Ф-Е-10/4.2
Сабақ жоспары
Мамандығы: «Негізгі орта білім беру»
Пәні: Математикадан есеп шығару практикумы
Тобы:
|
МИБ 16-9
|
|
|
|
Күні, мерзімі
|
18.03.2019ж
|
|
|
|
Оқыту түрі мен формасы: Дәстүрлі
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жаттығулар орындату
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Конструктивті есептер тақырыбына есептер шығару
Дамытушылық: Студенттерді өз бетімен жұмыс жасауға, ойлай білуге дағдыландыру
Тәрбиелік: Ұқыптылық пен тазалыққа, сауаттылыққа, тәртіаке баулу.
Пәнаралық байланыс: Математика, алгебра және анализ бастамалары
Қолданылатын әдебиеттер тізімі: «Геометрия 10-11-сынып», «Математика», В.Т.Лисичкин
Қосымша: referaty.kz сайты
Сабақтың барысы мен мазмұны:
Сабақтың кезеңдері
|
Мазмұны
|
Әдіс-тәсілдері
|
Әдістемелік жабдығы
|
Уақыты
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық кезеңі
|
5
|
ІІ. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау. Жұмыстың ұйымдастырылуы туралы
|
5
|
ІІІ. Үй жұмысын тексеру, оқушылардың білімдерін бақылау
|
Үй тапсырмасына берілген есептерді тексеру
|
Репродуктивті, сұрақ-жауап әдісі
|
|
20
|
IV. Жаңа тақырыпты хабарлау. Мазмұндама жоспарын айқындау, жазу (тақтада және дәптерде)
|
|
V. Оқу процесіндегі тірек білімдері мен себептерін актуализациялау(жандандыру):
|
Мәтіндік, дәлелдеуге берілген есептерді шығару тәсілдерін еске түсіру
|
Түсіндіру, баяндау
|
Сызбалар
|
|
VІ. Жаңа материалды түсіндіру.
|
Конструктивті есептер
|
Баяндау әдісі, эвристикалық әдіс, проблемалық әдіс.
|
Плакаттар мен сызбалар
|
25
|
VІІ. Жаңа материалды бекіту.
|
«Конструктивті есептер» тақырыбын пысықтауға арналған есептер шығару
|
Практикалық әдіс
|
Кіші тіректер
|
25
|
VІІІ.Сабақты қорытындылау: «Конструктивті есептер» тақырыбын пысықтау үшін сұрақтар
|
|
ІХ. Баға қою және түсінік беру: Үйге берілген тапсырманы орындап, жаңа сабақта белсене қатысқан студенттерді бағалау.
|
Х.Үйге тапсырма беру:
|
Оқытушы: Баймаханова Л.А.
Есеп 1: Шеңбер және оның кез – келген жанамасы берілген. Жанаманы берілген М нүктесінде жанайтын және берілген шеңберді де жанайтын шеңбер салыңыз.
Шешуі: Бұл есепті шешудің екі әдісін қарастырайық.
І әдіс. Талдау:Айталық О–берілген шеңбердің центрі,
О1 – ізделінді шеңбердің центрі, N – берілген жанама
мен берілген шеңбердің жанасу нүктесі (15 – сурет).
ω, ω' шеңберлерінің ортақ жанамасына ҒМ перпенди-
кулярын тұрғызып, оның бойына МК = ON кесіндісін
белгілейміз, К – МN түзуінің ω шеңбері жатпайтын
жарты жазықтығында болады. Олай болса ОО1К үшбұрышы – теңбүйірлі. Сонымен О1 нүктесі мына геометриялық орындарға тиісті:
1) ОК кесіндісінің орта перпендикулярына
2) ҒМ түзуіне.
Салу: 1) ҒМ MN түзуі
2) ҒМ түзуінде МК = ОN кесіндісі (К, О нүктелері МN түзуінің әр түрлі жағында жатады)
3) ОК кесіндісі
4) ОК кесіндісінің орта перпендикуляры: DL (DОК)
5) DL ∩ МҒ = О1 нүктесі
6) ω' (О1, О1М) шеңбері
ω' – ізделінді шеңбер.
Дәлелдеу: Салу бойынша DL орта перпендткуляр болғандықтан, О1 нүктесі О, К нүктелерінен бірдей қашықтықта жатады (1.2., 10). Олай болса О1К = ОО1. Ал салу бойынша МК = ОN немесе МК = ОР болғандықтан, О1Р = О1М.
ІІ әдіс.Талдау: Ізделінді ω' (О1, О1М) шеңбері салынған болсын (16 – сурет).
Онда МРО1 – теңбүйірлі үшбұрыш (Р - шеңберлердің жанасу нүктесі). МО1 перпендикулярының бойына МК = ОN кесіндісін өлшеп салсақ (К, О – МN түзуінің әр түрлі жағындағы нүктелер), ОО1К үшбұрышы теңбүйірлі болады. ОО1К және МРО1 үшбұрыштарында О1 бұрышы ортақ, ал табанындағы бұрыштары өзара тең. Онда ОК МР.
С
алу: 1) ҒМ MN түзуі
2) ҒМ түзуінде МК = ОN кесіндісі
(К, О нүктелері МN түзуінің әр түрлі
жағында жатады)
3) ОК кесіндісі
4) МТОК түзуі
5) МТ∩ω = Р нүктесі
(Р – М нүктесіне жақын нүкте)
6) ОР түзуі
7) ОР ∩ МҒ = О1 нүктесі
8) ω' (О1, О1М) шеңбері
ω' – ізделінді шеңбер.
Дәлелдеу: МРОК және Р ω екенін ескерсек, ОР = МК. Олай болса КОРМ – теңбүйірлі трапеция, яғни РОК = МКО. МРОК О1РМ = РОК және О1МР = МКО О1МР = О1РМ. Соңғы теңдіктен О1Р = О1М.
Зерттеу: Екі түзудің қиылысуы бір ғана нүкте болатындықтан, О1 нүктесі жалғыз. Демек салынған шеңбер - есеп шартын қанағаттандыратын жалғыз шешім.
Есеп 4: а, в, с түзулері, р кесіндісі берілген. с – а, в түзулерін қияды. Ұштары а, в түзулерінде болатын, с - ға параллель және р кесіндісіне тең кесінді салыңыз.
Шешуі:
Талдау: Есеп шешілді делік, А а, В в, АВ = р, АВ || с (5-сурет). Берілген мен ізделінді фигуралардың арасындағы байланысты анықтау үшін, кейбір қосымша нүктелер мен сызықтар жүргізу керек.
Айталық с в = Р. АМ || в сәулесін жүргізсек және АМ с = Q деп белгіле-сек, АВРQ төртбұрышты параллелограмм болғандықтан PQ = AB = p.
C
алу: 1) с в = Р нүктесі
2) с түзуінен PQ = p кесіндісі (Q с )
3) QМ || в түзуі
4) QM a = A нүктесі
5) AN || c түзуі
6) AN в = В нүктесі
АВ – ізделінді кесінді.
Дәлелдеу: Салу бойынша А а, В в, АВ || с. Ал АВРQ параллелограмм бол- ғандықтан, АВ = PQ = p.
З
ерттеу: Есеп шарты бойынша в, с түзулері қиылысады, онда Р нүктесі әрдайым табылады. Ал екінші салу қадамындағы РQ кесіндісі екеу болады, (2.4., 3) салу). Сонда әрбір Q, Q' нүктелері үшін салу жоспары жеке орын-далады. Мынадай жағдайлар болу мүмкін:
1) QM a, онда QM || в || Q'M' болғандық-
тан, Q'M' түзуі де а түзуін қияды (6-сурет).
2) QM || a
3) QM а (беттеседі)
1) жағдай а, в түзулері қиылысқанда ғана
мүмкін. Онда 4) - 6) салу қадамдар Q, Q'
нүктелерінің әрқайсысы үшін бірмәнді
орындалады да, есептің екі шешімі болады.
2) жағдай а || в және с түзуінің а, в түзулерінің арасындағы кесіндісі р – дан өзге болғанда ғана орындалады. Онда QMa = A нүктесі болмайды да, есептің шешімі жоқ делінеді.
3) жағдай а || в және с түзуінің а, в түзулерінің арасындағы кесіндісі р – ға тең болғанда орындалады. Онда есептің шексіз көп шешімі бар.
Есеп5: СD биссектрисасы және оның С төбесінен жүргізілген биіктікпен, медианамен арасындағы бұрыштары берілген. Осы элементтері бойынша АВС үшбұрышын салыңыз.
Шешуі:
Т
алдау: Есеп шешілді делік, АВС – ізделінді үшбұрыш (7 – сурет). Мұндағы НСD, МСD бұрыштары және СD биссектрисасы ұшбұрыштың берілген элементтері. Онда алдымен СD гипотенузасы мен НСD бойынша НСD, содан соң СН катеті мен МСD + НСD
бойынша НСМ тікбұрышты үшбұрыштарын
тұрғызуға болады. Егер -АВС үшбұрышы-
на сырттай сызылған шеңбер десек, оның
СD биссектрисасымен қиылысу нүктесі,
яғни Е нүктесі – АВ хордасының ортасы
болады. Сондықтан ол АВ қабырғасына
тұрғызылған орта перпендикулярдың бойында
жатады, ал ол түзу М нүктесі арқылы өтеді.
Салу: 1) СD гипотенузасы мен НСD бойынша НСD тікбұрышты үшбұрышы
2) СН катеті мен НСМ = МСD + НСD бойынша НСМ тікбұрышты үшбұрышы
3) М нүктесі арқылы МК НD түзуі
4) МК СD = Е нүктесі
5) СЕ кесіндісінің орта перпендикуляры: n
6) n МК О нүктесі
7) (О, ОС) шеңбері
8) НD = А және В нүктелері
АВС – ізделінді үшбұрыш.
Дәлелдеу: Салу бойынша НСD – биіктік пен биссектрисаның арасындағы бұрыш, онда
DCM = HCM - HCD = MCD + HCD - HCD = MCD.
Егер МК Р (Е – ден өзге нүкте) десек, О РЕ (РЕ – диаметр). Салу бойынша АВ РЕ, онда МА = МВ, яғни Е – АВ кесіндісінің орта перпендикулярында жатыр. Бұдан АЕ = ЕВ, яғни АСЕ ЕСВ СD – биссектриса.
Зерттеу: Егер + 900 болса, есептің шешімі болмайды. Егер + 900 болса, есептің жалғыз шешімі бар.
Есеп 6: АВСD тіктөртбұрышы берілген. Оның СD қабырғасынан АВМ, BCM, ADM үшбұрыштары ұқсас болатындай етіп, М нүктесін табыңыз.
Шешуі:
Талдау: Есеп шешілді, яғни ізделінді М нүктесі тұрғызылды делік (8-сурет). Онда АВМ, BCM, ADM үшбұрыштарының ұқсастықтарын және С=D=900
е
кенін ескеріп, АМВ = 900 теңдігін аламыз. Ал тікбұрышты үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің қасиетін пайдалансақ М , мұндағы -диаметрі АВ болатын шеңбер.
Салу: 1) О – АВ кесіндісінің ортасы
2) (О, ОВ) шеңбері
3) DC = М нүктесі
М – ізделінді нүкте.
Дәлелдеу: М АМВ 900, ал А В 900 екенін ескерсек, МАВ 900 - МАD АМD, дәл осылайша МВА ВМС. Онда
АМВ АМD ВМС.
Зерттеу: Салу жоспарының 3) қадамына байланысты мына жағдайлар болу мүмкін:
ВС ОВ, онда DC қимасы М және М нүктелерінен құралады да, есептің екі шешімі болады.
ВС = ОВ, онда DC = М – жалғыз нүкте, олай болса, есептің бір ғана шешімі бар.
ВС ОВ, онда DC = , яғни есептің шешімі жоқ.
Кейбір геометриялық салуларды тек бір құралдың көмегімен де шешуге болады. Мысалы, тек циркульдың көмегімен шешілетін салу есебін қарастырайық:
Достарыңызбен бөлісу: |