Сабақ Тақырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Сыныбы: 8



бет1/2
Дата10.03.2020
өлшемі450,08 Kb.
#59861
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
терінің маңызы мен құрылысы. (3)
!10-ОШ ТЖБ Информатика 7-сын қаз Обновлен, 1 Информатика 6 сынып Компьютерлік ойындарды әзірлеу Сахна мен кейіпкерлерді бейнелеу Сабақ жоспары, 00043618-d8ad8d67, с одаренными 2, с одаренными 2, форма оценки, 7 Оку жоспары Информатика 7 сынып, өзін-өзі тану, 1 Информатика 6 класс Как работает компьютер Поурочный план, А.А.Унгарбаева АҒЫЛШЫН ТІЛІНІҢ ГРАММАТИКАСЫ, 7 Оку жоспары Информатика 7 сынып, 9 сынып тарбие са5аты
«Сарқан аудандық білім бөлімінің Шатырбай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен » коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Ашық сабақ

Тақырыбы: Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.

Сыныбы: 8

Пәні: биология

Өткізген: Биология пәнінің мұғалімі Уалиева А.Д.

2019-2020 жыл



Пән: биология

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөліп шығару

Мектеп: «Сарқан аудандық білім бөлімінің Шатырбай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен » коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Уалиева А.Д

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.5.3 Терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау


Сабақ мақсаттары

  1. Тері қабаты элементтерінің қызметін ажырату.

  2. Терінің құрылысы және атқаратын қызметтері және бөліп шығарудағы маңызы туралы біледі.

Бағалау критерийлері

  • терінің құрылысын біледі, оның бөліп шығарудағы маңызын анықтайды;

  • тері қабаттарын салыстырады, ажыратады;

  • сезіну үдерісін талдайды,қорытынды жасайды.

Тілдік мақсаттар


  • мәтіннен терінің қызметін оқып түсінгенін айтады, термин сөздерді жазады;

  • мәтін бойынша әркім өз ойын білдіреді, өзара бағалайды.


Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: эпидермис, дерма, тері асты май жасунығы, меланин, термореттелу.

Мен мынадай дәлелдер келтіремін, тері негізінен мынандай қабаттарынан: .........., .............., ......................... тұрады. Терінің сыртқы қабаты- ............. деп аталады.



Гиподерма

гиподерма

hypodermis

Эпидермис

эпидермис

Epidermis

Дерма

дерма

Dermis

Емізікшелі

сосочковый

papillary

Меланин пигменті

Пигмент меланин

Melanin pigment

Дерматолог

дерматолог

dermatologist




Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият. Денсаулық сақтау мақсатыда ұлттық руханиятты дамыту. «Дені саудын –жаны сау»

Пәнаралық байланыс-тар

География пәні, экология бөлімі (ортаның абиотикалық факторының әсері),қазақ тілі,физика

Алдыңғы білім

7 сынып. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

2 мин.

5 мин

Жаңа сабақты ашу

2 мин

Бейнеролик

3 мин

2 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Cәлем сөздің анасы.

Сәлемдесу.Сәлеметсіздерме,здравстуйте,hello.
Қатар-қатар тізіліп

Оқушыға лайық

Орнымыздан тұрайық,

I-қатар жәй отыр

II-қатар сен де отыр

III-қатар тез отыр


Оқушыларды 2 топқа біріктіру

(Түрлі-түсті қағаздар арқылы).Қызыл және жасыл түс.

Жасыл түс-мейірімді,қызыл түс-қуанышты білдіреді.


1.топ –«Тері маңызы»

2.топ – «Тері құрылысы»

Қызыл түстердің артында терінің маңызы деп жазылады.

Жасыл түстердің артында терінің құрылысы деп жазылады.Осылай оқушылар 2 топқа бөлініп орындарына отырады.


Үй тапсырмасын тексеру:

« Он сұрақ » әдісі.
1.Үрмебұршақ тәрізді жұп мүше? (Бүйрек-почка-kidney)
2.Бүйрек ұлпасы неше қабаттан тұрады?( 2)
3.Денсаулықты сақтау,нығайту туралы ғылым?(гигиена)
4.Бүйректің ойыс жағындағы іші кеңейген қуысы?(бүйрек астауы)
5.Бүйректің өте қауіпті ауруы?(нефрит)
6.Бүйректің қызметін зерттейтін дәрігер?(уролог)
7.Зәр шығару мүшесін көрсет?(бүйрек)
8.Адам бүйрегінің массасы?(150г)
9.Зәр шығару жүесінің құрылысын ата?(Бүйректер,несепнәр,қуық,зәр түтігі)
10.Әр бүйректе қанша нефрон болады?(1 млн артық)

Дескриптор:

1.Өткен тақырыптарды еске түсіреді.

2.Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың алдына ыдыстарға салынған мұздар және май шам қойылады.

Оқушылардың пікірлерін білу арқылы жаңа тақырыпты ашамыз.

1.Қане оқушылар мұзды қолдарыңа алып ұстағанда не сізіндіңдер?(2,3 оқушыдан сұралады)

2.Май шамға қолдарыңды тигізгенде не сездіңдер?

3.Не арқылы сездіңдер?


Тері-кожа-skin

Терінің құрылысы мен қызметі туралы бейнеролик көрсетіледі.



«Ойтүрткі». Сұрақтар қойылады.

1.Бейнероликтен не көрдіңдер?

2. Терінің маңызын білесіңдер ме?

3. Жылу реттелу дегеніміз не?

4.Осы видеороликтен қандай ой түйдіңдер?
Дескриптор:


  1. Терінің маңызы туралы ақпаратты біледі.

  2. Жылу реттеудің не екенін түсінеді.



Интербелсенді тақта

Түрлі-түсті қағаз қималары.

Интербелсенді тақта (слайд)

Сұрақтар көрсетіледі.

Ауызша бағалау.



Өте жақсы.Very good.Отлично.

Интербелсенді тақта.



ҚБ.: Жақсы! Жарайсың! Өте жақсы!

(уәж тудыру)



Сабақтың ортасы


10 мин.

5 мин

5 мин

Сабақтың соңы

Рефлексия
3 мин




«Фишбон» әдісі. 1 топқа

Балықтың басына: зерттелетін , қаралатын, талқыланатын тақырып жазылады.
Балықтың оң және сол қанаттарына тақырып бойынша мәліметтер жазылады. Балықтың құйрығына: анықталған жұмыстың нәтижесі мен талданған тақырыптың қорытындылау сұрағына жауап жазылады.
Дескриптор:

1.Тері туралы өздеріне керекті ақпараттарды алады.

2.Тақырыпты өмірмен байланыстырады.

3. Термин сөздермен танысады.



2 топқа «Визуалды айғақтар» әдісі.

Оқушылар суретке қарап атауларын жазады.


Жұптық жұмыс.

Оқушыларды кейіпкерлер арқылы жұпқа бөлемін.

Қобыланды мен Құртқа.

Алпамыс пен Гүлбаршын.

Шатырбай мен Мәулім.

Айман мен Шолпан.


I және II жұптарға кестеде сәйкестендіру тапсырмалары беріледі.

Сәйкестігін тап:

«Кім жылдам?»

кестеден сәйкес жауаптарын табыңдар.Тақтада кесте көрсетіледі,оқушылар тақтаға шығып дұрыс жауабын тауып сәйкестендіреді.




1

...—біздің организмді сыртқы ортадан бөліп тұратын жамылғы .

Дерма

2

Тері... витаминінің түзілуіне қатысады.

Қоректік заттың

3

Дәнекер ұлпасынан түзілетін екінші қабат...қабаты деп аталады.

Мүйізді қабат

4

Май клетчаткасында ... қоры бар.

Май бездері

5

Эпидермистің сыртқы қабаты-... .

Тырнақ

6

Дермада тер бездері ...,шаш түбірі,тырнақ негізі бар.

Д

7

Терінің сыртқы қабаты-... .

Тері

8

Тері ауруларын емдейтін дәрігерді... дейді.

Шаш ,түктер, тырнақ

9

...-эпидермистің қосалқы мүйізді түзілістері.

Дерматолог

10

...-саусақ ұштарының сыртында орналасқан жалпақ мүйізді түзіліс.

Эпидермис



Дикриптор:

  1. 1.Терінің құрылысы мен қызметтерін сәкестендіреді.

  2. 2.Терінің маңызын анықтайды.


III және IY жұптарға :Биологиялық диктанттар беріледі.

Тері – біздің денеміздің ....... жабыны.Ол мықты, ........ болады.Тері- ...... мүшесіне жатады.Организмдегі ............ заттар мен мөлшерден артық .................тері арқылы бөлініп отырады.Тері газдардың алмасуына қатысады,............. сіңіріп,................... газын бөледі.Тері организмнің ............ немес .........кетуіне және дененің ................... сақтауға қатысады.Сыртқы қабаты............... ал ортаңғы қабаты..........және ішкі қабаты ...............деп аталады.

(Сыртқы,серпімді,сезім,зиянды,тұздар,оттекті,көмірқышқыл,ысып,суып,қызуын,

эпидермис,дерма,тері асты май жасұнығы.)


Дискриптор:

1.Диктантты толықтырады .

2.Бос орындарға қажетті сөздерді қойып жазады.

«Тұжырымдамалық кесте». Мақсаты:тері қабаты элементтерінің қызметін кестеде ажырату.

Қадамдары: оқулықты оқи отырып, келесі кестені толтырады



Элементтер

Қызметі

Мүйізденген өлі жасушалар




Тірі жасушалар




Меланин




Капиллярлар




Тығыз талшықтар




Бұлшықет талшықтары




Рецепторлар




Май бездері




Тері бездері




Май жасушалары




Дескриптор:

  • тері қабаты элементтерінің қызметін анықтайды;


«Таңдау» әдісі.
Аты жөні: _____________________
Сабақтың тақырыбы:

Терінің құрылысы мен қызметі,оның маңызы.


+ және – белгісін қою


Мен үшін сабақ қызықты болды деп ойлаймын




Мен үшін сабақ қызықсыз болды.




Мен сабақта көп нәрсе үйрендім




Менің сабақта үйренгенім аз болды.




Мен басқаларды мұқият тыңдадым.




Мен басқаларды ықылассыз тыңдадым.




Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын.




Мен сабақтағы өз жетістіктеріме риза емеспін.












Топ бір-бірін бағалайды.

Интербелсенді тақта.

Әр баланы ауызша қолпаштау.



Шапалақ шашу арқылы бағалаймын



Оқушыларға кесте үлестіріледі.

3 шапалақ бойынша.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет