Сабақ жоспары Тобы Күні



Дата08.05.2020
өлшемі60,69 Kb.
#66585
түріСабақ
Байланысты:
0008fe60-34ab299b
ұ дыбысы АЯКТАЛГАН, ұ дыбысы АЯКТАЛГАН, ұ дыбысы АЯКТАЛГАН

Сабақ жоспары

Тобы
















Күні
















Пәнінің аты: Физика

Сабақ тақырыбы: Сутек атомының құрылысы. Бор постулаттары.



Сабақ мақсаты: Сутек атомының құрылысы. Бор постулаттары. тақырыбы бойынша студенттерді білімділікке, сауаттылыққа, ойлау ұшқырлығын дамыту

Тәрбиелік: икемділік қасиетімен шабытты болуға қалыптастыру

Дамытушылық: студенттердің ойлау қабілетімен қызығушылығын арттыру

Оқытуда қолданылатын әдіс — тәсілдер: «Сыни тұрғысынан ойлау», «Ізденушілік», «Топтық жұмыс»


Сабақ бөлімі

Сабақтың мазмұны

Уақыты

Әдістемелік нұсқау

І

Дайындық бөлімі

  1. Ұйымдастыру кезеңі

а) ұйымдастыру кезеңі

б) үй тапсырмасын сұрау

в) бағалау

г) жаңа сабақ

д) бекіту

е) үйге тапсырма

ж) қорытынды

Студенттерге бірлесіп топтық жұмыс жасайтындығын айтады.

Қоңырау соғылып сабақ басталған соң балаларды ұйымдастыра отырып сабақты бастаймын.

2. Үй тапсырмасын тексеру:

3. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау, баяндап жаздыру

Жаңа сабақта қаралатын сұрақтар:

1) Сутек атомы туралы не білесіз?

2) Бор постулаттары дегеніміз не?



5-10 мин

Үй тапсырмаларын, дәптерлерін тексеру

Өз бетінше ойлану сұрақтарын қою



ІІ

1


2

1-топ. Бордың бірінші постулаты

2- топ. Бордың екінші постулатын талдау

Денелердің шығаратын сәулесінің түрлі түске жіктеліп немесе сызықтар түрінде көрінуін спектр деп деп атайды. Спектрлер: 1. жолақ (тұтас) спектрді – тығыздығы өте үлкен денелер шығарады. 2.шығару сызықтық спектрін – тығыздығы өте аз қызған газдар немесе плазма береді. 3.жұтылу сызықтық спектрі – өте қызған денеден шыққан жарықты сирелген газ арқылы өткізген кездегі қара жолақтар. Химиялық элемент қандай толқын ұзындығында сәуле шығарса, сондай толқын ұзындығында сәулені жұтады. Заттың химиялық құрамын оның сызықтық спектрі арқылы анықтау әдісі спектрлік анализ деп аталады. Бұл әдісті 1859 жылы Г. Кирхгоф пен бунзен экспериметтік зерттеулерге енгізді. Спектрлік анализдің көмегімен гелий, германий, және скандий элементтері ашылды. 1855 жылы И. Бальмер сутегі спектрін талдай отырып, оның көзге көрінетін толқын ұзындықтарын анықтайтын формуланы көрсетті: ν=R() Мұндағы λ –толқын ұзындығы λ=364,6 нм, n=3,4,5,6. Бұл формула Бальмер сериясы деп аталады. И. Ридберг 1890 жылы Бальмер сериясындағы спектр сызықтарының жиілігін анықтау формуласын ұсынды: v=R. Мұндағы, n=3.4.5.6. мұндағы R=1.0968*10-7 m-1 – Ридберг тұрақтысы деп аталады. Эксперимент жүзінде алынған жоғарыдағы нәтижелер мен формулаларды теориялардың бірде-біреуі түсіндіре алмады. Бұл тұйықтан шығудың жолын 1913 жылы Нильс Бор өзінің екі постулаты арқылы түсіндірді. Бордың бірінші постулаты Атом ерекше стационарлық күйде бола алады. Ондай күйде атом электромагниттік толқын (сәуле) шығармайды әрі жұтпайды.. Бордың екінші постулаты Электрон энергиясы Еn стационар орбитадан энергиясы Еm стационар орбитаға ауысқанда, энергия кванты жұтылады не шығарылады. Ол энергия мына түрде анықталады: hν=En-Em Энергетикалық диаграмма Атомның әрбір энергиясының мәніне сәйкес күйі горизонталь сызықпен бейнеленеді, бұл сызықты энергетикалық деңгей деп атайды. Атомның энергиясы ең аз күйін негізгі күй, басқалары қозған күйлер деп аталады. Топтың пікірлерін тыңдау, барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру VІ. Топтық жұмыс 1. Егер жапқыш кернеуі 1,6 В болған кезде тоқтаса, онда фотоэлектрондардың ең үлкен жылдамдығы қандай? 2. Егер рентген түтігі 150 кВ кернеуде жұмыс істесе, онда электронның кинетикалық энергиясы неге тең болар еді? 3. 19779 Au элементінің құрамында қанша электрон, қанша протон, қанша нейтрон бар?

ҮIІ. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды)






35-40 мин

Қысқаша анықтама жазу

Термин сөздерді жазу
3.18- Сұлбаны сызу


ІІІ

Қорытынды бөлім.

Сабақты қорыту

Жаңа материалды пысықтау, студенттердің меңгерген білімдерін талдау, бағалау.

Үй тапсырмасын беру: VIII. Үйге тапсырма. §7,3-7,4 Бор постулаттары. Сутегі тектес атом үшін Бор теориясы

«Оқушылар,сұрақтарыңыз бар ма?Сабақ аяқталды,сау болыңдар!»


5-10 мин.

Үй тапсырмасын жазып алады. Сұрақтары болса қояды.

ПЦК төрағасы__________Ж.М.Мирзаметов


Оқытушы______________Х.Халниязова

Лекция: Сутек атомының құрылысы. Бор постулаттары



Денелердің шығаратын сәулесінің түрлі түске жіктеліп немесе сызықтар түрінде көрінуін спектр деп деп атайды. Спектрлер: 1. жолақ (тұтас) спектрді – тығыздығы өте үлкен денелер шығарады. 2.шығару сызықтық спектрін – тығыздығы өте аз қызған газдар немесе плазма береді. 3.жұтылу сызықтық спектрі – өте қызған денеден шыққан жарықты сирелген газ арқылы өткізген кездегі қара жолақтар. Химиялық элемент қандай толқын ұзындығында сәуле шығарса, сондай толқын ұзындығында сәулені жұтады. Заттың химиялық құрамын оның сызықтық спектрі арқылы анықтау әдісі спектрлік анализ деп аталады. Бұл әдісті 1859 жылы Г. Кирхгоф пен бунзен экспериметтік зерттеулерге енгізді. Спектрлік анализдің көмегімен гелий, германий, және скандий элементтері ашылды. 1855 жылы И. Бальмер сутегі спектрін талдай отырып, оның көзге көрінетін толқын ұзындықтарын анықтайтын формуланы көрсетті: ν=R() Мұндағы λ –толқын ұзындығы λ=364,6 нм, n=3,4,5,6. Бұл формула Бальмер сериясы деп аталады. И. Ридберг 1890 жылы Бальмер сериясындағы спектр сызықтарының жиілігін анықтау формуласын ұсынды: v=R. Мұндағы, n=3.4.5.6. мұндағы R=1.0968*10-7 m-1 – Ридберг тұрақтысы деп аталады. Эксперимент жүзінде алынған жоғарыдағы нәтижелер мен формулаларды теориялардың бірде-біреуі түсіндіре алмады. Бұл тұйықтан шығудың жолын 1913 жылы Нильс Бор өзінің екі постулаты арқылы түсіндірді. Бордың бірінші постулаты Атом ерекше стационарлық күйде бола алады. Ондай күйде атом электромагниттік толқын (сәуле) шығармайды әрі жұтпайды.. Бордың екінші постулаты Электрон энергиясы Еn стационар орбитадан энергиясы Еm стационар орбитаға ауысқанда, энергия кванты жұтылады не шығарылады. Ол энергия мына түрде анықталады: hν=En-Em

Энергетикалықдиаграмма



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет