Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А бөлім. Программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу
|
Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы жалпы орта мектебі
|
Күні:05.05.2020 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:Төрегелдиева Әлия
|
Сынып: 8
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Алгоритмді программалау
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру (С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
8.3.3.2 – программаны өңдеудің кіріктірілген ортасының компоненттерін білу және қолдану
8.3.3.1 – таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану(С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
|
Сабақ мақсаты
| -
Дайын алгоритм үшін код жазу
|
Бағалау критерийлері
| -
программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасының компоненттерін тиімді пайдаланады
-
таңдау операторлары мен циклдық құрылымдарды программалау барысында тиімді пайдаланады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Басқа адамдарға өз программалау кодын түсінуге көмектесетін пікірлер қосады.
Пәндік терминология:
-
программа, компонент, интерфейс, код, қасиеті, параметр, программаны орналастыру.
Оқу және жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері
-
Программаның мына бөлігі ... сипаттайды.
-
Мен өз кодыма мынадай өзгерістер енгіздім ...
-
Мен .... шешу үшін ... пайдаландым.
-
Мен ... жасау үшін ... қолдандым.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық, өзара оқыту, өзін-өзі тану. Бұл құндылықтар жеке жобамен жұмыс барысында, жобаға байланысты сұрақтарды талдау барысында жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика;
Тіл пәндері (диалог үшін пайдалы сөз тіркестері, жазу және сөйлеу мәдениеті, тілдің стилистикасы);
Биология және дене шынықтыру (денсаулық сақтау технологиялары)
|
Бастапқы білім
|
Таңдалған мәселені (жоба) шешуге арналып әзірленген алгоритм; цикл операторлары, шартты және таңдау операторын білу және оларды тәжірибе жүзінде қолдану мүмкіндігі
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері:
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқу ресурстары
|
Сабақтың басы
-
мин
| -
Білімді жаңарту: сұрақ-жауап
1. Термин және оның сипаттамасы арасында сәйкестік орнатыңыз:
-
Бұл белгілі бір жағдай мен қасиеттерге (атрибуттар) ие және оларға арналған операциялардан (тәсілдер) тұрады
-
Бұл қандай да бір классқа немесе нысанға тиісті функция немесе процедура.
-
Нысанның бір жағдайдан келесі жағдайға өтуі қалай аталады?
-
Терминдер: A) нысан В) тәсіл С) оқиға
-
Caption қасиетінің міндеті …
-
Компонент өлшемі
-
Компоненттегі жазу
-
Компоненттің формада орналасуы
-
Компонент түсі
-
Бұл компоненттің міндеті – мәтінді форманың бетіне жазу
-
Button
-
Label
-
Memo
-
CheckBox
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
6-37 мин
|
-
Алгоритмді программалау
Өз жобаңызбен жұмысты жалғастырыңыз. Өткен сабақта жасалған алгоритм бойынша код жазыңыз. Жұмыс кезінде келесі есепті шешу жолын басшылыққа ала отыруыңызға болады:
Есеп: егер қабырғаларының мәндері белгілі болса, тіктөртбұрыштың ауданын есептейтін қосымшаны әзірлеу.
-
геометриялық модель:
-
алгоритм шешімі блок-схема түрінде
-
интерфейс моделі
-
программалық код
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var a,b,s:integer;
begin
a:=strtoint(edit1.Text);
b:=strtoint(edit2.Text);
s:=a*b;
label7.Caption:=inttostr(s);
end;
Қосымшаның орындалу нәтижесі:
|
Презентация
Таратпа
|
Сабақтың соңы
38-40 мин
| -
Ауызша рефлексия.
Программа кодын жазуды аяқтадыңыз ба?
Егер жоқ болса, әлі қанша уақыт қажет?
Қандай проблемалар туындады және оларды шешу мүмкін болды ма?
|
Презентация
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Мұғалім көмегін қажет ететін оқушыларға кеңес беру
Қабілеті жоғары оқушылар есептерді шешу барысында қабілеті төменірек оқушыларға көмек береді, консультация жасайды.
|
Формативті бағалау – сабақ барысында мұғалім оқушылардың жұмыстарына кері байланыс беріп отырады
|
Информатика кабинетінде ТҚ ережесін сақтау:
- Экранға дейінгі қашықтықты және дұрыс отыруды бақылау
- әр 10-15 минут сайын көз және дене шынықтыру жаттығуларын орындау
|
Достарыңызбен бөлісу: |