Сабақ
|
Мектеп: «№3 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі
|
Күні:05.09.19
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар
|
Бөлім бойынша тараудың атауы
|
«Таза, мінсіз асыл сөз»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері
|
Сабақ барысында жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
Т/Ж. 5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті арқылы образын ашады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекеті арқылы образын ашады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийі
|
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті арқылы образын ашады.
Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекеті арқылы образын ашады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкер, көркем шығарма, портрет, іс-әрекет, образ.
|
Диалог құруға шығарма жазуға арналған тіркестер:
Көркем шығарма, ертегінің кейіпкерлері, кейіпкер портреті, кейіпкер образы, кейіпкер іс-әрекеті, т.б.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Қазанғаптың тұратын мекені?
- Кендебай қалай өседі? Оның басқа балалардае ерекшелігі?
- Ол ең бірінші нені құтқарады?
- Керқұла қалай өседі? Ерекшелігі?
- Қозы бағып жүрген бала не дейді?
- Кендебай баланың ата-анасын қалай құтқарады?
- Арыстан мен жәуді қалай өлтіреді?
- Алтын құйрықты құлынды қалай құтқарады?
- Ханның балалары қандай адамдар?
|
Құндылықтар:
|
- Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
-саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіру;
-өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өзін-өзі тану, қазақ тілі
|
Алдыңғы білім
|
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебай – ел тұрмысын жақсартқан ұл.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ширату жаттығуы
«Ашық және Жабық сұрақтар» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақты пысықтайды.
- Қазанғаптың тұратын мекені?
- Кендебай қалай өседі? Оның басқа балалардае ерекшелігі?
- Ол ең бірінші нені құтқарады?
- Керқұла қалай өседі? Ерекшелігі?
- Қозы бағып жүрген бала не дейді?
- Кендебай баланың ата-анасын қалай құтқарады?
- Арыстан мен жәуді қалай өлтіреді?
- Алтын құйрықты құлынды қалай құтқарады?
- Ханның балалары қандай адамдар?
|
«Жаңа әдіс-тәсілдер» «Ашық және Жабық сұрақтар»
6-бет.
|
Ортасы
30 минут
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кейіпкер» әдісі арқылы кейіпкердің іс-әрекетін талдайды.
Кейіпкер
|
Іс-әрекеті
|
Кейіпкерге берілетін баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
- Көркем шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекеті арқылы образын аша алады.
Қалыптастырушы бағалау (Жазбаша: Кендебайдың іс-әрекетін нақты жаздыңыз, оған дұрыс баға бердіңіз, Кендебайдың жасаған ерліктерін әлі де толықтыр, кейіпкердің іс-әрекетін дұрыс бағалау керек, т.б.).
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тұжырым кестесі»
Кейіпкер портреті
|
Қандай адам болуы мүмкін деп ойлайсыз?
|
Менің қорытындым
|
Алты жылда алып жігіт болыпты
|
|
|
Мен хан баласы емеспін, адам баласымын.
|
|
|
Кендебай тұрғанда елге батып ешбір жау тие алмайды
|
|
|
Дескриптор:
-Қандай адам екеніне сипаттама береді.
-Өз тұжырымын жазады.
Қалыптастырушы бағалау
Ауызша (жақсы, дұрыс сипаттама бердің, жарайсың, бұл жақсы жауап, өзіндік пікірің жақсы, керемет!).
|
«Жаңа әдіс-тәсілдер» «Кейіпкер» әдісі
41-бет.
|
птиирСоңы
5 минут
|
Рефлексия
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» әдісі.
Қандай жаңа білім алдыңыз?
Алған біліміңді өмірде қолдана аласың ба?
Саған қиындық тудырған түсініктер.
Үй жұмысы: Шығарманы толық оқып келу.
|
«Жаңа әдіс-тәсілдер»
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» әдісі 74-бет.
|