Күні:
Сынып: 6
|
Мектеп: -20 Т.Бердияров атындағы жом
Мұғалімнің аты-жөні: Дилдабекова Перизат Нигматуллаевна
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Тарау:
|
6.1В Ғалам. Жер. Адам
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§12. Географиялық карта және шартты белгілер
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу;
6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Түсіну, қолдану
|
Сабақтың жалпы
мақсаты
|
Географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктей алады.
Шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқи алады.
|
Бағалау критерийі
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктей алады.
Шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқи алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Географиялық карталарды оқып, мағлұматтарды саралай алады.
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Географиялық карта, картографиялық генерализация, шартты белгілер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқудың маңызы
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы білім алу.
Басқаларды үйрете жүріп біз өзіміз үйренеміз.
Сенека
|
Пәнаралық байланыс
|
География, математика
|
Алдыңғы оқу:
|
Қазіргі заман адамының тіршілік ортасы
|
Сабақ барысы
|
Уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Қалыптастырушы бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 10-15 минут
|
3 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық ахуал қалыптастыру;
Топқа бөлу 5 (4)
|
|
Сандық жүйе бойынша
|
7 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру:
* Адамды қоршаған ортаның негізгі компоненттерін атап, оларға сипатама беріңдер.
* Ежелгі және қазіргі адамның өмір сүру жағдайларын салыстырады
|
Жауап берген оқушыларды берген жауаптарына лайық «жақсы», «тамаша», «жарайсың» деген сөздермен мадақтау.
|
Оқулықпен жұмыс.
|
2 минут
|
Миға шабуыл:
* Географиялық картаның біз үшін қажеттілігі қандай?
|
Жауап берген оқушыларды берген жауаптарына лайық «жақсы», «тамаша», «жарайсың» деген сөздермен мадақтау.
|
Оқулықпен жұмыс.
|
Сабақ ортасы 20-25 минут
|
21 минут
|
Топтық жұмыс:
* Географиялық карта ұғымына анықтама беріңдер.
Дескриптор: Білім алушы
- географиялық карта ұғымына анықтама береді.
* Картаның элементтеріне талдау жасаңдар.
Дескриптор: Білім алушы
- картаның математикалық негізін талдайды;
- картаның мазмұнын талдайды;
- картаның шартты белгісін талдайды;
- картадағы қосымша деректерді талдайды.
* Картографиялық генерализация ұғымына анықтама беріңдер.
Дескриптор: Білім алушы
- картаографиялық генерализация ұғымына анықтама береді.
* Географиялық карталарды жіктейді.
Дескриптор: Білім алушы
- картаны масштабына қарай талдайды;
- аумақты қамтуына байланысты талдайды;
- мазмұнына байланысты талдайды;
- арналуына байланысты талдайды.
* Шартты белгілерді жіктейді.
Дескриптор: Білім алушы
- аудандық шартты белгілерді талдайды;
- сызықтық шартты белгілерді талдайды;
- масштабсыз шартты белгілерді талдайды.
|
Топта бірін-бірі бағалайды.
Оқушылар топта бірін-бірі бағалайды.
|
Оқулықпен жұмыс
Қалыптастырушы бағалау бойынша тапсырмалар жинағы
Жаратылыстану атласында берілген карталар жинағы
|
Сабақтың соңы 3-4 минут
|
2 минут
|
Үй тапсырмасы: §12 оқу
|
Үй тапсырмасын жазып алады.
|
3 минут
|
Рефлексия:
Табыс сатысы:
Қолдана аламын...
Білгім келеді...
Білемін...
|
Оқушылар кері байланыс береді.
|