Сабақ тақырыбы «Табиғи құбылыстардың көптүрлілігі»



Дата13.12.2021
өлшемі0,74 Mb.
#100308
түріСабақ
Байланысты:
Баймағанбетова Алтынай
Воспалителтные заболевания классификация, Баймағанбетова Алтынай

Сабақ жоспары:


Бекітемін:

5.2A Заттар және материалдар.

Мектеп: №10 Ы.Алтынасарин атындағы мектеп-лицей




Мұғалімнің аты-жөні: Баймағанбетова Алтынай

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

«Табиғи құбылыстардың көптүрлілігі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.4-табиғаттағы құбылыстарды (жарық,жылу, дыбыстық,электрлік және магниттік) ажырата біледі.

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Барлық оқушы: Табиғи құбылыстарды біледі.
Басым бөлігі: Табиғи құбылыстарды ажырата алады.
Кейбір оқушылар: Құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді;


Бағалау критерийлері

Физикалық құбылыстың белгілерін көрсете алады;
Құбылыстарды ажырата алады және өз таңдауын дәлелдеп, негіздей алады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- құбылыстарды сипаттағанда негізгі терминдерді дұрыс қолдана алады;

- физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін атай алады;

- кейбір заттардың қасиеттерін сипаттай алады.



Пәнге тән лексика мен терминология:

заттың агрегаттық күйі, өзгеріс, физикалық құбылыс, химиялық құбылыс




Пәнаралық байланыстар

Физика,химия

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстармен жұмыс жасау дағдыларын дамыту.

Бастапқы білім


Заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім оқушылармен амандасады, кім бар-жоғын тексереді.

Оқушылардың бүгінгі сабақтағы көңіл күйін смайликтер арқылы білу.

Үйге берілген тақырыптарға шолу сұрақтары қойылады.

Ыстық доп арқылы сұрақтар қойылады бір біріне.


  • Пайдалы тағам термин сөзі

  • Табиғи өнім термин сөзі

  • Өзінен улы зат бөліп шығаратын синтетикалық материал не?

Бағалау: «Мадақтау «әдісі

Сұрақ-жауап



Сабақтың ортасы

35 минут


Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушылар «Find sound» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы белгілі болады. Сабақтың мақсаты таныстырылады.(3 мин)



Бейнеролик. Табиғаттағы құбылыстар (2 мин)
Топтық жұмыс (20 мин)

«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі

Топтарға мәтін беріледі, оқып танысып топта талқылайды, сынып оқушыларына постер арқылы түсінгендерін айтады. Қосымша мәліметтер беріліп нақтыланады.

Күнделікті өмірде біз көптеген құбылыстарды бақылаймыз. Мысалы, жаңбыр жауады, көктемде қар ериді, Жазда жапырақтар көк-жасыл түсті болып, күзде сарғаяды да, жерге түсіп шіриді. Нәтижесінде қара топыраққа айналады. Бұл жерде айтылған құбылыстарды қандай құбылыстарға жатқызуға болады?


І-топ:Физикалық және химиялық құбылыс

ІІ-топ:Жылу құбылысы

ІІІ-топ:Жарық құбылысы

ІҮ-топ:Дыбыстық құбылыстар


Бағалау: «Мадақтау сертификаттары» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

Жұптық жұмыс. (10 мин)

1-жұп. Сәйкестендіру кестесі.



2-жұп. Суреттегі жарық көздерін жазыңыз.Табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратып жазыңыз

,

,,,,,

3 жұп. Суретке қараңыз. Тізімнен заттардың қайсысы магнитке тартылатынын бақылаңыз.
Физикалық және химиялық құбылысты сәйкестендір
ҚҰбылыстардың мысалдары Құбылыстың атауы Физикалық және химиялық


Бағалау: «Жұлдызды жұп» әдісі


4g5ednz7.googlevideo.com/videoplayback?expire=1574935726&ei
Сұрақтар

Таратпа қағаздары.

ҚБ

тапсырмалары



ҚБ

тапсырмалары


ҚБ


тапсырмалары



Сабақтың соңы

2 минут

Мұғалім:

Біздің сабақ аяқталуға жақындады. Бүгінгі сабақтың қорытындысын шығарайық. Бүгінгі сабақта өз жұмыстарыңызды қалай бағалайсыз? Сіздер үшін не жаңалық болды және өзіңізге пайдалы білім алдыңыз ба?



Рефлексия

Білім қоржыны

Үй жұмысы: Табиғат құбылыстарының көптүрлілігі..

Сабақ үшін рахмет, сау болыңыздар!






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- физикалық құбылыстың белгілерін көрсете алады;

- химиялық құбылыстардың белгілерін атап өте алады;-физикалы және химиялық құбылыстарды ажырата алады және өз таңдауын дәлелдеп, негіздей алады.


Жұптық жұмыстың бағалау;

Формативті бағалау.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Р/с

Сұрақтар

Жауаптар

1.

Құстардың сайрауы, жапырақтың сылдыры, аңдардың ырылдауы, күннің күркіреуі

а)Метеорологиялық

2.

Мұздың еруі және қатуы.

ә)Дыбыстық

3.

Тірі ағзалардың өсуі және көбеюі, таралуы, өлуі.

б)Биологиялық

4.

Найзағайдың ойнауы.

в)Физикалық

5.

Жауын-шашынның болуы, желдің бағыты,ауа қысымының өзгеруі.

г)Электрлік

6.

Мұнай, табиғи газ, көмір.

д)Химиялық



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет