Сабақ тақырыбы «Лай суға май бітпес қой өткенге»



бет1/3
Дата23.09.2022
өлшемі2,1 Mb.
#150553
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
№ 15 «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңі және ұлттық мәселелер.
5,6,7,8,9 с. жаңасы КТЖ 2022 ж (1), 10 а эссе, әріптестен пікір



Бөлім: Өлең – сөздің патшасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

«Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңі және ұлттық мәселелер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

Сабақ мақсаттары

Абайдың «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңінің сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну, шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

Бағалау критерийлері

  • өлеңінің сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды;

  • идеялық мазмұнын терең ашады;

  • шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашып түсіндіреді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Тілдік
мақсат

Пән лексикасы және терминология
Авторлық идея, өмір шындығы, композиция
Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер:
Менің ойымша...;
Салыстыра қарғанда...;
Өмірмен байланыстыратын болсам...;
Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі...

Алдыңғы білім

«Болыс болдым, мінекей» өлеңі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.
Қызығушылықты ояту. Оқушылар берілген ғалымдардың пікірлерімен танысып, өз ойларын ортаға салады.

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.
Оқушылар берілген ғалымдардың пікірлерімен танысып, өз ойларын ортаға салады.


Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі




10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



Сабақтың
ортасы


ІІ. Мағынаны тану. М. Әуезовтың өлеңнің шығу тарихына байланысты пікірі.


Оқушыларға «Лай суға май бітпес, қой өткенге» өлеңі таратылады. Оқушылар өлеңнің негізгі идеясын, мақсатын анықтайды, түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасайды.

Өлең идеясын
анықтаңыз
Өлеңнің жазылу
мақсатын анықтаңыз


Өлең құрылысын
анықтаңыз


Дескрипторлар:

  • Құрылысына талдау жасайды;

  • Мақсатын анықтайды;

  • Сөздердің мағынасын ашады

  • Өлеңнің негізгі идеясын анықтайды;

ҚБ
2-тапсырма. « Лай суға май бітпес, қой өткенге » өлеңіндегі ұлттық мәселелерді анықтаңыз.

Шығарма жолдары

Ұлттық мәселелер

Сол қасқырша алақтап түк таппадым,
Көңілдің жайлауынан ел кеткен бе?




Лай суға май бітпес қой өткенге,
Күлеміз қасқыр жалап, дәметкенге.




Күні-түні ойымда бір-ақ тәңірі,
Өзіне құмар қылған оның әмірі.




Халиққа104 махлұқ ақылы жете алмайды,
Оймен білген нәрсенің бәрі — дәһрі.




Дескриптор:

  • Өлең үзінділерінің мазмұнын ашады;

  • Өлеңдегі ұлттық мәселелерді талдайды;

  • Тарихпен байланыстырады.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет