбБТәыл ішіндегі арнайы білім берудің даму жолы» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция 2012 жылдың 11-12 қазан айы Алматы, Қазақстан
5 –сабақ 26.02.2014. 11 сынып
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: 1937-1938 жж қуғын-сүргін
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Сталиндік жаппай жазалау, жазықсыз жапа шеккен қазақ зиялы қауымы туралы біледі
Түсінеді: Алаш азаматтарының не үшін күрескені туралы түсінуіне қол жеткізу.
Қолданады: «халық жауы»
атанған азаматтардың ақталуы туралы, ақын – жазушылардың шығармаларының жарыққа шығуы, оқулыққа енуі жайында және оны оқып-үйренуді қолданады
Сабақта сұрақ қоюдың үлгісін «бастама – жауап – кейінгі әрекет» (БЖӘ) нысанын қолдандым.
Электронды оқулықтан тест тапсырмаларын орындайды, сызбалар көрсетіледі, картамен жұмыс болады.
Жеке оқушылар пікірлері тыңдалды.
Жұппен жұмыс
Топпен жұмыс.
Ойлануға уақытты ұлғайта отырып оқушыларға өз жауаптарын түзетуге, нақтылауға және дұрыстауға мүмкіндік бердім.
Оқушылардың жауаптарына талдау жасау.
Сынып оқушыларын сабаққа толығымен тарту үшін алдымен үй тапсырмасы бойынша жауабы жасырын тұратын сұрақтарды интерактивті тақтаны пайдалану арқылы қойып, оны топпен ақылдасып, бір ортақ шешімге келіп, жауаптарын арнайы қағазға маркермен жазып көтеру арқылы жүзеге асырамын.
Сызбалар арқылы әркім өз ойларын қорытындылай білу тапсырмаларын беремін.
Сұрақ қоюдың түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау сияқты әртүрлі техникаларын пайдаландым.
Қазақстан тарихы 11 сынып оқулығы – 2011 ж
9 сынып оқулығы - 2009
Дидактикалық материалдар – 10 сыныпқа арналған
Ақиқат журналы.
«Алаш.Алаш» Алматы. 2008
6 сабақ 17.03. 2014 11 сынып
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеру
Мақсаты және күтілетін нәтижелері:
Біледі: Қазақстанның солтүстік облыстарында жүргізілген тың және тыңайған жерлерді игерудің қиындықтары мен зардаптарын біледі
Түсінеді: Тың игерудің орталығы болған Ақмола қаласы, қазіргі Астана жөнінде түсінуіне қол жеткізу.
Қолданады:
Тың игеру кезінде қазақ жерін отарлау саясатына наразылық ретінде туған «Менің Қазақстаным» әнінің бүгінде еліміздің мемлекеттік гимні екенін біледі, қолданады.
АКТ пайдаланамын:
Интерактивті тақта – слайдтар топтамасы карта т.б.
Жеке тапсырма,
Жұптық тапсырма,
Топтық тапсырмалар беріледі.
1. Өзін-өзі бағалау – парағы
арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты дәрежеле түсінгенін білемін.
Топ басшысының критерийлер арқылы бағалауы
3. Мұғалімнің топ басшысымен келісілген бағасы
9 сынып оқулығындағы осы тақырыппен салыстыру арқылы
тапсырмалар беру - жеке, жұптық, топтық тапсырмалар.
Дидактикалық материалдағы картамен жұмыс
ҰБТ-ға дайындық ретінде осы тақырыпқа дайындалған тест тапсырмаларын жеке –жеке оқушыларға беріп, жұппен жауаптарын тексерту арқылы білемін
Сабақ барысында берілген әртүрлі тапсырмаларға кім қалай қатысып, қандай дәрежеде орындағанын бақылау, қадағалау арқылы оқушылардың тақырыпты түсінгенін білемін.