Сабақ тақырыбы Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі



Дата07.09.2020
өлшемі0,67 Mb.
#77580
түріСабақ
Байланысты:
7. Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі. Нұсқа 2




Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3С Координаталық жазықтық

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру;

6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу;



6.3.1.3 реттелген сандар жұбы тікбұрышты координаталар жүйесінде нүктені беретінін және әрбір нүктеге нүктенің координаталары деп аталатын бір ғана реттелген сандар жұбының сәйкес болатынын түсіну;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:




Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • координаталық жазықтық ұғымын біледі және түсінеді;

  • тік бұрышты координаталар жүйесін құрады;

  • координаталар осьтері мен басының орналасуын түсінеді, координаталық ширектердің таңбаларын біледі;

  • координаталық жазықтықтағы нүктенің координаталарын табады;

Тілдік мақсаттар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • өзара перпендикуляр екі түзулерді салайық;

Құндылықтарды

дарыту

Талапкер және парасатты тұлғаны тәрбиелеу. Оқушылар арасында патриотизмді қалыптастыру, елдің гүлденуі үшін табысқа жетуге ұмтылу.

Пәнаралық

байланыстар

Координаталық жазықтық, тікбұрышты координаталар жүйесін физика есептерін шығару барысында, схемалық түрдегі есептерді шешуде қолданады.

Бастапқы білім

Перпендикуляр түзулер анықтамасы мен белгілеуі, оларды салу әдістері. Координаталық түзу бойында 0 саны О (санақ басы) нүктесімен кескінделеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу

Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру (бір – біріне жылы лебіздер айту).

Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау, сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.


Үй жұмысын тексеру.

Шығарылмаған есептерді көңіл аудару. Жіберілген қателерді талдау.





Сабақтың ортасы


Бүгін «Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі» тақырыбының соңғы сағаты, осы сабақты «Математикалық пойыз» ойыны түрінде жүргізуді ұсынамын.

Аялдамалар: А-Теория; В-Салу; С-Есептеу; D-Тексеру; Е-Ойлану.



1. Координаттық жазықтықта M(-3;6), N(9;2),

K(-11;-2) нүктелерін белгілеңіз. MN және MK сәулереін жүргізіңіз. NMK бұрышын өлшеңіз.

2. Координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы оң сан емес және олардың қосындысы – 6-ға тең барлық нүктелерді белгілеңіз. Қандай фигура пайда болады?


Жұптар жұмыстарымен алмасып критерийлер бойынша бағалайды.

Дескриптор: Білім алушы

  • координаталық жазықтықта координаталары бойынша нүктені орналастырады;

  • сәулелерді координаттық жазықтықта салады;

  • пайда болған бұрышты дұрыс өлшейді;

  • координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы мәндері бойынша барлық нүктелерді белгілейді.

  • пайда болған фигураны дұрыс анықтайды.

Жеке жұмыс.

1. Координаталық жазықтықта белгіленген нүктенің координатасын табыңыз.

a) M(1;2)

b) M(1;3)

c) M(2;1)



2. Жазықтықтағы нүктелердің координаталарын жазыңыз.



3. Координаттық жазықтықта M(6;6), N(-2;2), K(4;1), P(-2;4) нүктелерін белгілеңіз. MN және KP түзулерін жүргізіңіз.

a) MN мен KP түзулерінің

b) MN түзуінің абсцисса осімен

c) KP түзуінің ордината осімен

қиылысу нүктесінің координатасын анықтаңыз.

Дескриптор: Білім алушы


  • координаталық жазықтықта белгіленген нүктенің координатасын табады;

  • Жазықтықтағы нүктелердің координаталарын жазады;

  • координаттық жазықтықта түзулерінің осьтермен қиылысу нүктесінің координатасын табады.

Алдын ала ұсынылған дескриптор арқылы оқушы өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз.

Слайд 4 – 9

Слайд 10

Қосымша 2




Сабақтың соңы



Сабақты қорытындылау.

Осы нүктелерді координаталары бойынша белгіленде жеті әріп шығу қажет. Ол нүктелерді қосқан кезде шоқ жұлдыздар пайда болады.

«1 сурет»

А(6;6), В(-3;5,5), С(-8;5), D(0;7,5), E(3;7), F(-5;7), G(-6;3)

«2 сурет»

A(-15;-7), B(-3;-6), C(5;-10), D(-6;-5,5),

E(-10;-5), F(6;-6), G(-1;-10)

Үй тапсырмасы.

Осы нүктелерді координаталары бойынша белгілеңіз. Ол нүктелерді қосқан кезде сурет пайда болады.

Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9),

(-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3)

Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6),

(4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9)



Мұғалім оқушылардан «Рефлексиялық нысанаға» стикер бекітулерін сұрайды.

«Рефлексиялық нысана»









Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып сараланған. Әр жұмыстағы тапсырмалар біртіндеп күрделенеді. Топтық, жұптық жұмыстарда қабілеті жоғары оқушылар көмек қажет ететін оқушыларға көмек ұйымдастырады, мұғалім бақылайды.

Алдын ала дайындалған дескрипторлар бойынша топтық жұмыста өзара, жұптық жұмыста алмасып, жеке жұмыста өзін – өзі бағалауды жүргізу.

Сабақ үрдісінде оқушылардың қозғалысына шектеу жасамау, еркін қимылдауға мүмкіндік беру.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет