Сабақ тақырыбы Векторлар және оларға амалдар қолдану. Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары



Дата16.03.2022
өлшемі24,01 Kb.
#135796
түріСабақ
Байланысты:
9-класс 2 сабақ


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп: «Жаңақоныс ЖОББМ» КММ

Күні: 08.09.21ж



Мұғалімнің аты-жөні: Акильжанова А.С

Сынып: 9



Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Векторлар және оларға амалдар қолдану. Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.2 - векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 – вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу;

Сабақ мақсаттары

  • Вектор ұғымын түсіну;

  • Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алу;

  • Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алу;

  • Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндеу;

  • Қорытқы күшті таба білу.

Бағалау критерийлері

  • Вектор ұғымын түсінеді;

  • Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алады;

  • Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алады;

  • Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндейді;

  • Қорытқы күшті таба біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:
Вектордың бас нүктесінің проекциясынан оның .... жүреді. Онда проекция ... болады, ал бағыты ... болса ... болды. Векторлар қосындысының бір осьтегі проекциясы қосылатын векторлардың .... тең.

Қазақша

Русский

English

Вектор

Вектор

Vector

Проекция

Проекция

Projection

Координата

Координата

Coordinate

Орын ауыстыру

Перемещение

Displacement

Күш

Сила

Force

Векторларды қосу

Сложение вектаров

Addition of vectors

Векторлардың айырымы

Вычитание векторов

Subtraction of vectors




Құндылықтарды дарыту

Сабақта оқушылар бір-бірін тыңдау, құрметтеу арқылы сыйластық қабілеттерін дамыту.

АКТ қолдану дағдысы

Презентация

Пәнаралық байланыстар

Математика, геометрия

Бастапқы білім


Геометрия пәнінен

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
8 мин

І. Ұйымдастыру. Оқyшылармен амандасy. Психологиялық дайындық.


ІІ. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұрау:

  1. Механикалық қозғалыс дегеніміз не?

  2. Мысалдар келтіріңіз.

  3. Қозғалыс салыстырмалы бола алады ма?

ІІІ. Ой қозғау.
Сұрақ қою арқылы оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбын ашуға көмектесу.

Презентация 1-6



Сабақ ортасы
32 мин



ІV. Жаңа тақырып.
(W) «Insert» әдісі (оқулық арқылы)

Оқушылар жаңа материалмен танысады.


-Векторлар дегеніміз не?
-Векторларға жүргізілетін амалдар.
-Векторлардың координа осьтеріндегі проекциялары.


V. Тапсырма №1
(I) Есептер шығару. Оқушылар есептер шығарады.


Тапсырма №2
(G) Оқушылар жұптасып берілген тапсырмаларды орындайды.



Презентация 7-31
http://www.YouTube.com/watch?v=p.m.2L-ZRRU
https://www.youtube.com/watch?v=eaMOnEwy6bI
http://phet.colorado.edu/sims/vector-addition/vector-addition_en.html
Оқулық /2-жаттығу/
Рымкевич/ Есептер жинағы/ 13,14 есептер

Таратпа 1.



Сабақ соңы
5 мин



VІ. (G) Қорытындылау.
VІІ. Үй тапсырмасы.
Тақырыпты қайталау.
9 сынып есептер жинағы (Б.А. Кронгарт, С.М. Тезекеев)
№ 1.2 – 1.9 есептер


Рефлекция
«Білім ағашы» әдісі

Презентация 32

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Күрделендіру принципі бойынша оқушылардың барлығы деректер бойынша мәлімет жинай алады және жиналған ақпараттан нені үйренгенін түсіндіре алады.
Оқушылардың көпшілігі жиналған ақпарат арасындағы байланысты таба алады.
Оқушылардың кейбіреулері алынған нәтижеге талдау жасай алады.

- «Мадақтау»
- жұптық талқылауды бақылау;
- зертханалық жұмыс барысында олардың қолдану дағдыларын бағалау;



Зертханалық жұмыс барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау.


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:


2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет