Күні:
|
Пәні:
Әдебиеттік оқу
|
Сыныбы:
3 «А»
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Оқушы саны:
|
Тақырыбы:
|
«Торғай»
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
|
1.Мәтіннің мазмұнын білу.
2. «Торғай» мәтінніндегі негізгі идеяны түсіну.
3.Торғай мен жыланға сипаттама беруді үйрену.
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Өлеңнің мазмұнын біледі.
|
|
Оқушылардың басым көпшілігі:
Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді.Өз көзқарастарын дәлелдей білуге дағдыланады.
|
Жекелеген оқушылар:
3.Торғай мен жыланға сипаттама беруді үйренеді
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Құлақ естігенді көз көреді.
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Мәтіннің авторы кім? Ол туралы не білесіз?
2. Жерге түскен торғайдың хәлі қандай еді?
3. Сұр жылан қандай күш көрсетті?
4. Торғай аспанға қалай ұшып кетті?
5. Ақбілек бала кезінде жылан туралы не естіп еді?
6.Мәтіндерді бөліктерге бөл,оларға қандай ат қояр едің?
7.Мәтін бойынша қандай қорытынды жасауға болады?
|
Жазылымға ұсыныстар: мәтіндегі сөз тіркестерді жаз, жылан менторғайды сипатта
|
Апдыңғы оқу
|
Ы.Алтынсарин «Өзен»
|
Ресурстар:
|
Оқулық,стикер,бағалау парақшасы, үлестірме қағаз,жылан,торғай суреті
|
Жетістік критерийлері:
|
1.Жүсіпбек Аймауытов туралы білімдерін толықтырады.
2.Мәтіннің мазмұнын айта алады,идеясын түсінеді.
3.Тақырып бойынша қорытынды жасай алады.
|
Пән аралық байланыс
|
Дүниетану
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
бағалау
|
Кіріспе
|
3мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
А)Психологиялық ахуал туғызу.
Жабырқауды білмейміз,
Біз талапты жас ұлан
Жалқаулықты сүймейміз,
Үлгі аламыз жақсыдан!
Б)Топқа бөлу
(Түстер арқылы топқа бөлу)
В)Топ ережесін пысықтау,топ басшыларына бағалау парағын тарату
|
Жақсы көңіл-күй орнайды.
Жақсы атмосфера қалыптасады.
5 топқа бөлінеді.
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақ
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
бағалау
|
|
10 мин
|
Үй жұмысы: «Өзен»
Тыңдалым Ы.Алтынсарин туралы
А)Аудиотыңдалым ә)оқушы ойы
Жаңа сабақ «Торғай» Ж.Аймауытов
Ой қозғау Жұмбақ
1) Ұзақ тектес құс,
Шiркей жеп.
Ауыл маңынан
Ұзап кетпес құс. Шешуі:торғай
2)Жер бетінде жатқан арқан,
Ұстауға оны бәрі де қорыққан. Шешуі:жылан 3)Ж.Аймауытов кім?
|
«Өзен» жатқа сұрау
Қорытынды жасайды.
Сабақ тақырыбын айқындайды.
Жұмбақ шешуін табады.
|
Мадақ
тау
Мадақ
тау
|
|
|
Сабақ мақсатын айқындау
Мәтіннің мазмұнын айта отырып,идеясын анықтау,қорытынды жасай алу.
|
Сабақтың мақсаты мен міндетін айтады.
|
Мадақ
тау
|
Іс -әрекет
|
35мин
|
Ж.Аймауытов туралы мағлұмат беру.
|
Автор туралы мәлімет алады.
|
Мадақ
тау
|
|
|
Оқулықпен жұмыс
|
Іштей оқып шығады.
|
|
|
|
Топтық жұмыс «2,3,1» әдісі
Топтық жұмыс «ЖИГСО» әдісі
Топтық жұмыс
Бөліктерге ат қой
1)Торғай шырылы
2)Жыланның торғайды арбауы
3)Торғайдың дәрменсіздігі
4)Ақбілектің көмегі
5)Ақбілектің қуанышы
|
«Үздік баяндаушыны» анықтайды.
Бөліктерге ат қояды.
|
|
|
|
Кейінгі тапсырма
Жеке жұмыс
А)№9 тапсырма
Ә)«Толықтыру» тесті.
1. Торғайдың шырылдағаны.......... тиді құлаққа.
2. Бір мезгілде әлгі торғай......................,ағып түсті топ етіп.
3. Жыланның............ торғайға шұқшиған.
4. .................. жалаң-жалаң еткізіп торғайды қылқ еткелі тұр.
5. Торғай сорлы................. қалған екен.
6. 6. Торғай жылжып тұрып,жер бауырлап, ............ барып,аспанға бір-ақ ұшты.
7.Жылан торғайды................. жейді.
8.Құлақ естігенді ............көреді.
Венн диаграммасы
Торғай мен жылан
Ақбілекке мінездеме
|
Мәтіндегі ұнаған сөз тіркестерін жазады.
Көп нүктенің орнына мәтін бойынша тиісті сөзді қояды.
Торғай мен жыланға сипаттама береді.
|
Мадақ
тау
|
|
|
Кейінгі оқу Үй тапсырмасы беріледі.
1.Мәтінді мазмұндау.
|
Тапсырманы жазып алады.
|
|
Рефлек
сия
|
|
«Бір ауыз сөз»
(ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым)
|
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтып, сабаққа кері байланыс береді
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |