Тақырыбы: Туған елім Қазақстан
Мақсаты:Туған елім Қазақстан атты шығарманы дұрыс түсініп оқу арқылы,
оқушылардың елін, жерін сүюге, қадірлеуге ұмтылдыру.
Ойлау, ,естеу сақтау қабілетін арттыру.Сөздік қорларын молайту.
Отанын қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап. әңгіме
Түрі жаңа сабақ
Көрнекілігі: суреттер, мақал-мәтелдер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІҮ Мақсат қою кезеңі
кіріспе әңгіме
сұрақ-жауап жүргізу.
Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
Отанымыздың астанасы қай қала?
Еліміздің президенті кім?
Еліміз өзінің қандай қасиеттерімен айбатты және айбынды?
Ү. Жаңа сабақ
а/ туған ел Қазақстан туралы әңгімелеу.
б/ оқулықпен жұмыс
в/ суреттермен жұмыс
г/ Тәуелсіздік туралы әңгімелесу.
д/ оқулықпен жұмыс іштей оқу
тізбектей оқу
Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін сұрау.
Туған елім Қазақстан дегенді қалай түсінесің?
Ұлттық рәміздерді ата?
Қазақстан қандай ел?
Қай жылы тәуелсіздік алдық?
Отан туралы мақал-мәтелдер айту.
ҮІІ Бекіту.
Отан туралы мақал-мәтелдер өлеңдер
ҮІІІ Үйге тапсырма:
1. түсініп оқу.
2. Бағалау.
Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық
Мақсаты: Ы.Алтынсариннің Кел,балалар , оқылық өлеңінің мағынасын
түсіндіру.
Ой-өрісін, тілін, сөздік қорларын дамыту.
Білімге, оқуға, өнерге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ Мақсат қою кезеңі
сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
Ү Жаңа сабақ
а/ Ы.Алтынсарин туралы түсінік
Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу
іштей оқу
тізбектей оқу
жеке-жеке оқу.
б/ Дәптермен жұмыс
сөздік жұмыс жүргізу.
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты?
Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер?
Оқудың пайдасы жөнінде не айтты?
Тауып оқу
ҮІІ Қорыту
Өнер білім туралы мақал мәтелдер айту.
ҮІІІ Үйге тапсырма
Өлеңді жаттау.
Бағалау.
Тақырыбы: Абай Құнанбаев Күз.
Мақсаты: Оқушыларға А.Құнанбаев өмірі жайлы түсінік бере отырып, Күз
өлеңін оқып түсіндіру.
Тілін , ой өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу.
Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Кел, балалар, оқылық» өлеңін мәнерлеп оқыту.
ІІІ Өткенді қорыту
Оқудың пайдасы жөнінде не айтты?
Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты?
ІІ Мақсат қою кезеңі
сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
Жаңа сабаққа даярлық
а/Абай Құнанбаев/ 1845-1904/қазақтың ұлы ақыны. Өмірімен таныстыру.
ә/ жыл мезгілдері туралы әңгімелету.
ерекшеліктері.
Ү Жаңа сабақ
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу
ә/ сөздік жұмыс жүргізу.
б/ сұрақтарға жауап алу
г/ Сергіту сәті
в/ Өлеңді оқу
іштей оқу
тізбектей оқу
теріп оқу. /мал жайын жырлаған жерді/
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Күзгі ауа райы қандай?
Бұлт қандай?
ҮІІ Қорыту
Бүгін не өттік?
А.Құнанбаев кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма
Өлеңді жаттау.
Бағалау.
Тақырыбы: Күн шыққанда
Мақсаты: Оқушыларға І.Жансүгіров өмірі жайлы түсінік бере отырып, Күн
шыққанда өлеңін оқып түсіндіру.
Тілін , ой өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу.
Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Күз» өлеңін жатқа айту
ІІІ Өткенді қорыту
- Күзгі ауа райы қандай?
- Бұлт қандай?
- Тұман қандай?
- Күз мезгілі саған несімен ұнайды?
ІІ Мақсат қою кезеңі
сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
Жаңа сабаққа даярлық
а/І.Жансүгіров 1894-1938/ . Өмірімен таныстыру.
ә/ жыл мезгілдері туралы әңгімелету.
Ү Жаңа сабақ
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу
ә/ сөздік жұмыс жүргізу.
Дәптермен жұмыс
б/ сұрақтарға жауап алу
г/ Сергіту сәті
в/ Өлеңді оқу
іштей оқу
тізбектей оқу
тауып оқу /атып келе жатқан таң бейнесі/
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Таңғы тіршілік туралы не делінген?
ҮІІ Қорыту
Бүгін не өттік?
І.Жансүгіров кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Бағалау.
Тақырыбы Мектеп - біздің анамыз. Ыстық қой, шіркін, туған жер
Мақсаты:Ө.Тұрманжановтың Мектеп біздің анамыз өлеңі мәнерлеп
оқуға,Ж.Аймауытовтың өмірі жайыл түсінік бере отырып, Ыстық
қой,шіркін , туған жер тақырыбын оқып, түсіндіру.
Тілін , ой-өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу.
Туған жерін, елін ,жерін сүюге ,қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Ж.Аймауытов, Ө.Тұрманжанов суреті.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Күн шыққанда» өлеңін мәнерлеп оқу
- сұрақтарға жауап алу.
ІІІ Өткенді қорыту
- Таңғы тіршілік туралы әңгімелеу
ІІ Мақсат қою кезеңі
сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
Жаңа сабаққа даярлық
а/Ж.Аймауытов өмірімен таныстыру.
Ү Жаңа сабақ
ә/ өлеңді , тақырыпты мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауа алу
в/ сөздік жұмыс жүргізу.
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3 .тауып оқу /қуаныш,сүйсініс,өкініш,мақтаныш/
Дәптермен жұмыс
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Сұрақтар қоя отырып, туған жер туралы мақал-мәтелдер айту
ҮІІ Қорыту
Бүгін не өттік?
Ж.Аймауытов кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1.тақырыпты түсініп оқып келу .
2. Бағалау.
Тақырыбы Туған жер Әбдіжәміл Нүрпейісов.
Отан туралы. М.Мақатаев
Мақсаты:Туған жер мәтінін оқи отырып, туған жердің әркімге ыстықтығы,
жақсылығы жайлы жан-жақты түсінік беру. Ақын «Отан»
ұғымына нені жатқызатыны, бәрінен биік қоятыны жайлы түсінік
беру, ұғындыру.
Тілін сөздік қорларын дамыту.
Отанын, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: арнайы суреттер, М.Макатаев суреті..
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Ыстық қой, шіркін, туған жер!»
мәтінді оқыту
сұрақтарға жауап алу
қысқаша түсінгендерін әңгімелету.
ІІІ Өткенді пысықтау
Туған жер туралы мақал-мәтелдер айту.
ІҮМақсат қою кезеңі
Туған жер , Отан тақырыбына кіріспе әңгіме жүргізу.
Ү Жаңа сабақ
а/ автор туралы түсінік
ә/ өлеңді , тақырыпты мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауап алу
в/ сөздік жұмыс жүргізу.
«Алпыс екі тамырың бүлк-бүлк етіп,туған жер, туған жер деп соғады»
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
- Сенің туған жерің қалай аталады?
- Сен оны неліктен жақсы көресің?
- Ақын Отаны үшін неге дайын?
- Қасиетті тіл деп отырғаны қандай тіл?
ҮІІ Қорыту
Туған жер туралы мақал-мәтелдер айту
Туған жер – алтын бесік
Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық.
Отнсыз адам – ормансыз бұлбұл
ҮІІІ Үйге тапсырма
1.тақырыпты түсініп оқып келу . «Отан» жаттау
2. Бағалау.
Тақырыбы Туған өлкем. Астана.
Мақсаты:Туған өлкем өлеңін оқып түсндру. Туған өлкенің көркін ұғындыра білу.
Өлеңжі мәнерлеп оқи білуге баулу.
Отанын, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Менің Қазқстаным атты буклет..
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Отан туралы тақпақты жатқа сұрау.
ІІІ Өткенді пысықтау
Туған жер туралы мақал-мәтелдер айту.
ІҮМақсат қою кезеңі
Туған жер , Отан тақырыбына кіріспе әңгіме жүргізу.
Ү Жаңа сабақ
а/ автор туралы түсінік
ә/ өлеңді , тақырыпты мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауап алу
в/ сөздік жұмыс жүргізу.
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Туған жердң гүлі де, күні де дейді?
Туған өлке тағы нелерімен көрікті?
Астана қалас қай кезден бастап Астанасы қаласы аталды?
Бұрынғы аты қандай еді?
ҮІІ Қорыту
Туған жер туралы мақал-мәтелдер айту
Туған жер – алтын бесік
Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық.
Отнсыз адам – ормансыз бұлбұл
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Туған өлкем жаттау
2. Бағалау.
Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Бидай мен қаңбақ
Мақсаты: 1.Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру. Автордың өміріне тоқталу.
2. Өлеңді мәнерлеп оқыту қабілеттерін, ой-өрістерін дамыту.
3.Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Суреттер, автордың суреті, шығармашылық тапсырмалар, тірек сөздер.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-Ж.Қашқыновтың қандай өлеңімен таныстық?
-«Ұнатам күзді мен» өлеңін жатқа сұрау.
Өткенді пысықтау
Бұл өлең сенде қандай көңіл-күй туғызады?
Мақсат қою кезеңі
Мысалды диалог ретінде оқыту. Автордың өмірі туралы білім беру.
ІІІ Жаңа сабақ
а/ автор туралы түсінік
ә/ мысалды мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауап алу
в/ сөздік жұмыс жүргізу.
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу, мысалды рөлге бөліп, мәнерлеп оқыту.
-Шығармашылық тапсырма: Бидай мен қаңбақ туралы жұмбақ құрастырыңдар.
г/ Сергіту сәті
ІҮ Түсінгендерін тексеру
-Мысалда дұрысын айтқан Бидай ма, Қаңбақ па?
-Өмірде Бидай мен Қаңбаққа ұқсайтын адамдар бар ма?
Ү Қорыту
-Нан қалай жасалады?
-Қаңбақ туралы не білесіңдер?
ҮІ Үйге тапсырма беру:
1. Мысалды шамаң келгенше жаттап алыңдар.
2. Оқушыларды бағалау.
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.
Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Абай. Ғылым таппай мақтанба.
Мақсаты: 1.Оқушыларға Абай атамыздың жаңа өлеңімен таныстыру.
2. Оқушылардың ой-өрістерін, тілін дамыту.
3. Адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Суреттер, тірек-сызба, шығармашылық тапсырмалар, карточкалар.
Түрі: жаңа білім беру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-А.Тоқмағамбетовтың қандай мысалын оқыдық?
-«Бидай мен Қаңбақ» мысалын рөлге бөліп оқыту.
Өткенді пысықтау
Бұл мысал сенде қандай көңіл-күй туғызады?
Мақсат қою кезеңі
Абай ақынның өлеңін оқыту.
ІІІ Жаңа сабақ
а/ автор туралы білімдерін толықтыру
ә/ өлеңді мәнерлеп оқыту
б/ сұрақтарға жауап алу
в/ сөздік жұмыс жүргізу.
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу, мысалды рөлге бөліп, мәнерлеп оқыту.
-Жақсы іс, жаман іс деп алып сызбаны толтыр.
г/ Сергіту сәті
ІҮ Түсінгендерін тексеру
-Өлеңдегі 5 асыл іс пен 5 дұшпанды ата.
Ү Қорыту
-Өлең қандай асыл істер туралы айтылған?
-Өз бойыңда қандай жақсы, жаман мінез-құлық белгілері бар дейсің?
ҮІ Үйге тапсырма беру:
1. Өлеңді жаттап алыңдар.
2. Оқушыларды бағалау.
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.
Ана тілі № 8 (8)
Тақырыбы Кімнің мекені жақсы? С.Жүнісов.
Мақсаты: С.Жүнісовтың «Кімнің мекені жақсы» әңгімесін оқи отырып, әркімнің
өз қонысы, өз мекені өзінежақсы екенін түсіндіру.
Мәнерлеп оқи білуге, өз ойларын қорытып айта білуге баулу.
Адамгершілкке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: суреттер бойынша
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Туған өлкем тақпақты жатқа сұрау.
ІІІ Өткенді пысықтау
Туған жер туралы мақал-мәтелдер айту.
ІҮМақсат қою кезеңі
Кімнің мекені жақсы
Ү Жаңа сабақ
а/ автор туралы түсінік
ә/, тақырыпты мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауап алу
г/ Оқулықпен жұмыс
тақырыпты оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. рөлге бөліп оқу.
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Неге әркімге өз мекені жақсы?
Жауынқұртқа батпақты жер несіне ұнайды?
Көкқұтанға несмен жер ұнады?
Әркім өз қонысына оралған соң қандай сезімде болды?
ҮІІ Қорыту
Бүгін не өттік?
Өзің тұрған жер саған несімен ұнайды?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Туған өлкем жаттау
2. Бағалау.
Ана тілі № 9 (9)
Тақырыбы: Ш.Құдайбердиев. Сен ғылымға.
Мақсаты Шәкәрім Құдайбердиев туралы түсінікбере отырып, «Сен ғылымға»
өлеңі оқып түсіндіру.
Ой-өрісін, тілін, сөздік қорларын дамыту.
Білімге, оқуға, өнерге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: суреттер бойынша
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Кімнің мекені жақсы.
Тізбектей оқу
Мазмұнын сұрау
ІІІ Өткенді пысықтау
Әркімнің өз қонысы, өз мекені өзіне жақсы дегенді қалай түсінесің?
ІҮМақсат қою кезеңі
Ш.Құдайбердиев. Сен ғылымға
Ү Жаңа сабақ
а/ автор туралы түсінік
Ш.Құдайбердиев – 1858-1931/ Семей облысы, Абай ауданында дүниеге келген.
Шәкәрім Абайдың тәрбиесінде болып, одан тағылым алған.
ә/өлеңді мәнерлеп оқу
б/ сұрақтарға жауап алу
г/ Оқулықпен жұмыс
өлеңді оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. жеке-жеке оқу.
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Ғылымға ынтық жандарға қандай өсиет айтады?
Ғылым,өнер,білім сөздеріне сөйлем құрау
ҮІІ Қорыту
Бүгін не өттік?
Өнер,білім туралы мақал –мәтелдер.
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Сен ғылымға мәнерлеп оқу
2. Бағалау.
Ана тілі № 10 (10)
Тақырыбы: Ақ бидай. Өтебай Канахин
Мақсаты 1. Ақ бидай ертегісін оқып, түсіндіру
2.Мәнерлеп оқи білуге, өз ойларын қорытып айта білуге баулу.
3. Адамгершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: суреттер бойынша
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Сен ғылымға өлеңді мәнерлеп оқу
ІІІ Өткенді пысықтау
Ақын ғылымға ынтық жандарға қандай өсиет айтты?
Үйренген өнеріңді өмірде пайдалану керектігі жайлы не дейді?
Ү Жаңа сабақ
а/ Ақ бидай ертегісін оқып беру.
ә/ сөздік жұмысын жүргізу.
б/ ертегіні оқу 1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. жеке-жеке оқу.
в/ бөлімдерге ат қою
д/ дәптермен жұмыс.
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Ертегі не туралы?
Ақ бидайдың жағдайы неліктен нашарлады?
Ол нелерден көмек сұрады?
Ақ бидайға осы кезде көмекке кім келді?
Адам ақ бидайға қандай көмек көрсетті?
Ақ бидай адамға нені тарту етті?
Адам дәнді қалай іске жаратты?
ҮІІ Қорыту
Ертегіні кім жазған?
Еңбектің наны тәтті
Жалқаудың жаны тәтті.
ҮІІІ Үйге тапсырма
1.Ақ бидай ертегісін түсініп оқу.
2. Бағалау.
Ана тілі № 11 (11)
Тақырыбы: Шәкірт балаларға. Ж.Жабаев
Мақсаты 1. Ж.Жабаевтың Шәкірт балаларға деген өлеңін оқи отырып, ақынның
балаларға деген сүйіспеншлігін түсіндіру.
2. Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқи білуге баулу.
3. Білімділікке тірбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Ж.Жабаев суреті
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- түгендеу
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Ақ бидай ертегісі
Ертегіні тізбектей оқу
Мазмұнын айту
ІІІ Өткенді пысықтау
Ақ бидайдың жағдайы неліктен нашарлады?
Ол нелерден көмек сұрады?
Ақ бидайға осы кезде көмекке кім келді?
Адам ақ бидайға қандай көмек көрсетті?
Ақ бидай адамға нені тарту етті?
Ү Жаңа сабақ
- Оқулықпен жұмыс
а/ автор туралы түсінік.
Ж.Жабаев – ірі халық ақыны№ Ел аралап ақындармен айтысқа түскен. Ол Сүйінбай ақынды ұстаз тұтқан.
ә/ Шәкірт балаларға өлеңін оқып мазмұнын түсіндіру. Ақынның балаларға деген сүйіспеншілігін түсіндіру.
б/ Өлеңді оқу 1. Іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. Жеке -жеке
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Ақын балаларға не үшін сүйсінеді?
Ұялы мен бәйтерек дегенді қалай түсінесің?
Балаларға деген сүйіспеншелігін тауып оқу.
ҮІІ Қорыту
Ж.Жабаев кім?
Оның тағы қандай өлеңдерін білесіңдер?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Шәкірт балаларға мәнерлеп оқу.
2. Бағалау.
Ана тілі № 12 (12)
Тақырыбы: Ұланымыз ұлы елдің
Мақсаты .Қ.Баянбаевтың Ұланымыз ұлы елдің атты өлеңін оқи отырып,
ұландарымыздың биікке талпынуы, ертеңге қанат сермеуі
жайлы түсінік беру.
Тілін сөздік қорларын дамыта отырып, мәнерлеп оқуға баулу.
Білімділікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ізденушілік, өзіндік.
Көрнекілігі: арнайы суреттер.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Шәкірт балаларға
ІІІ Өткенді пысықтау
- Жамбыл Жабаев кім?
Ол кімді ұстаз тұтты
Ақын балаларға қарап не үшін сүйсінеді.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі
Сабақ тақырыбымен мақсатын хабарлау.
Ү Жаңа сабақ
Ұланымыз ұлы елдің өлеңін мәнерлеп оқып, түсіндіру
Іштей оқу
Тізбектей оқу
Жеке-жеке оқу
г/ Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру
Автор өлеңдегі ойды кімнің атынан беріп отыр.
Ұланның биікке талпынуы, қанат сермеуі өлеңнің қандай жолдарынан көрінеді?
ҮІІ Қорыту
Бүгінгі сабақта қандай өлеңмен таныстық?
ҮІІІ Үйге тапсырма
1. Ұланымыз ұлы елдің мәнерлеп оқу.
2. Бағалау.
№ 13 (13)
Тақырыбы: Боз қырау
Мақсаты: Өлеңді оқи отырып, мазмұнын түсіндіру. Мәнерлеп оқуға
дағдыландыру. Сұрақтарға толық жауап алуға үйрету.
Білімін, сөздік қорларын дамыту.
Табиғатты сүюге қастерлеуге тәрбиелеу.
әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: күз суреті
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- сабаққая даярлық
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ Өткенді қорыту
сөз тіркестерін пайдаланып сөйлем құрау.
Достарыңызбен бөлісу: |