Сабақ өтуге арналған қысқа мерзімді жоспары Оқу-әдістемелік бөлім бастығының орынбасары



Дата23.04.2020
өлшемі73,97 Kb.
#64471
түріСабақ
Байланысты:
1 сабак геометрия 10 (2)



Қашықтықтан сабақ өтуге арналған қысқа мерзімді жоспары


Оқу-әдістемелік бөлім бастығының орынбасары

Ж. Аскарова

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А Кеңістіктегі векторлар

Мектеп: ШР «Жас ұлан» мектебі

Күні: 23.04.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бердишева С

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сфера теңдеуіне есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Сабақ мақсаттары

Сфера теңдеуін қорытып шығару

Сфера теңдеуін есептер шығаруда қолдану



Бағалау критерийлері

Білу, түсіну

- сфера теңдеуін біледі



Қолдану:

- сфера теңдеуін қорытып шығарады ;

- сфера теңдеуін қолдана отырып есептер шығарады;


Тілдік мақсаттар

Оқушылар үш өлшемді кеңістік тілін қолданады

Құндылықтарды дарыту

Кеңістіктегі ойлау мен елестету дағдыларын дамыту арқылы, байқампаздыққа және қырағылыққа баулу.

Пәнаралық байланыстар

физика, математика

Бастапқы білім

Шеңбердің теңдеуі. Сфера тендеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


1. Сыныпты ұйымдастыру.

  1. – сабақтың тақырыбы

- сабақтың мақсаты

- оқу мақсатымен таныстыру

- бағалау критеийлерімен таныстыру

2. Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырмада векторларға амалдардың дұрыс орындалғандығын тексеру.



Сабақтың ортасы


Сфера – барлық нүктелері берілген нүктеден (сфера орталығынен) бірдей қашықтықта болатын тұйық бет.

Сфераның центрі деп, берілген нүкте айтылады, мұндағы О нүктесі. Сфера орталығын оның кез келген бір нүктесімен қосатын кесінді (сондай-ақ оның ұзындығы) сфераның радиусы деп аталады.



Кеңістіктің берілген нүктесінен берілген R қашықтығында орналасатын барлық нүктелерінің жиынын сфера деп сфераның теңдеуі келесі түрде жазылады:

Сфераның теңдеуі

Сфера теңдеуі

Cфера үшөлшемді Евклид кеңістігінде келесі теңдеумен беріледі:

(x – a)2 + (y – b)2 + (z – c)2 = R2.

Мұндағы R – оның радиусы, (abc) – сфера центрінің координаталары.


  1. Үшөлшемді Евклидті кеңістіктегі сфера келесі теңдеу арқылы беріледі:

(x – a)2 + (y – b)2 + (z + c)2 = R2.

Егер сфераның центрі координата басына сәйкес келсе, яғни a = b = c болса, онда сфера теңдеуі



x2 + y2 + z2 = R2

түрінде беріледі.



  1. Теңсіздік арқылы кеңістіктегі беттің ішкі немесе сыртқы облысы беріледі. Мысал ретінде сферамен шектелген облысты қарастырайық.

    1. (x – a)2 + (y – b)2 + (z + c)2 < R2

теңсіздігі сфераның ішінде орналасқан нүктелер жиынтығын сипаттайды;

    1. (x – a)2 + (y – b)2 + (z + c)2 ≤ R2

теңсіздігі сфераның өзінің және ішкі нүктелерінің жиынын анықтайды;

    1. (x – a)2 + (y – b)2 + (z + c)2 > R2

теңсіздігі сферадан тысқары (яғни сыртында) жатқан нүктелер жиынын береді;

    1. (x – a)2 + (y – b)2 + (z + c)2 ≥ R2

теңсіздігі сфераның өзінің нүктелері мен сферадан тысқары жатқан нүктелер жиынын береді.

1-мысал:Сфера центрінің координаталары мен радиусын табыңыз:



Шешуі: Берілген сфераның теңдеуін формуласына салатын болсақ, болатынын көреміз, ендеше , R=8.

Жауабы: , R=8.



2-мысал: Центрі нүктесінде, радиусы 6-ға тең болатын сфераның теңдеуін жазыңыз

Шешуі: Сфераның теңдеуі: үшін , ендеше

Жауабы:


Оқулық: Геометрия, 10 сынып




Сабақтың соңы


Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма.

Тапсырма:

Сфера центрінің координаталары мен радиусын табыңыз:



Центрі нүктесінде, радиусы 4-ға тең болатын сфераның теңдеуін жазыңыз

теңдеуімен берілген сфераның центрі мен радиусын табыңыз.

теңдеуімен берілген сфераның центрі мен радиусын табыңыз.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы













Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет