№ ____________күнделікті сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
Күні / Топ №
/102
/103
/105
Тексерген
1
Сабақ тақырыбы
САН ЕСІМНІҢ ЕМЛЕСІ. ҚАЗАҚСТАННЫҢ БІЛІМ ОШАҚТАРЫ.
2
Сабақ мақсаты
1. білімділік – оқушыларға сан есімнің емілесі жайлы толық мәлімет беру, сөз қолданыста пайдалана білуге үйрету, мәтін ішінде дұрыс жазуға баулу.
2. дамытушылық – жеке тұлғаның ой-қабілетіне әсер ету арқылы оқушылардың өздігінен жұмысқа баулу, сөйлеу шеберліктерін, тіл байлықтарын дамыту;
3. тәрбиелік – оқушыны білімділікке, ойлылыққа жетектеу, пәнге қызығушылығын арттыру, туған тілін сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.
3
Сабақтың түрі
Аралас.
4
Сабақтың типі
Жаңа сабақты меңгерту, алған білімді қорытындылау және жүйелеу.
5
Сабақ формасы
Мотивация-оқушылардың субъективті тәжірбиесін өзектендіру-қабылдауды ұйымдастыру-ұғынуды ұйымдастыру-түйсіну; жеке жұмыс, топтық жұмыс.
6
Әдіс-тәсілдері
Түсіндіру, сатылай кешенді талдау, диалог, баяндау, жаттығу жұмысы, сөздікпен жұмыс, пәнішілік және пәнаралық байланыс, ой қозғау, сұрақ-жауап, дамыта оқыту, қайталау.
7
Пәнаралық байланыс
Қазақстан тарихы, георграфия.
8
Қолданатын құрал-жабдықтар
Интерактивті тақта, тақта, бор, презентация(слайд), бейнеролик ғылымның тіл заңдылықтарын қарастыратын саласының жекелеген бөлімдерінің стендтері.
9. Сабақ барысы
№
Атауы
Уақыты
Ұпай саны
1
Ұйымдастыру бөлімі.
5 минут
2
Үй тапсырмасын пысықтау.
7 минут
3
Оқушы білімін өзектендіру.
5 минут
4
Жаңа сабақ. Дәріс.
15 минут
5
Сергіту сәті.
5 минут
6
Жаттығу орындау (кітап, тақта, дәптермен жұмыс).
15 минут
7
Білімді бекіту.
13 минут
8
Қорытындылау. Бағалау.
7 минут
9
Үйге тапсырма беру.
3 минут
№
Жұмыс түрі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Студенттің іс-әрекеті
Баға
лау
Күтілетін нәтежие
1
ҰЙЫМДАСТЫРУ БӨЛІМІ.
Оқушылармен амандасып, жоқ студенттерді анықтайды, оқу құралдарын тексереді, аудиторияның тазалығына көңіл бөледі, білім алушылардың сабаққа дайындығына назар аударады.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын тақтаға жазып, мақсатымен таныстырады. Сан есімнің емлесі. Қазақстанның білім ошақтары.
Амандасады, оқу құралдарын түгендейді, тыңдайды, сабақ тақырыбымен мақсатымен танысады. Сабаққа деген қызығушылығы оянып, зейіндерін аудартады
Сабаққа қатысты құрал-жабдықтарын ретке келтіруді әдетке айналдырады
2
ҮЙ
ТАП-
СЫРМАСЫН ПЫСЫҚТАУ.
Үй тапсырмасын оқытушының сұрауы бойынша өз жұмыстарын тексереді, өзге оқушылардың жұмыстарымен салыстыра отырып жасалған тапсырмалардың дұрыс/бұрыс екендігін анықтайды
Өтілген сабақтарды қайталау қалыптасыды, үйге берілген әр жұмыстың қателіктері ескеріліп ендігіде қайталамау үрдісі қалыптасады
3
ОҚУШЫ БІЛІМІН ӨЗЕКТЕНДІРУ.
Пәнішілік байланыс. Меңгерілген сабақтарды сабақтастырып, жаңа тақырып бойынша мектеп бағдарламасындағы берілген негізгі білімді еске түсіру.
Қосымша №1
Тақырып бойынша осы уақытқа дейін білетіндерін еске түсіріп, ойларын жинақтай отырып түйінді ой айтады
Жаңа тақырыпқа деген түсінік қалыптасады. Оқушылардың білімді жүйелі қабылдау түйсігі дамиды
4
ЖАҢА САБАҚ. ДӘРІС.
Сан есімдердің түрлену жүйесі біркелкі емес, әркелкі болып келеді. Мысалы, есептік, жинақтық сан есімдер сан атаулары ретінде заттық ұғымда қолданылатын сөздер болғандықтан ,олар септік, тәуелдік,жіктік жалғауларын қабылдай алады.
Қосымша № 2.
Түсініп, конспект жазады (түртіп алу технологиясы) , кесте бойынша сөйлейді
Дұрыс жазу мәдениеті қалыптасады, ептілік қасиеттері дамиды
5
СЕРГІТУ СӘТІ.
Бес әріптен жазылып, бір цифрмен таңбаланатын қандай сан есімдср. 8^9
Сыңар,жалпы,жалғыз сөздері қай сан есіммен синонимдес.
Дене жаттығуларын жасайды
Зейіні демалып, жаңа энергияға бейімделеді
6
ЖАТТЫҒУ ОРЫНДАУ (КІТАП, ТАҚТА, ДӘПТЕРМЕН ЖҰМЫС).
Жаттығу. Сөйлемдер ішінде кездесетін сан есімдердің жазылу емлесін мұқият қарап көшіріп жаз.
Жаттығу.
Берілген мақал-мәтелдің екінші сыңарын жаз.
Жүз теңгең болғанша,
Жүздің атын білгенше,
Жеті атасын білген ер,
Жаттығу. Мақал-мәтел құрамындағы түсіріліп айтылған сан есімді жаз.
Қызға үйден тыю.
ала болса, ауыздағы кетеді.
Ер жігіттің сөйлегені өлгсні.
Білекті жығар, білімді жығар.
Жаттығу. Сөз құрамьшан сан есімді тауып цифрмен жаз.
Түбір тү+1
Кекіл к + 2 + л
Күшік к + 3 + ік
Төртпац 4 + пац
Дербес дер + 5
Жетік 7 + к
Сегізкөз 8 + көз
Тоғызқұмалак, 9 + құмалақ
7
БІЛІМДІ БЕКІТУ.
№1
Жинақтық сан есімді тап.
Біреу, екеу, жетеу,
От пен отын, көсеу,
Сонда бэрі нешеу?
№2
Жұмбақты шеш.
Сан есімді тап.
Екі айнасы,
Екі найзасы бар.
Төрт сылдырмағы,
Бір шыбыртқысы бар.
№3
Жұмбақты шеш.
Сан есімнің түрін ажырат.
Төртеуі түрады,
Біреуі жейді.
Біреуі аула сыпырады.
№4.
Болжалдық сан есімдерді тап.
Қалай жасалғанын ата.
Жиырма бестей арғы атамыз,
Сонша жасап бергі атамыз.
Өз атамыз — жиырмада,
Бізге сол жас бұйырмай ма?
Сабақтағы тақырыптарды түйіндейді
Ақпаратты ой өзегінен өткізіп қабылдауды дамытады
8
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ. БАҒАЛАУ.
Сабақ барысында берілген ақпараттарды жинақтап қортындылайды. Студенттердің сұрақтарын жауап береді
Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтар қояды
9
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА БЕРУ.
Ереже жаттау.
Ұлттық жоғары оқу орындары туралы статистикалық мәліметтер жазу.
Тапсырманы дәптерлеріне жазып жатады
Жауапкершілікке баулиды
10
PowerPoint - Microsoft Office/ презинтация №
Қосымша №1.
Қосымша №2.
1. Күрделі сан есімнің эр сыңары бөлек жазылады. Мысалы: жиырма бесінші, т.б.
2. Цифрмен таңбаланатын дара жэне күрделі сан есімдерге жалғанатын жалғаулар дефис арқылы жазылады. Мысалы: Ол 25-ке толды.
3. Реттік сан есімдер араб цифрымен берілсе, -ыншы, -інші, -ншы, -нші жүрнағының орнына дефис (-) жазылады да, рим цифрымен берілсе, дефис қойылмайды. Мысалы: 5-сынып, III том, 8 наурыз, т.б.
4. Екі, алты, жеті деген сандарға болжалдық сан есімнің -ау, -еу жүрнағы жалғанғанда, түбірдің соңындағы қысаң ы, і дыбыстары түсіп қалады. Мысалы: екі-екеу,алты-алтау, жеті-жетеу.
5. Болжалдық сан есімдер цифрмен жазылғанда, оларға жалғанатын қосымшалар дефис арқылы жазылады. Мысалы: 100-деген, 1000-дап, т,б, Болжалдық сан есімдердің қосарлану арқылы жасалған түрлері сөзбен жазылса да, цифрмен жазылса да, арасына дефис қойылады. Мысалы: қырық-елу, 40-50 үй, т.б. Болжалдық сан есім жасайтын шамалы, шақты, қаралы, жуық, таман, жақын, сондай-ақ бөлшектік сан есім жасайтын жарты, жарым, ширек сөздері өздері тіркескен сандардан, сөзбен берілсе де, цифрмен берілсе де, бөлек жазылады. Мысалы: мың қаралы, 100 шамалы,
6. Қосарланып айтылған топтау сан есімдері сөзбен берілсе де, цифрмен берілсе де,
дефис (-) арқылы жазылады. Мысалы: он-оннан, 10-15-тен, 20-20-дан, т.б.
1. Сан есім заттың санын, мөлшерін, ретін білдіретіндіктен,әдетте сөйлемде анықтауыш болады.
2. Сан есім жіктеліп келіп немес көмекші етістіктермен тіркесіп келіп,баяндауыш болады.
3. Сан есім атау септікте тұрып бастауыш болады.
4. Сан есімдер септік тұлғасында да, септелмей де етістіктің алдында келіп, пысықтауыш болады.
5. Сан есім барыс,табыс,жатыс, шығыс,көмектес септіктердің бірінде келіп,толықтауыш қызметін атқарады.
Қосымша №3.
Жаттығу. Сөйлемдер ішінде кездесетін сан есімдердің жазылу емлесін мұқият қарап көшіріп жаз.
1.Поль Брегг тоқсан бес жыл қызу еңбекке толы, белсенді өмір сүрген. 2. Батыс Қазақстан аймағында үш жүзден астам тарихи ескерткіштер бар. 3. Қожа Ахмет Йассауи кесенесі отыз бөлмеден тұрады. 4. Алматы қаласынан елу шақырым жерден «Алтын адам » табылды. 5. Қазір Қазақстанда жүз жиырма ұлттың өкілі тұрады. 6. Ахмет Жұбанов он төрт жасында дирижерлік еткен. 7. Нұрғиса Тілендиев төрт жүз ән жазған. 8. Көгілдір кит елу жыл өмір сүреді. 9. Қазыбек би тоқсан жеті жасынада қайтыс болған. 10. Дина жетпіс алты жасында Алматыға келді. 11. Сүйінбай он алты жасында ақын атағына ие болды. 12. Әміре отыз бес рет ән салды. 13. Менің інім биыл онға толады. 14. Ақ аюлар сексен градусқа шыдайды. 15.Кірпі екі жүз отыз алты тәулік бойы ас ішпей ұйықтай алады.16.Сегізінші наурыз – Халықаралық әйелдер күні. 17.Елтаңбада бес жұлдыз бейнеленген. 18. Біздің елімізде газеттер он бір тілдіе шығады. 19. Қазақстанды жүзден аса мемлекет мойындады. 20. Конституция тоғыз бөлімнен тұрады. 21. Қазақстаннын жер көлемі - екі мың жеті жүз шақырым. 22. Алакөл көлінің елу төрт метрге жетеді. 23. Қайыңның биіктігі отыз метр болады. 24. Он саусақ бірдей емес. 25. Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні бар. 26. Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. 26. Қазақстан жерінде сексен бес мыңға жуық өзен бар. 27. Менің сені күткеніме екі сағат болды. 28. Жолбарыстың құйрығының ұзындығы - тоқсан сантиметр. 29. Қазақстанда тоғыз мемлекеттік қорық бар. 30. Қазақтың елуден астам музыкалық аспабы болған.
Жауабы
1.Поль Брегг тоқсан бес жыл қызу еңбекке толы, белсенді өмір сүрген. 2. Батыс Қазақстан аймағында үш жүзден астам тарихи ескерткіштер бар. 3. Қожа Ахмет Йассауи кесенесі отыз бөлмеден тұрады. 4. Алматы қаласынан елу шақырым жерден «Алтын адам » табылды. 5. Қазір Қазақстанда жүз жиырма ұлттың өкілі тұрады. 6. Ахмет Жұбанов он төрт жасында дирижерлік еткен. 7. Нұрғиса Тілендиев төрт жүз ән жазған. 8. Көгілдір кит елу жыл өмір сүреді. 9. Қазыбек би тоқсан жеті жасынада қайтыс болған. 10. Дина жетпіс алты жасында Алматыға келді. 11. Сүйінбай он алты жасында ақын атағына ие болды. 12. Әміре отыз бес рет ән салды. 13. Менің інім биыл онға толады. 14. Ақ аюлар сексен градусқа шыдайды. 15.Кірпі екі жүз отыз алты тәулік бойы ас ішпей ұйықтай алады.16.Сегізінші наурыз – Халықаралық әйелдер күні. 17.Елтаңбада бес жұлдыз бейнеленген. 18. Біздің елімізде газеттер он бір тілдіе шығады. 19. Қазақстанды жүзден аса мемлекет мойындады. 20. Конституция тоғыз бөлімнен тұрады. 21. Қазақстаннын жер көлемі - екі мың жеті жүз шақырым. 22. Алакөл көлінің елу төрт метрге жетеді. 23. Қайыңның биіктігі отыз метр болады. 24. Он саусақ бірдей емес. 25. Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні бар. 26. Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады. 26. Қазақстан жерінде сексен бес мыңға жуық өзен бар. 27. Менің сені күткеніме екі сағат болды. 28. Жолбарыстың құйрығының ұзындығы - тоқсан сантиметр. 29. Қазақстанда тоғыз мемлекеттік қорық бар. 30. Қазақтың елуден астам музыкалық аспабы болған.
Достарыңызбен бөлісу: |