Сабақ жоспары тақырыптары: «Ақан Сері Қорамсаұлының өмірі мен шығармашылығы» «There are many very good reasons to learn Modern International English language. Past Continuous tense»



Дата05.07.2018
өлшемі98,5 Kb.
#47265
түріСабақ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қарағанды облысының білім басқармасы
Қарағанды көлік – технологиялық колледжі

БЕКІТЕМІН

Оқу ісі жөніндегі директордың

орынбасары

_____________ Рысбекова Г.М.

«___» _______________2017 ж.



КІРІКТІРІЛГЕН САБАҚ ЖОСПАРЫ

Тақырыптары:

«Ақан Сері Қорамсаұлының өмірі мен шығармашылығы»

«There are many very good reasons to learn Modern International English language. Past Continuous tense»

(9ОПУТ-16-1 тобы)


Пәндер: қазақ тілі және әдебиеті, ағылшын тілі

Қарағанды қаласы, 2017 ж.

ТДП ЦӘК отырысында

қарастырылды

№ ______ ______________2017ж.

Хатшы ______________________


Құрастырған пән оқытушылары:

Даулетбаева Ж.Д.

Бекмаганбетова М.Д.

Өткізілетін уақыты: 10:00 – 11:20, 15.03.2017ж.

Өткізілетін орны: ____________

Студенттер саны: 20

Сабақтың нақылы:

Адамның біліміне ақыл серік

Ақыл кен таусылмайтын жанға көрік

Мидан шыққан сөзіңе тіл себепкер,

Қалай айтып сөйлесең өзіңде ерік.
Ақан сері Қорамсаұлы

Сабақтың тақырыбы: «Ақан сері Қорамсаұлының өмірі мен шығармашылығы»

«There are many very good reasons to learn Modern International English



language. Past Continuous tense»

Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік Студенттерді қазақтың ақыны Ақан сері Қорамсаұлы өмірімен толығырақ таныстыру. Жас ұрпақты сері шығармашылығын танып өсуге баулу және осы мағлұматты ағылшын тілінде де түсіндіру. Ағылшын тілі пәні бойынша «Созылыңқы өткен шақ» уақытын бекіту, толығырақ үңілу, ауызекі тілде қолдану.
2. Дамытушылық: Ақан шығармашылығын сүйіп оқуға, қадірлеуге, асыл мұрасындай есте сақтауға баулу. Ағылшын тіліндегі бірқатар тапсырмаларды қызығушылықпен, ұқыптылықпен орындауын қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: Ақан өлеңдері арқылы балаларды жақсы қасиеттерге тәрбиелеу, әрқашан ұқыпты, алғыр, зерек болуға үйрету. Гуманистік, адамгершілік, еңбек, имандылық тәрбиесін беру. Халықаралық ағылшын тілін де құрметтеп, білімге құштар болуға баулу. Жан-жақты, бәсекеге қабілетті тұлға даярлау.

Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ.
Сабақта қолданылатын әдістер: ой қозғау, негізгі идеяны суреттеу, сұрақтар қою, топпен, жекедара жұмыс істеу әдістері.

Пәнаралық байланыс: тарих, музыка, шет тілі
Көрнекіліктер: Ақан серінің портреттері, қосымша әр түрлі кітаптар, сюжетті кестелер, Ақан туралы карточкалар, ватман қағаз, суреттер, ағылшын – қазақ сөздіктері т. б. заттар.

Сабақтың барысы:




Stage

Procedure

Time

(min)

Material, responsible

1

Organization

moment


a) Greeting
b) Making the absentees
c) Talk to the students on duty

  • Good morning students!

  • How are you today?

  • Be seated, please.

  • Who is on duty today?

  • Who is absent?

  • What’s the weather like today?

Студенттер үш топқа бөлініп отырғызылады. (әр топта 6-7 студенттен)

2min.


Teacher of English


1.1.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен қысқаша таныстыру.


Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ақан Сері Қорамсаұлының өмірі мен шығармашылығы» «There are many very good reasons to learn Modern International English language. Past Continuous tense»

Мақсаты: You know that our mother tongue is Kazakh and we learn English at school, at college because it is the language of science, politics and computers. Knowledge is a great power. It opens doors. Knowledge of English has many advantages nowadays. Therefore you must work hard at your English.

1 min.

Teacher of Kazakh literature.

Teacher of English.




2

Үй тапсырмасын тексеру.

Үйге берілген тапсырма: Үш топ студенттеріне өз слайдтарын қорғау тапсырылған. 1 – топ «Атбегі» Ақан серінің өмір жолы. 2 – топ «Құсбегі» Ақанның шығармашылығы. 3 – топ «Аңшылық» Ақанның әдебиетте, музыкада алатын орны.

Homework of English:

Look at the screen and translate sentences spontaneously. (sentences in Past Continuous tense)

10min.
4 min.


Teacher of Kazakh literature.

Teacher of English.

Students

(presentations and new vocabulary)



3

3.1.


Жан-жақты білімін тексеру кезеңі.

Өткен сабаққа шолу. Тарату материалдарымен жұмыс.


Ақан Қорамсаұлының өлеңдерін талдау, өлеңнің ұйқасы, тармағы, бунағы және мазмұны.

6min.




Teacher of Kazakh literature.

Students


4
4.1.

Тақырыпты меңгерту кезеңі

Ақан өмірінен көрініс.

Студенттер Ақанның айтыскер ақындығы , шығармашылығы туралы кішігірім көрініс қояды. Дөңгелек үстел басына, қазақтың кезекті бір тойына қонақтар жиналады. Сол жерге Ақан да келеді.

Думан: Уа, сері атақ абыройын алашқа жайылған азамат екенінді білеміз. Хош келіпсіз! Сендей жанның серігі де тегін болмаса керек.

Әлнұр: Өлең, ән айта отырыңыз. Сіздің әніңізді тыңдауға келдік

Ақан (Ұлан):

Адамның біліміне ақыл серік

Ақыл кен таусылмайтын жанға көрік

Мидан шыққан сөзіңе тіл себепкер,

Қалай айтып сөйлесең өзіңде ерік.

Жігіттер өнер үйрен заманында,

Денсаулық, әлің келген аманында!

Нұрсәуле: Қадиша, айналайын біраз отырдық қой, енді үйден шығармай қояды кетейікші.

Ақан (Ұлан): Айналайын, осы ауылдың баласымысын, ныспын кім?

Хадиша (Айсұлу): Шын атым Балхадиша, Ыбекеннің қызы.

(Осы мәнерде көрініс жалғаса береді)


10min.

Students (actors)

4.2.

Vocabulary

New words and expressions connected with the play and poetry (to learn by heart)
masterpiece – үлгілі шығарма
good - natured - кішіпейіл
tales and legends – ертегілер мен аңыздар
settlement – елді жер
story - teller – ертегіші
very strict – өте қатал
a thinker - ойшыл
musician – музыкант
poetry – өлең
many foreign languages – көптеген шетел тілдері
to be proud of – мақтан тұту

3 min.

Teacher of English.

Students



4.3.

Entertainment

Париждегі Әміре Қашаубаевтың «Балқадиша» әнін орындауы. Бейнебаяннан үзінді.

Nowadays an educated person of our country must know 3 languages such as Russian, Kazakh and English and songs can help us to learn them. Let us sing and enjoy our favourite songs such as a song by the Kazakh poet Akan Seri “Balkhadisha”.

You were daughter of Ybyrai, Balkhadisha,

The beauty as a thin stalk, you are beautiful only!

At least eighty girls near you walk,

Among them you shine as a star bright Venus, Hadisha!


Gracefully you go, without obeying them,

We also speak only bout you, dear Hadisha!

I have come not with one zhenge, and with two,

That to marry off you, my eyes, Balkhadisha!



7 min.

Worksheet

Videomaterial Interactive board

Students

Teachers

Song minus

5
5.1.

5.2.


Тақырыпты бекіту кезеңі.

Талдау

Listening

Тарату материалдарымен, кітаппен жұмыс. «Атбегі» тобы Құлагер өлеңінің шығу тарихы, талдау. «Құсбегі» тобы Қараторғай өлеңі шығу тарихы, талдау. «Аңшылық» тобы Құмай тазы Базаралы шығу тарихы. Мылтық пен мергеншілік.


Last lesson’s grammar theme was Past Continuous tense. Today we are consolidating it. Let’s check your knowledge on it. Look at the screen. Listen carefully to the most interesting story. Follow past continuous activities.

Elissa and the mysterious stalker

On a cold dark night Elissa was working late at the office. It was already midnight, when she finally finished her work. As she was leaving her office she realized that streets were now empty. She was all her alone. While she was walking back her she heard some footsteps behind her. She turned around to look, but no one was there. So she continued walking, but she could still hear footsteps behind her. Elissa is really scared now and she started to run, but the footsteps behind her got louder and faster, someone was chasing her. As she was running she saw a cemetery, she quickly ran into the cemetery and hid there. When Elissa was hiding the footsteps stopped, maybe she lost them, just the Elissa remembered there is a 24 hour convenient store near by, she can go there for help. She quickly ran to the store, she went inside and begged the man for help, but the man said to her ………




7min.

7min.



Teacher of Kazakh literature.

Students


Teacher of English.

Students


5.3.

Speaking

Make up short story about Akan Seri with these word combinations. Previous video is a good example. Use Past Continuous during speaking.

10min.

Students

Video and cards



6

Қорытынды










6.1.

Ой толғау

«Атбегі» тобы – Ер қанаты – ат.

«Құсбегі» тобы – Қансонарда бүркітші шығады аңға.

«Аңшылық» - Ит – жеті қазынаның бірі.

6 min.

Teacher of Kazakh literature.

Students


6.2.

Рефлексия

Conclusion Test

  1. When did Akan Seri begin his poetry?

a) at the age of 16-17
b) at the age of 20-22
c) at the age of 35-36


2. When was Akan born?
a) in 1847
b) in 1843
c) in 1903


3. Name of his favourite horse.
a) Shalkuiryk
b) Taiburyl
c) Kulager


4. Name of Kazakh singer, who sang Balkadisha in Paris.
a) Zhusipbek Elebekov
b) Amire Kashaubaev
c) Zhanibek Karmenov
5. Who is Akan Seri?
a) Composer, singer, akyn
b) Composer, player, painter
c) Hero, story-teller, liar


3 min.

Teacher of English.

Students


6.3.

Үй тапсырмасы

1-топ: Үзіндіде көрсетілген Орынбай ақын туралы деректер жинау.

2-топ: Барабар крестьянға тең болмадық өлеңін жаттау.

3-топ: Ақтоқты мен Ақан неге қосыла алмады? Романнан жауабын тауып оқу. Ақан сері дәстүрін жалғастырушылар бар ма?

To retell Elissa’s story



2min.

Students

6.4.

Бағалау

Топ басшылары өз тобының қатысушыларын бағалап, бағалау парағын оқытушыларға өткізеді. Біз соңында қорытындылап, ортақ бір баға қоямыз және себебін түсіндіреміз.

Let me finish this lesson with the proverb:

There is no life without knowledge;
There is no knowledge without study
Therefore, I wish you success and luck
Thank  you for everything. Good bye!


2 min.

Teachers of Kazakh literature an English.

Captains of each team









Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет