Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
Сынып:
|
Қатысқандарсаны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Иррационал өрнектерді түрлендіру
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
11.1.1.5 иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар:
Сабақтың сонында оқушы n-інші дәрежелі түбірдің анықтамасы бойынша есептейді және сандық өрнектердің мәндерін табу үшін n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады.
|
Жетістік критерийлері
|
дағдылар
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер
|
Білу және түсіну
|
n-інші дәрежелі түбірдің анықтамасын біледі;
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін біледі;
|
Білімді қолдану
|
n-інші дәрежелі түбірдің мәнін анықтамасы бойынша есептейді;
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін түбірдің мәндерін есептеуге қолданады;
сандық өрнектердің мәндерін табу үшін n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады;
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар өрнектерді түрлендіріп, ықшамдауда n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады
Пәнге тән лексика мен терминология:
Өрнектер – выражения – expressions
Алгебралық өрнек – алгебраическое выражение - algebraic expression
Түрлендіру – преобразование – transformation
Ықшамдау – упростить – simplify
Түбірдің қасиеттері – свойства корня – properties of the root
Қолдану – применять – use
Талдама – анализ – analysis
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
.... өрнекті ықшамдау үшін, ......
Түбірдің ...... қасиетін қолдана отырып,
бұл өрнектің ........ ықшамдау кезінде .... түбірдің ..... қасиетіне сүйеніп, ..... жазуға болады.
Жалпы, алгебралық өрнектерді түрлендіруде .....
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Диалог жүргізе білу дағдысын және өз пікірін аргументтеуді дамыту;
Мектеп құндылықтарының бірі–өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет пен ынтымақтастықты дамыту;
Топтық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу;
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Инженерлік калькуляторды қолдана білу
|
Бастапқы білім
|
Арифметикалық квадрат түбірі. Сол түбірдің мәндерін есептеу. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
3 минут
2 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесіп, назарларын сабаққа шоғырландыру. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
ІІ.Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.
Үй жұмысын тексеру.(мұғалімнің дайындаған дайын жауаптары арқылы оқушылар өзін-өзі тексеруге болады)
Кері байланыс:
1) Үй тапсырмасын орындауда қандай қиындықтар туындады?
2) Қиындық туындаған кезеңдерден қандай жолмен шықтыңыз?
3) Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау керек?
|
|
10 минут
3 минут
10 минут
3 минут
2 минут
|
ІІ. Қайталауға арналған жұмыс
Мақсаты: Оқушылардың иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану тақырыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау.
Мұғалімнің іс-әрекеті:
1) Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі;
2) Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс);
3) Келесі сабақты жоспарлағанда жұптық жұмыста анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру.
IV.Жұптық жұмыс
Саралау түрі Оқушылардың білу, түсіну және қолдану дағдыларын тексеретін қарапайымнан күрделіге көшуге жұмысы
Тапсырма № 1
Оқушылар жұп болып жұмыс істейді. Есептерді шығарып, қиықшаларын ауыстырып, бір-бірін тексереді.(қосымша 1)
Есептеңіз:
Өрнектерді ықшамдаңыз:
Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді.
Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы
Кері байланыс:
Берілген тапсырманы орындауда неліктен қиындықтар туындады?
Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет?
ІV. Жеке жұмыс
Қалыптастырушы бағалау жұмысы:
Саралау түрі Оқушылардың білу, түсіну және қолдану дағдыларын тексеретін қарапайымнан күрделіге көшуге жұмысы
Тапсырма № 2.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалары
|
Пән: математика
|
Сынып: 11
|
Иррационал өрнектерді түрлендіру
|
Оқу мақсаттары:
11.1.1.5 иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
|
Оқу мақсат
тары
|
Дағдылар
|
Жетістік критерийлері
|
Жетті немесеталпынады
|
Қоры
тын
ды
|
11.1.1.5
|
Білу және түсіну
|
n дәрежелі түбірлердің қасиеттерін біледі; жұп және тақ дәрежелі түбірдің мүмкін мәндер жиынын біледі
|
|
|
Білімін қолдану
|
түбір мәнін есептеу үшін түбірдің қасиеттерін қолданады
|
|
көбейтіндіден, бөлшектен, дәрежеден түбір мәнін есептеуде түбірдің қасиетін қолданады
|
|
бір мысалда бірнеше қасиетті қолданады
|
|
n дәрежелі түбірі бар сандық өрнектерді ықшамдай алады
|
|
|
1.Өрнектердің мәнін табыңыз:
2. Өрнекті негізі х болатын дәреже түрінде көрсетіңіз:
3.Өрнектерді ықшамдаңыз:
а)
б)
Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы
Кері байланыс:
Берілген тапсырманы орындауда неліктен қиындықтар туындады?
Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет?
V. Қорытынды
Сабақтын мақсаты: n-інші дәрежелі түбірдің мәнін анықтамасы бойынша есептеу және сандық өрнектердің мәндерін табу үшін
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолдану.
Оқушылар сабақтағы іс-әрекеттеріне талдау жасап,
сабақтың мақсатына жеткендіктерін ауызша анықтайды.
|
қосымша 1
қосымша 2
|
Сабақтың соңы
2 минут
3 минут
|
Үй жұмысы:
Тапсырма № 1.
1.Өрнектерді ықшамдаңыз:
2.
Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді:
Нені үйрендіңіздер?
Бұл сабақта қай тапсырма қиын, қай тапсырма оңай орындалды?
Ойланыңыз: сіздерге не қайталау қажет ?
|
қосымша 3
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу
|
мұғалімнің ауызша бағалауы;
топ оқушыларының бірін-бірі бағалауы; оқушының өзін-өзі бағалауы.
|
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері;
Оқушыларды партада ыңғайлы отырулары;
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|