Сабақ жоспары Сыныбы: 7 Сабақтың мақсаты: а Білімділігі



Дата30.05.2017
өлшемі25,04 Kb.
#17272
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Сабақ жоспары
  • Сыныбы: 7
  • Сабақтың
  • мақсаты:
  • а) Білімділігі: Сөйлем құрылысынан сөздердің байланысу түрлерін ажыратуға үйрету, сөйлемнен тыс тұрған сөз тіркесінің құрылымын, байланысу заңдылықтарын меңгерту, сөздердің байланысу тәсілдері мен байланыстылығын білдірту;
  • ә) Дамытушылығы: Оқушылардың жеке өнімді қызметтерін дамытушылық тапсырмалар арқылы байқау, логикалық тапсырмалар арқылы жұмыстану, танымдық тапсырмалар мен шығармашылық тапсырмалардың ара жігіндегі дамытушылық қызметтер, практикалық тапсырмалар арқылы оқушы қызметінің әрекетін арттыру;
  • б) Тәрбиелігі: Оқушыларды адамгершілікке, ізеттілікке, әдептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу, өз елін, тілін сүюді үйрету, тапсырмалар арқылы оқушының сезіміне әсер ету, жан дүниелерін байқау.
  • Сабақтың типі: Өткен материалды
  • қайталау
  • Сабақтың әдісі: Мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау
  • Пәнаралық байланыс: Әдебиет
  • Оқыту құралдары: Интербелсенді тақта
  • Сабақтың көрнекілігі: Сызбалар, кестелер, мәтіндер, перфокарталар
  • Сабақта қолданылатын педагогикалық технология: ынтымақтастық білім беруді ізгілендіру
  • Сабақтың барысы:
  • І. Ұйымдастыру бөлімі
  • ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
  • ІІІ. Өткен материалды қайталау
  • ІV. Бекіту бөлімі
  • V. Үйге тапсырма беру
  • VІ. Бағалау

Оқушылармен амандасу;

  • Оқушылармен амандасу;
  • Тыныштауды қадағалау;
  • Сабаққа даярлығын тексеру;
  • Сабақтың мақсат – міндеттерімен таныстыру
  • Ұйымдастыру бөлімі
  • Абайдың қай шығармасы матасу,
  • қабысу, меңгеру тіркесінде келген?
  • 19-шы қара сөзі
  • Естілердің айтқан сөздерін ескеріп жүрген кісі
  • өзі де есті болады.
  • Естілердің сөздерібағыныңқы сыңары естілердің, түбірі – есті – зат есім, дара, негізгі, жалпы, деректі, -лер – көптік жалғау, -дің – ілік септік жалғауы; басыңқы сыңары – сөздері, түбірі – сөз – зат есім, дара, негізгі, жалпы, дерексіз, -дер – көптік жалғау, -і – тәуелдік жалғауының ІІІ жағы, есімді матасу.
  • Үй тапсырмасын тексеру

Айтқан сөздері – бағыныңқы сыңары – айтқан, түбірі – айт – етістік, дара, негізгі, болымды, салт, -қан – есімшенің жұрнағы; басыңқы сыңары – сөздері, түбірі – сөз – зат есім, дара, негізгі, жалпы, дерексіз, -дер – көптік жалғау, -і – тәуелдік жалғауының ІІІ жағы, есімді қабысу.

  • Айтқан сөздері – бағыныңқы сыңары – айтқан, түбірі – айт – етістік, дара, негізгі, болымды, салт, -қан – есімшенің жұрнағы; басыңқы сыңары – сөздері, түбірі – сөз – зат есім, дара, негізгі, жалпы, дерексіз, -дер – көптік жалғау, -і – тәуелдік жалғауының ІІІ жағы, есімді қабысу.
  • Жүрген кісі – бағыныңқы сыңары – жүрген, түбірі – жүр – етістік, дара, негізгі, болымды, салт, -ген – есімшенің жұрнағы; басыңқы сыңары – кісі – зат есім, дара, негізгі, жалпы, деректі, есімді қабысу.
  • Өткен материалды қайталау
  • Еркін сөз тіркестер
  • Тұрақты сөз тіркестер
  • Еркін тіркестер мен тұрақты тіркестердің жігін ажыратып жазыңыздар
  • 1. Жүрегі алып ұшты.
  • 2. Ит терісін басына қаптады
  • 4. Тайға таңба басқандай.
  • 3. Шексіз дала
  • 5. Балыққа бай
  • 6. Қылқан жапырақты орман
  • 7. Алатауда сақтаулы

Сөйлемдерді көшіріңдер. Сөйлемнен байланыс түрлерін тауып анықтаңдар.

  • Тапсырма
  • Сөйлемдерді көшіріңдер. Сөйлемнен байланыс түрлерін тауып анықтаңдар.
  • 1. Мен туып - өскен жерде ағаш көп қой, сондықтан біздің елде балташы да аз болады. 2. Садық мырс етіп күлді де, үндеген жоқ, өйткені оған Әмірдің сөзі, Дәмелінің ойы да ұнаған жоқ. 3. Осы хабарларды оқыған Асқар бірде – бір мәжіліске қатынаса алмайды екем деп ойлады, себебі ол өкіл емес. 4. Сендердің кім екендеріңді біз білмейміз, сол себепті сақтанамыз. 5. Ол бұл хабарға өкінген жоқ сияқты, өйткені біз ешқандай өзгеріс көрген жоқпыз. 6. Уәде беруіме өкінген сияқтандым, өйткені Қайыздың жеңгесі Сұлушаш асқа сараң, үйіне кісі барғанды ұнатпайтын.

Тіркес түрлерін анықтаңыз

  • Ертең оқушылар өздерінің мектептерінде қысқы спорттық жарыстарын бастайды
  • Оқушылар бастайды – жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, жалғау арқылы, қиысу.
  • Ертең бастайды – жай тіркес, еркін тіркес, орын тәртібі арқылы, жанасу.
  • Өздерінің мектептерінде - жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, жалғау арқылы, матасу.
  • Мектептерінде бастайды - жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, жалғау арқылы, меңгеру.
  • Қысқы спорттық - жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, орын тәртібі арқылы, қабысу.
  • Спорттық жарыс - жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, орын тәртібі арқылы, қабысу.
  • Жарыстарын бастайды - жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес, жалғау арқылы, меңгеру.
  • "Ойлан, тап!"

Жақсы бала жеткізеді мұратқа, жаман бала қалдырады ұятқа (мақал)

  • Жақсы бала жеткізеді мұратқа, жаман бала қалдырады ұятқа (мақал)
  • 1. Жақсы бала жеткізеді – күрделі тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес.
  • 2. Жақсы бала – жай тіркес, еркін тіркес, есімді тіркес.
  • 3. Мұратқа жеткізеді – жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес.
  • 4. Жаман бала жеткізеді – күрделі тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес.
  • 5. Жаман бала – жай тіркес, еркін тіркес, есімді тіркес.
  • 6. Ұятқа қалдырады – жай тіркес, еркін тіркес, етістікті тіркес.

“Қатені түзеу” ойыны

  • Сөз тіркесі
  • Қатесі
  • Дұрысы
  • Ізгілік кілті
  • Шылау арқылы
  • Жалғау арқ.
  • Көпір арқылы өту
  • Интонация арқылы
  • Шылау арқылы
  • Абай – ақын
  • Орын тәртібі
  • Интонация арқ.
  • Бақытты балалық
  • Жалғау арқылы
  • Адамзатты сүю
  • Жалғау арқ.
  • Жалғау арқ.
  • Білу үшін оқу
  • Жалғау арқ.
  • Шылау арқылы
  • Ғажайып әлем
  • Интонация арқ.
  • Орын тәртібі
  • Еңбектің сыйы
  • Шылау арқылы
  • Жалғау арқ.
  • Шарты: сөздердің байланысу тәсілдерін дұрыс орналастыру.

№ 1 перфокарта

  • "Кім жылдам?"
  • Байланысу жолдары мен жасалу түрлері
  • Қиысу
  • Мата
  • су
  • Меңгеру
  • Қабысу
  • Жана
  • су
  • Ілік септігі мен тәуелдік жалғау арқылы байланыс
  • +
  • Атау мен ілік септіктерінен басқа септік жалғауы арқылы байланыс
  • +
  • Орын тәртібі, іргелес, әрі алшақ тұрып байланысуы
  • +
  • Бастауыш пен баяндауыш арасындағы байланыс
  • +
  • Ешбір жалғаусыз, іргелес тұру арқылы байланыс
  • +
  • № 2 перфокарта
  • Сөздер тізбегі
  • Мата су
  • Меңге
  • ру
  • Қабысу
  • Жа насу
  • Арқаның жері
  • +
  • Көлікпен келу
  • +
  • Жер шары
  • +
  • Ерте жатты
  • +
  • Оқуға кетті
  • +
  • № 3 перфокарта
  • Сөз тіркесі
  • Етістік ті тіркес
  • Есімді тіркес
  • Алтын сағат
  • +
  • Ауылға жету
  • +
  • Қызық кітап
  • +
  • Үйінде отыр
  • +
  • Бөлме терезесі
  • +
  • Маған келді
  • +
  • Тез жүр
  • +

Ойын шарты бойынша кім көп сөздердің байланысу түрлеріне мысал келтіріп жазса,

  • Ойын шарты бойынша кім көп сөздердің байланысу түрлеріне мысал келтіріп жазса,
  • сол оқушы жеңіске жетеді.
  • /қиысу, матасу, меңгеру,
  • қабысу және жанасу. Мысалы: Ол – студент, оқушының күнделігі, ғарышқа ұшу, т.б./
  • “Алғыр оқушы”
    • Мен бақытты көрсем деуші едім.
    • Біздің қақпаның алдындағы үлкен жолмен күнде бір қайыршы шал өтетін еді.
    • Шал ұзын асасын жоғары көтеріп алып: - Е, азаматтар, бақытты болыңдар, - дейтін еді.
    • Менің бақытты көргім келді.
    • Мен сонан бері талай бақытты адамды көрдім. Талай бақытпен бетпе-бет кездестім, қазір өзім бақыттың құшағындамын.
    • Мен көруге құштар болған бақыт қазір мені де, менің жолдастарымды да көтеріп, шаршатпай алға қарай алып бара жатқан сияқты.
    • Бақыт өмірмен қатар келмейді екен, өмірмен араласып, өмір болып келеді екен. Бақыт қолыңды алмайды екен, жүрегіңді алады екен. Жүрегің бақытқа шомылып, сен өмірге өзімсініп кіріседі екенсің. Мен бақытты көрдім.
    • (Саттар Ерубаев).
    • Тапсырма.
    • Мәтіннің ішінен байланыс түрлерін ажыратып, талдау жасаңыздар.
  • Мәтінмен жұмыс
  • Қиысу
  • Мен көрсем деуші едім, шал өтетін еді, шал көтеріп алып, бақыт келмейді екен, өмір келеді, сен екенсің, мен көрдім.
  • Меңгеру
  • Бақытты көрсем, жолмен өтетін еді, асасын көтеріп алып, бақытпен бетпе-бет кездестім, мені көтеріп, бақытты көрдім, өмірмен қатар келмейді, жолдастарымды көтеріп, жүрегіңді алады екен, бақытқа шомылып.

Матасу

  • Матасу
  • Біздің қақпаның алды, менің көргім келді, менің жолдастырымды.
  • Қабысу
  • Үлкен жол, қайыршы шал, ұзын аса, бақытты адам.
  • Жанасу
  • Шал жоғары көтеріп алып.

Бүгін

  • Бүгін
  • Төмен
  • Биыл
  • Ілгері
  • Жоғары
  • Ертең
  • Таңертең
  • Артта
  • оқиды
  • кездесті
  • түсті
  • ұшты
  • барады
  • жүр
  • қалды
  • тұрды
  • Жанасуды сәйкестендіріңіз
  • Матасу
  • Меңгеру
  • Қосымша арқылы байланысқан сөз тіркестерін байланысу түрлеріне қарай ажыратып орналастыр.
  • 1. Көккөлдің сарқырмасы.
  • 2. Медеу шатқалы.
  • 3. Шексіз дала.
  • 4. Алатаудың қызғалдағы
  • 5. Балыққа бай
  • 6. Қылқан жапырақты орман
  • 7. Алатауда сақтаулы.
  • Ашық сұрақ
  • Сіздердің жауаптарыңыз
  • Сөздердің байланысу түрлерінің қандай тәсілдері бар?
  • “Бүгін бірінші рет әдейі алғызып отыр”. Мына сөйлем қандай байланыс тәсілі арқылы байланысып тұр?
  • Матасу дегеніміз не? Бір-екі мысал келтіріңіз.
  • Сабақты бекіту
  • Үй тапсырмасы
  • Көркем әдебиеттен сөздердің байланысу түрлеріне бес-бестен мысал келтіру
  • Бағалау
  • 5
  • 4
  • 3

Каталог: uploads -> doc -> 136d
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
136d -> Атырау қалалық білім бөлімінің мектепке дейінгі тәрбие мен білім беру, жалпы орта білім беру ұйымдарының 2015-2016 оқу жылдарына арналған «Ұлт мұрасы» тәрбие жұмыстарының аймақтық кешенді бағдарламасы және «Тәрбиенің тұжырымдамалық
136d -> Қазақстан тарихы Жоспары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет