Сабақ Тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау



Дата26.08.2017
өлшемі26,31 Kb.
#28876
«Жеңіс» негізгі орта мектебі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:

Сызықтық алгоритмдерді программалау.


7 «А» сыныбы

Информатика пән мұғалімі:

Алдияров Р. Ж.

2013 – 2014 оқу жылы
САБАҚ ЖОСПАРЫ № 12 «5» қараша 2013 ж.

Сынып: 7 «А» сынып

Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Оқушыларда Pascal программалау тіліндегі енгізу және шығару операторлары 
туралы мағлұматтар қалыптастыру. 
Дамытушылығы:Жаңа ақпараттық технологиялық құралдар мен бағдарламалық жабдықтарды 
қолданып пәнге қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін

дамыту.
Тәрбиелігі: Еңбексүйгіштікке баулу, адамгершілік және эстетикалық тәрбие беру



Сабақтың түрі: Аралас, интерактивті сабақ.

Сабақтың көрнектілігі: Компьютер, оқулық, тақта. 

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі
2.Үй тапсырмаларын сұрау.
1.Алгоритм дегеніміз не? 
Алгоритм-берілген мақсатқа жету үшін реттелген әрекеттер тізбегі
2. Алгоритм жазу пішімі қандай?
3. Айнымалы типтерін атаңыз? (бүтін-integer; нақты-real; литерлік-char)
4. Енгізу операторы / read, readln-енгізу/
5. Шығару операторы / write, writeln- шығару
6. Меншіктеу операторы /айнымалы аты:= өрнек/
7. Программа жазу пішімі қалай?


3.Жаңа тақырып.

Екі санның қосындысын (c=а+в) анықтайтын блок-схемасын,алгоритмін жазу.

алг ЕСҚ табу
(арг бүт а, в,нәт бүт с)
басы
енгізу а, в
с=а+в
шығару с
cоңы

program ecep;


var a,b,c:integer;
begin
readln (a,b); 
c:=a+b;
writeln ('с= ',c);
end.
а=12 ,в=10 
деп мәндері берілсе
онда программаны былай жазуға болады
program ecep;
var a,b,c:integer;
begin
a:=12;b:=10;
c:=a+b;
writeln ('с= ',c);
end.

Оқушыларға ДК программаның орындалуын көрсету.


Сыныпты үш топқа бөлу.

1 топ «Алгоритм»


2 топ «Блок-схема»
3 топ «Программа»

1 тапсырма: Әр топ өз атына сәйкес есеп шығарады.


Өрнектің мәнін табыңдар a=-2 ,болғанда (a-8)/(2a+5) алгоритмін,блок-схемасын
программасын құрыңыз.
2 тапсырма: /топтар ауысады. 1 топ программа құрады,2 топ алгоритм құрады, 
3 топ блок схема құрады/
формуласы бойынша есептеу алгоритмі,блок схемасын , программасын құрыңыз.

3 тапсырма: /1 топ блок схемасын, 2 топ программасын, 3 топ алгоритмін 


құрады/
Үш санның арифметикалық ортасын табу алгоритмін, блок-схемасын және программасын жазыңыз.
4. тапсырма: осы үш тапсырманы ДК Паскаль программалау тіліне жазып жауабын алыңыз.
“Алгоритм” тобы 1 есеп
“Блок-схема” тобы 2 есеп
“Программа” тобы 3 есеп Жазған тапсырмалары тексеріледі.
5. тапсырма: демалыс сәті. 
Бүтін а санының түбіріне шығатын программаны құру үшін әр топ оқушылары ретін табуы керек . program san a; writeln (‘түбір= ‘,х);
end. begin readln(a); x:=sqrt(a); var a:integer; x: real;

6. тапсырма: әр топқа есеп үзіндісі беріледі жауабын табу керек.



7. тапсырма: өрнектердің Паскаль тілінде жазылуын көрсет.

4 Сабақты қорытындылау:
Айнымалы бөлім аталуы?
Алгоритм қасиеттерін атаңыз?
Алгоритмді график арқылы кескіндеудің атауы.
Сызықтық алгоритм дегеніміз не?
Енгізу операторы қалай аталады?
Шығару операторы қалай аталады?
5. Үйге тапсырма.
№1. Y=(AX+B)-С өрнегінің 
алгоритмін, блок-схемасын,программасын 
құрып келу.
№2. y=x2+1 функциясын есептейтін программа жазыңыз.

6. Бағалау.
Каталог: uploads -> doc -> 023f
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
023f -> Сабақтың тақырыбы: Геометриялық прогрессия және оның п-ші мүшесінің формуласы Сабақтың мақсаты
023f -> Баяндама: 12 жылдық білім беруге көшу жағдайындағы оқу үрдісін ұйымдастыруда жеке тұлғаға бағытталған тәсіл”


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет