Сабақ Мектебі: «Жаңаталап орта мектебі»



бет1/3
Дата29.01.2017
өлшемі1,25 Mb.
#8230
түріСабақ
  1   2   3




Бекітемін: Келісемін:

Мектеп директоры: АББ әдіскері

________ А Камзаева ________Н Құрманғалиева

«______»наурыз,2016ж «______»наурыз,2016ж



Тақырыбы:


(11- сыныпқа арналған ашық сабақ)


Мектебі: «Жаңаталап орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: К Бақытқызы


14.03.2016ж

Сыныбы:

11 сынып

Өтілетін мерзімі:

14.03.2016

Өтілетін орны:

А.Байтұрсынов орта мектебі, ___________кабинеті.

Cабақтың тақырыбы: Ғарышты игеру. Оны адамзаттың оны игеру болашағы.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:

Оқушыларға астрономияның даму поцесстерін талдай отырып, ғарыш жайлы толықтай мағлұмат беру. Аспан кеңістігіндегі жойқын тартылыс күші қарақұрдымдар. Әлемдік ің ірі ғарыштық обсербаториялар, олардың көмегімен ашылған жаңалықтар.. Хаббл ғарыштық телескопының зерттеулері, VLA апертурлық синтез жүйесі жайлы білімдерін қалыптастыру.



Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық, танымдық қабілеттерін, ой-өрісін, ғылыми көзқарасын дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелілік: Ұйымшылдыққа, тиянақтылыққа, жауапкершілікке баулу.

Құрылғылар: Компьютер, интерактивті тақта.

Көрнекіліктер: Ұшқыш тарелканың макеті, қолдан жасалған телескоп, жаңа сабаққа арналған ғарыш кемесі.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, ойын, баяндау.

Пәнаралық байланыс: география, қазақ тілі

Сабақтың кезеңдері:

I Ұйымдастыру.(1мин)

II Cабаққа оқушылардың назарын аудару.(2мин.)

III Үй тапсырмасын тексеру (5мин)

IV Жаңа сабақтың мақсатын қою.(1мин)

V Жаңа материялды меңгерту (20мин)

VI Жаңа сабақ бойынша білімдерін тереңдету(8мин)

VII Жаңа материялды бекіту. (4мин)

VIII Үйге тапсырма. (1мин)

IX Бағалау. Қорытынды. (3мин)


Ұйымдастыру: Сабақ өтілетін орынды ретке келтіру.

Таймерді қосу.

Ғарыш туралы видео-ролик 1минут.

Мұғалім көрінбей тұрады. Ерекше бір дыбыс естіліп, ұшқыш тарелка келіп қонады.



Сабаққа оқушылардың назарын аудару:
Мұғалім сөзі: Good afternoon,dear theachers and pupils, taking part in the district seminar. If you remember. I taught you natural science seven years ago. I have only 45 minutes. It is important for space to estimate and use the time properly. That'swhy I have brought the timer.

Бүгінгі сабақ бәріміз үшін ерекше болмақ. Сондықтан да сіздер өздеріңізді оқушы емес, саяхатшы, ғарышкер ретінде сезініңдер. Сіздер ғарыштың небір қызық сырларына үңілем десеңдер түрлі-түсті «Жорық картасын» алыңдар. Түс бойынша топқа жинақталыңдар. «Жорық картасының» келесі жағында «Бағалау парағы» бар. Әр оқушы осы жорық барысында өздерін бағалап отыруы тиіс. Жорық кезеңіне қатыспаған саяхатшы жорықты тоқтатады.

III. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар «Қара құрдымға» тоқтайды. Мұғалім Шварцшильда қара құрдымы жайлы мәлімет береді.Осы құрдымның тапсырмалары:


  1. Ғарышқа бірінші болып ұшқан әйел ұшқыш кім және қашан ұшты? (Валентина Терешкова 1963 жылы )

  2. Әлем қашан және қалай пайда болған?(15млрд жыл бұрын алапат жарылыс нәтижесінде пайда болды.)

  3. Ғарыш әлеміне бірінші ұшқан кім?

  4. Ай бетінде бірінші болған(1969жылы 20 шілдеде американдық Нил Армстронг)

  5. Гематит минералы қай планетадан табылды?(2013жылы Curiosity марсходы Марс жартастарын бұрғылау арқылы)

  6. «Вояджер» ғарыштық аппаратының соңғы жаңалығы қандай?(2015жылы Жермен байланысқа шығып, Күн жүйесініңшегінен алынған барлық мәліметтерді Жерге жіберді)

  7. Қандай ірі ғарыштық аппараттарды білесіңдер?(Genesis,Venus Express,НАСА Dawn Mission, «Вояджер», «Венера»,

  8. Қазақстандық ғарышкерлер кім?(Т Әубәкіров, Т.Мұсабаев, А.Айымбетов)

  9. Ю.А Гагариннің жерге қонғандағы бірінші сөзі (Мен осы планетаның тұрғынымын)

  10. А Айымбетов ғарышқа қай уақытта, қанша күнге ұшты?(02.09.2015жылы, 10күн.)



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет