Сабақ тақырыбы Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті



бет1/2
Дата16.11.2019
өлшемі110,31 Kb.
#51948
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
6 түркі әлемі


Пәні: Қазақстан тарихы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А VI – IX ғасырлардағы Қазақстан

Мектеп: №4 ЖОББМ

Күні: 23.10.19

Мұғалімнің аты-жөні: Жакупова Н.К.

Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.1.1.-түркі тілдес тайпаларды атап, оларды картада территориялық орналасуын көрсету.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- Әр түрлі тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграция үдерістерін оқып біледі.



Оқушылардың басым бөлігі:

- Түркі тілдес тайпаларды атап, олардың территориялық орналасуын картадан көрсетеді;



Кейбір оқушылар:

- Түркі халықтарының миграциясы нәтижесіндегі саяси, экономикалық, этникалық, мәдени өзгерістерін жіктейді;



Бағалау критерийлері



-тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциясын үдерістерін біледі (білу, түсіну)

-Түркі тілдес тайпаларды атап, олардың территориялық орналасуын картада көрсету арқылы сипаттама береді (қолдану)



- Түркі халықтарының миграциясы нәтижесіндегі саяси, экономикалық, этникалық, мәдени өзгерістерін жіктейді (талдау, жинақтау)

Тілдік мақсаттары

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Миграция, ассимиляция, саяси өзгерістер, экономикалық, әлеуметтік-мәдени мәселелер.

Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды, оқушылар түркі тілдес тайпалардың миграциясына сипаттама жазады. Ойларын ортаға салады және өз пікірлерін айтады. (тыңдалым- айтылым, оқылым-жазылым:)


Құндылықтарды дарыту

-Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыстар

География, дүние жүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін картамен жұмыс жасау барысында пайдаланады.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында интерактивті тақтаны қолдану, бейнежазба көрсету.

Бастапқы білім

5 мин


Жедел сұрақ

1.552 жылы жужандар әскерін кімдер талқандады? түріктер

2.он мың әскерді кім басқарды? түмен

3.704-756 ж. өмір сүрген қағанат. Түргеш

4. Түргеш қағанатының негізін қалаушысы кім? Үшлік

5.Түріктердің баспанасы . Киіз үй

6. Қимақтар неге табынды? Тәңір

7.756-940ж. өмір сүрген қағанат. Қарлұқ

8. Сұлу қағанның лақап аты. Сүзеген

9.Бумынның мұрагері. Мұқан

10.Мұқанның мұрагері. Істеми


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин
«Ой қозғау»

5 мин


Оқушыларды түгендеу, «Шаттық шеңбер» құру арқылы психологиялық жағымды ахуал тудыру.

Бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.

«Түстер» арқылы үш топқа бөлінеді.

1-топ. «Қызыл» 2-топ. «Жасыл» 3-топ. «Сары»

Оқушылардың зейінін сабаққа аударып, жаңа тақырыпты ашу мақсатында интербелсенді тақтада бейнежазба көрсетемін.

Ой-шақыру.

Талқылаудан кейін бүгінгі жаңа сабақпен сабақтастыру.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттары таныстырылады.





Сабақтың ортасы

15 мин


5 мин

3 мин


М Оқушыларға «миграция» ұғымын және оның ерікті әрі мәжбүрлі болатынын, сонымен қатар «этнос», «миграция», ұғымдарын түсіндіру.

Миграция - [лат. migratio - көші- қон, қоныс аудару] - адамдардың (мигранттардың) қандай да бір аумақтардың шекарасынан өтіп, ұзақ уақытқа немесе біржолата қоныс тебу процесі.

1.Топтарға тапсырма

Мәтіндегі деректі қолдана отырып, әр топ өз тайпасының көші-қон бағыттарын анықтайды және олардың территориялық орналасуын картаға түсіреді.



І топ – қарлұқ тайпаларының орналасқан жерін анықтап, территориясын картаға түсіреді.

ІІ топ - оғыз тайпаларының орналасқан жерін анықтап, территориясын картаға түсіреді.

IІІ топ - қимақ тайпаларының орналасқан жерін анықтап, территориясын картаға түсіреді.

Критерийлер:

-тақырыптың ашылуы;

-дәлелдер келтіруі;

-ойын нақты жеткізуі.



Бағалау. Әр топ өз жұмысын сынып алдында қорғайды. Топтап бірін бірі «бас бармақ» арқылы бағалайды.

2. Тапсырма: Жеке дәптермен жұмыс.

Түркі халықтарының миграциясы нәтижесіндегі саяси, экономикалық, этникалық, мәдени өзгерістерін жіктеу.

1.Миграция нәтижесіндегі саяси өзгерістер.

2.Миграция нәтижесіндегі экономикалық өзгерістер.

3.Миграция нәтижесіндегі этникалық өзгерістер.

4.Миграция нәтижесіндегі мәдени өзгерістер.

Дескриптор

1.Саяси өзгерістерді анықтайды

2. Экономикалық өзгерістерді анықтайды.

3.Этникалық өзгерістерді анықтайды



4.Мәдени өзгерістерді анықтайды
3. Тапсырма «Кластер» әдісі



картасы.
А4 форматты қағаздар, маркер

Сабақтың соңы

2 мин
Рефлексия

Үйге тапсырма


Критерий бойынша өзін-өзі «Бағдаршам» түстері арқылы бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылардан кері байланыс алу.

Оқушыларды бағалау

Үй тапсырмасы: Қарахан мемлекеті 53 бет.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

- Әр түрлі тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграция үдерістерін оқып білді.



Оқушылардың басым бөлігі:

- Түркі тілдес тайпаларды атап, олардың территориялық орналасуын картадан көрсетті;



Кейбір оқушылар:

- Түркі халықтарының миграциясы нәтижесіндегі саяси, экономикалық, этникалық, мәдени өзгерістерін жіктеді;



Оқушылар өзара бас бармақ арқылы бағалайды.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылардан кері байланыс алу


Критерий бойынша өзін-өзі «Бағдаршам» түстері арқылы бағалау



Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.





Тақырып

Түркі әлемі қалыптасуының басталуы

Оқу мақсаты

6.1.1.1 Түркі тілдес тайпаларды атап, олардың картада территориялық орналасуын көрсету

Бағалау критерийі

Білім алушы

  • Ерте ортағасырлық тайпалардың көші-қон бағытын анықтайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Тапсырма

  • ғұн тайпаларының миграциясы;

  • түркі тайпаларының миграциясы;

  • оғыз-қимақ тайпаларының миграциясы;

  • қыпшақ тайпалары тайпаларының миграциясы;



Дескриптор Білім алушы

  • ғұн тайпаларының миграциясын картадан көрсетеді;

  • түркі тайпаларының миграциясын картадан көрсетеді;

  • оғыз-қимақ тайпаларының миграциясын картадан көрсетеді;

  • қыпшақ тайпаларының миграциясын картадан көрсетеді;


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет