САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән
|
Қазақ әдебиеті
|
|
Мұғалім
|
Нурганова Хадиша Едресовна
|
Мектеп, сынып
|
Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласы, №9 жалпы орта білім беретін мектеп, 7-сынып
|
Сабақ тақырыбы
|
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі
|
Оқу мақсаты
|
Т/Ж1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;
А/И1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды;
|
Көптеген оқушылар: Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды, кейбір эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады;
|
Кейбір оқушылар: Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады.
|
|
1.«Көксерек» әңгімесінің мазмұнын түсіне отырып, негізгі дереккөздерін анықтай алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен тіркестер:
дала тағысы, жыртқыш, қатігез, табиғат перзенті, итаяқ, арлан, көк, сасыр, қараған, шашау, зады, тірсек, қырыс, қорқау,
Талқылауға арналған сұрақтар:
Көксеректің бойынан түз тағысына тән қандай әрекеттер мен мінез-құлықтарды байқауға болады?
Бейне сюжеттен адамдар әрекеті мен қасқыр туралы қандай ой түйдіңіздер?
Көксеректі жауыздыққа, өшпенділікке баулыған не?
|
Құндылықтарды игерту
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік
|
АКТ дағдылары
|
Слайд, бейнекадр, бейнефильмнен үзінді, http://bilimland.kz, Itest.kz, ikitap. kz,www.twig-bilim.kz сайттарының ресурстары, техникалық құралдар, интерактивті тақта, мультипроектор.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«Маңыздылық аймағы», «Оқиға тауы», «Хикая тізбегі» әдістері
bilimand.kz, қазақ әдебиеті, аудиохрестоматия, жазушы шығармаларының көрмесі, тақырыптық суреттер, сызба-кестелер, маркер, әдебиет оқулығы.
|
Пәнаралық байланыс
|
Экология, жаратылыстану, өнер
|
Алдыңғы оқу
|
М.Әуезов шығармашылығы, «Тірек сөздер» стратегиясы арқылы «МИКС» жаттығуы, әңгіме, пейзаж, суреттеу ұғымдары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ барысы
|
Жоспар бойынша орындалатын іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 2 минут
Білу
|
Бүгінгі сабақта талқыланатын мәселе бойынша «Қолшатыр» әдісімен топқа бөлу
«Тұлға» тобы
Ұраны: Зерттеу, үйрену, құндылықты бағалау.
«Табиғат» тобы
Ұраны: Сүйіспеншілік, аялау, тілін түсіну.
«Әрекет» тобы
Ұраны: Мейірім, шуақ, қамқорлық.
|
Қолшатыр, А қағазы, суреттер
|
Сабақтың ортасы 6 минут
Түсіну
|
«Көксерек» бейнефильмнен үзінді.
«Кинометафора» әдісі.
Көксеректің бойынан түз тағысына тән қандай әрекеттер мен мінез-құлықтарды байқауға болады?
Бейнесюжеттен адамдар әрекеті мен қасқыр туралы қандай ой түйдіңіздер?
Көксеректі жауыздыққа, өшпенділікке баулыған не?
|
https://bilimland.kz/upload/content/lesson/15450/media/b3322eb20e728d8f3d1d3f58278c8d93/content/script_00025/media/kz_7s_587_1b.mp4
|
4 минут
5 минут
Қолдану
2 минут
|
І топқа «Хикая тізбегіне» шығарма үзінділерін сюжетіне қарай орналастыру.
ІІ топқа сөздерді «Маңыздылық аймағына» орналастыру.
ІІІ топқа «Оқиға тауы» әдісі.
Кейіпкерлерді шығармадағы алатын орны мен маңыздылығына қарай орналастыр.
Дескриптор:
Кейіпкерлерді шығармадағы алатын орны мен маңыздылығына қарай жіктей алады.
Жеке жұмыс.
Қажетті сөзді жазыңыз.
Кетерде бұның біреуінің
қиып қалдырды да, екінші біреуін – ең
алып жүріп кетті.
Қажетті сөздер: тірсегін, аяғын, кенжесін, желкесін, үлкенін, ортаншысын.
|
Үлестірме
Қағаздар
https://bilimland.kz/asset/public/js/common.js?1548913809
|
5 минут
Талдау
3 минут
|
Постер қорғау.
І «Тұлға» тобы Автор бейнесі
ІІ «Табиғат» тобына Бөлтірік болмысын көрсету.
ІІІ «Әрекет» тобына Адамдар әрекетіне талдау.
|
Достарыңызбен бөлісу: |