Сабақтың мақсаты: а білімділігі : Оқушылардыңмүсінөнерітуралытүсініктерінкеңейту



Дата18.06.2017
өлшемі63,7 Kb.
#19177
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы:Мүсінөнері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: Оқушылардыңмүсінөнерітуралытүсініктерінкеңейту.
ә) тәрбиелігі: Мүсінөнерініңайырықшатуындыларынкөрсетеотырып, оқушыларғаэстетикалықтәрбие беру.
б) дамытушылығы: сұрақтарарқылыоқушылардыңдүниетанымын, шығармашылыққабілеттерінбайқау, дамыту.
Типі: Жаңасабақтытүсіндіру
Әдісі:Сұрақ - жауап, топпенжұмыс, түсіндіру.
Көрнекілігі:Слайд, мүсінніңжасалужолыкөрсетілгенсуреттер, сөз жұмбақ

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар:интерактивтік тақта, ермексаз, сүлгі, картон, т.б

Пәнаралық байланыс:Мүсін өнері тарих пәнімен байланыстыру.
Сабақтың барысы:
Жоспар:
1. Мүсін өнерінің шығу тарихы.
2. Мүсін өнерінің түрлері
3. Мүсін өнерінің маңызы және қоғамда алатын орны.
4. Жаңа терминдерге түсінік беру.
5. Қорытынды(сөз жұмбақ шешу)
І Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен амандасу, сабаққа жалпы дайындықтарын тексеру, сыныпта жоқ оқушыны белгілеу.
ә) Бір - біріне мейірімділік, жылулық, жақсылық тілеу.
ІІ. Білімді жан - жақты тексерту
Бүгінгі сабағымызды сайыс түрінде өткіземіз.Сыныпты үш топқа бөліп аламыз. Осы үш топқа бейнелеу өнерін қаншалықты білетіндерін тексеріп сұрақ қоямыз.Өткен тақырыпқа байланысты топтарға сұрақ қойып, жауап алу.

І-ші топ - Мүсіншілер

ІІ-ші топ – Хакімжан Наурызбаев шәкірттері

ІІІ-ші топ – Бояулар әлемі



І топ.1.Бейнелеу өнерінің қанша түрі бар? (кескіндеме,графика,мүсін, сәулет өнері, сәнді қолданбалы өнері, дизайн өнері).

2.Кескіндеме өнерінің басты құралы не? (түс).

3.Табиғат әлемінеде кездесетін түстер екі топка бөлінеді, ол қандай?(жылы және суық түстер).

4. хроматикалық түстерді атаңдар. (қызыл, сары, көк, жасыл т.б)



ІІ топ.1.Пейзаж дегеніміз не? (Табиғатты бейнелеу)

2.Ахроматикалық түстерді білесіңдер ме? (ақ, қара, сұр)

3. Алматыда Қазақтың Ұлттық көркемсурет галереясы қай жылы ашылды? (1935жылы)

4.Акварель бояуы қандай болады? (мөлдір, нәзік)



ІІІ топ. 1.Алматыда Қазақтың Ұлттық көрекемсурет галереясы кімнің атымен ашылды?(Ә.Қастеев)

2. Анималистік жанр дегеніміз не? (аңдардың, жануарлардың бейнесін салу)

3. Перспективаның түрлерін ата? (жазықтық, ауа, сызықтық, жарық, көлеңке)

4. Майлы бояу немен езіледі? (маймен)


ІII. Жаңа сабаққа дайындық
Оқушыларға бүгінгі сабақта қандай тақырып өтетінімізді түсіндіру
Құрал жабдықтарын түгендеу.
Картон, су, пластилин, қол сүртетін сүлгі.
IҮ. Жаңа сабақ
Мүсіннің шығу тарихы Қазақстан аумағында ежелгі мүсін өнері ескерткіштері тас дәуірінде пайда болған.Бұл тас мүсін – Балбал тастар.Оны жасауға сопақ пішінді тастарды іріктеп алған. Олар: Орталық Қазақстан, Жетісу өңірінде көп кездеседі. Ертеректегі тас мүсіндер жалпақ, әрі көлемді болып келеді. Одан кейінгілері жұмырлы мүсін болып келеді.
Мүсіндеу өнері - көркем өнердің бір түрі. Мүсінді «скультура» деп атайды. Ол сөзді ең алғаш ежелгі Римдіктер ойластырған. «Скульпо» деген латын тілінде «кесу, қашау» деген мағынаны білдіреді. Мүсіндеудің негізгі объектісі - адам. Мүсіндеудің түрлері: Жұмыр және рельеф(бедерлі). Жұмыр мүсіндеу үш өлшемдеуден тұрады. Олар кеңдік, биіктік, жуандық шығармашылық жұмысты айтамыз
Рельеф: - мүсіндеу өнерінің кең тараған түрі.
Рельеф дегеніміз - тек бір жағынан қарағанда жазықтық бетінен жақсы көрінетін мүсінді айтады. Рельеф 2 түрге бөлнеді: Барельеф- деп,жартылай сомдалған нәрсе жазықтық бетінен аз ғана шығып тұрса Баральеф болып табылады.Горольеф- жазықтық жартысынан көбірек дөңестеу шығып тұрған мүсінді айтады
Мүсінші деп - сазбалшықтан қашап жасайтын адамды айтады
Мүсіндеу техникасы - жабыстыру ою - шекіме, гольванопластика, металдау құю жатады.
Алғашқы қазақ мүсіншісі Хакімжан Наурызбаев 1951 жылы Харьков көркем сурет институтын бітіргеннен бері портрет портрет және монументальді сәндік мүсін төңірегінде жұмыс жасайды.
Мүсіндеу әлемді пластикалық бейнеде меңгерудің кеңістік бейнелеу өнері.
Мүсіндік бейнелеу объектісі - көбіне адам, ал кейде хайуанаттар, жансыз заттар болып келеді.
Монументтік мүсіндеу - бұл ұлы адамдарға немесе тарихи оқиғаларға орнатылған, асқақ келісті де мәнерлі өз бойына үлкен жалпы адамзаттық идеяны жинақтаған ескерткіштер.
Қондырғылы (станокты) мүсіндеу көбіне портрет ретінде ұсынылады.
Қондырғылы мүсіндеуде бір топ адамдарды немесе бір адамның тұлғасын бейнелейтін жанрлық мүсіндеу едәуір орын алады.
Мүсін әртүрлі материалдардан фарфордан, ағаштан, сүйектен тастан мүсіндері түрлі - түсті болып келеді.
Анималистік жанр -(лат. Жануар ) хануанаттар дүниесін бейнелеу өнері
Анималист мүсінші – Жануарларды бейнелейтін мүсінші.
V. Практикалық жұмыс:Оқушылар биыл «қой» жылы болғандықтан қойдын мүсінің жасаймыз. Ермексазды алып жұмысты бастаймыз. Бірінші ермексазбен денесін домалақтап мүсіндеу.Екінші мойынын, басын, аяқтарын жасаймыз. Жұмыс аяқталған соң «Өрісте жайылып жүрген қошақандар» атты көрме ұйымдастырамыз.

VІ . Сабақты қорыту. Оқушылардың жұмыстарын тексеріп, сұрақ қою арқылы түсініктерін тексеру. өз жұмыстарын қалай қай әдіспен мүсіндегенін сұрап бағалау. Оқушылардың жұмыстарын салыстырып қателерін айту.

Сөз жұмбақ

1 Бұл қандай тастар (Балбал)

2 Мүсіндеу өнерінің кең тараған түрі (Рельеф)

3 Оқып отырған құралымыз (Бейнелеу)

4 Алғашқы қазақ мүсіншісі (Наурызбаев)

5 Мүсінді қандай матералдардан жасайды? (Сүйек)

6 Жануарларды бейнелейтін мүсінші? (Анималист)

7 Көркем өнер бір түрі? (Мүсіндеу)

8 «скульпо» латын тіліне қандай маған береді? (кесу)


VІІ. Үйге тапсырма. Жануарларды мүсіндеу

Х. Е. Наурызбаевтың

(өмірбаянымен, шығармашылығы)

Х. Е. Наурызбаев 1925 жылы 27 тамызда Қостанай облысы, Меңдіқара ауданы, Ұлыкөл ауылында дүниеге келген. Сұм соғыстың алғашқы жылдарымен тұспа - тұс келген мүсіншінің балалық шағы бақташының, темірші - ұстаның ауыр жұмыстарын істеумен өтеді. Оның шебер болып қалыптасуына бұл жағдайдың да әсері болды дей аламыз. Ұзақ күн мал бағып, далада жүрген бала жігіт табиғат әсемдігін танып, сұлулықты бойына сіңіріп өсті. Ал темірді қалағанынша балқыта иіп, ұсталықпен айналысуы түрлі мүсіндерді соғуға машықтандырады. Өнерге деген талпынысын сезген үлкендердің көмегімен Мәскеудегі суретшілер дайындайтын арнайы мектепте білім алып, өнердің басқа да қыр - сырымен танысады.

Хакімжан Есімханұлы Наурызбаев – қазақтың тұңғыш мүсіншісі, Қазақстанның халық суретшісі, ұстаз, профессор, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты. Көпшілік қауым жақсы тани бермейтін азамат тарихи тұлғалардың мүсіндерін сомдауда зор табыстарға жеткен. Әр тұлғаның бейнесін, жан дүниесін психологиялық тұрғыдан тереңірек ашуға ұмтылды. Осы салада қажырлы еңбек еткен, жан - жақты зерттеулер жүргізген мүсіншінің өмір жолы өнегелі істерге толы.

Кейіннен 1943 жылы Алматының көркемсурет училищесіне оқуға түседі. Осы училище қабырғасында жүргенде Хакімжан Наурызбаев Украин суретшісі Ольга Николаевна Кудрявцеваның шеберханасында сабақ алады. Сол кісінің кеңесімен 1945 жылы Харьков көркемсурет институтының мүсін факультетіне оқуға түседі. Хакімжан Есмаханұлы ұстазының өзіне деген қамқорлығына қатты риза болғандығы жөнінде: «Ольга Николаевнаның туындыларымды мұқият талдап, құнды кеңес берген хаттарын ардақты ескерткіш ретінде аялап сақтап жүрмін», - деп сүйсіне еске алады. О. Н. Кудрявцеваның басшылығымен жұмыс істеп жүрген кезінде «Көкпар», «Бүркітші жігіт», «Жеңімпазды қарсы алу» т. б. композицияларын жасайды.

1951 жылы институтты бітірген Хакімжан Наурызбаев отанына оралады. Мүсінші маманның творчестволық жолы Алматы қаласында басталады. ХХ ғасырдың 50 - жылдарынан бастап өмірінің ақырына дейін еліміздің мәдениетіне өз үлесін қосып, табиғат дарытқан қасиетті өнері арқылы туған жұртына қалтқысыз еңбек етті. Х. Наурызбаевтың алтын қолдарынан дүниеге келген бірнеше мүсіндерге тоқталып өткеніміз жөн болар.

Абай ескерткіші. ХХ ғасырдың 60 - жылдары бой көтерген Абай ескерткіші Алматының ең көрікті көшелерінің бірі Абай даңғылында орналасқан. Көктөбежотасынантүсіпкележатыпұлыақынныңөзінетәнмінезін, сабырлыжүзін, ашықажарын, ақылды, ойлыжүзін, жандүниесініңтереңдігін, руханибайлығынкөреаласыз.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет