Рүстембекова Гүлбарахан Ыбырайқызы,
Жамбыл облысы, Жуалы ауданы,
№10 Күреңбел орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Тынымбай Нұрмағанбетовтың «Анасын сағынған бала» әңгімесі. Уәде
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
ІV«Отбасы құндылықтары»
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сынып: 5
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу мақсаттарына сілтеме)
|
5.Т/Ж2- Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
5.Б/С2- Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады:Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады,сұрақтарға жауап береді;
Кейбір оқушылар орындай алады:Кейіпкерлерге қатысты сыни көзқарас білдіреді.
|
Бағалау критерийі
|
1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтауда өз пікірлерін орынды қолданады;
2.Кейіпкерлер іс-әрекетін өмірмен байланыстырады;
3. Кейіпкерлерге қатысты сыни баға бере алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Пәнге қатысты терминдер:Жоңышқалық,топшылау,талтүс,екі беті піскен алмадай, бұршақтай,көз жетпейді, оттай, құс боп ұшып кетердей.
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған тіркестер: мақсат пен арман, үміт, асқақ арман, сарғайған сағыныш, ана мен бала, көздегі мұң, уәде,сенім.
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.
Ынтымақ бастауы- отбасы құндылығы. Отбасы мүшелерінің бірін-бірі құрметтеуі.
Ана мен бала арасындағы махаббат.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өзін-өзі тану
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
«Анасын сағынған бала» әңгімесінің мазмұнын меңгерді. Ана мен бала арасындағы махаббаттысезінеді.
|
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин.
|
Қызығушылықты ояту.
Оқушыларды «уәде», «сағыныш», «арман», «мейірім» сөздері арқылы 4 топқа бөлемін.
«Кезбе тілші» әдісі арқылы әңгіме мазмұнын меңгеру деңейін анықтаймын.
Әр топтан бір оқушы «тілші» сайланады.
1-оқушы әңгіменің мазмұнын баяндайды.
2-оқушы кейіпкерлер туралы ақпарат береді.
3-оқушы әңгімедегі негізгі мәселені анықтайды
4-оқушы сұрақтар арқылы сұхбат алады.
Сұрақтар:
1.«Анасын сағынған бала» әңгімесінің авторы туралы не білесің?
2. Әңгіме неліктен «Анасын сағынған бала» деп аталады?
3. Шығармада қандай мәселе көтерілген?
4.Жазушы ауыл тіршілігін қалай суреттеген?
5. Есмағамбет Сержанның бойына қандай сенім ұялатты?
6.Есмағамбеттің уәдесін орындамауына не себеп болды?
«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы жауаптарын бағалаймын.
|
«Кезбе тілші» әдісі
«Бағдаршам» әдісі
Ө - өте жақсы
- жақсы
- орта
|
Сабақтың ортасы
23 мин
|
1-тапсырма Топтық жұмыс. «FILA толтыру»әдісі
Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.
F /Дерек/ – шығарманың негізгі тақырыбын ашатын деректер жинайды.
I /Идея/ – деректер туралы өзінің ой, пікірін жазады.
L /Сұрақ/ – шығарма мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады
A /Іс-әрекет/ – шығармадағы іс-әрекетке жоспар құрады
Деректер
|
Идеялар
|
Сұрақтар
|
Іс-әрекет жоспары
|
|
|
|
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Кейіпкер» тәсілі
«Уәде» тобы
«Сағыныш» тобы
Кейіпкері
|
Қасиеттері қалай суреттелген?
|
Кейіпкерге берілетін баға
|
Ой-тұжырым, мақал-мәтел, даналық сөз
|
Сержан
|
|
|
|
«Арман» тобы
Кейіпкері
|
Қасиеттері қалай суреттелген?
|
Кейіпкерге берілетін баға
|
Ой-тұжырым, мақал-мәтел, даналық сөз
|
Атасы мен әжесі
|
|
|
|
«Мейірім» тобы
Кейіпкері
|
Қасиеттері қалай суреттелген?
|
Кейіпкерге берілетін баға
|
Ой-тұжырым, мақал-мәтел, даналық сөз
|
Ана
|
|
|
|
3-тапсырма«Керемет пікірталас» (Жеке жұмыс)
Әр топтан бір өкіл шығып, әрқайсысы бір кейіпкерді таңдап алады. Сол кейіпкерді шынайы өмірдегі бір тұлғамен салыстыра отырып баға береді.
«Арман» тобы: Есмағанбет
«Уәде» тобы: Сержан
«Мейірім» тобы: Атасы мен әжесі
«Сағыныш» тобы: Сержанның анасы Күміскүл
|
«FILA» әдісі
«Кейіпкер» тәсілі
«Керемет пікірталас» әдісі
|
Сабақтың соңы
7 мин.
|
«Төрт сөйлем» тәсілі
Оқушылар тақырып туралы пікірлерін білдіреді:
Пікір. Оқыған әңгімелері бойынша өзіндік пікірлерін бір сөйлеммен жазады.
Дәлел. Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді.
Мысал. Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді.
Қорытынды. Әңгіме мазмұны бойынша қорытынды шығарады
Дескриптор
Бағалау критерийі
|
Тапсырма
|
Дескрипторлар
|
Балл
|
Білім алушы
|
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды
|
1
|
-шығарманың негізгі тақырыбын ашатын деректер жазды;
-өз пікірлерін орынды қолданып, сұрақтар құрастырды;
- іс-әрекетке жоспар құрды.
|
1
1
1
|
Кейіпкерлерге қатысты сыни баға бере алады
|
2
|
- кейіпкер бойындағы қасиеттерді анықтады;
-кейіпкерлерге өз көзқарасы тұрғысынан баға бере алды.
|
1
1
|
Кейіпкерлер іс-әрекетін өмірмен байланыстырады
|
3
|
- кейіпкерлер іс-әрекетін өмірмен байланыстырды;
- шынайы өмірдегі бір тұлғамен салыстыра отырып, баға берді.
|
1
|
Барлығы
|
|
|
7
|
|
«Төрт сөйлем» тәсілі
|
Кері байланыс
2 мин.
|
Кері байланыc «Білім қоржыны» әдісі
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.
|
«Білім қоржыны» әдісі
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Мақсат бойынша саралауда тапсырмаларды оқушылардың көшілігі, басым бөлігі, кейбір (дарынды) оқушыларға қол жетімді етіп әзірлеймін.
Нәтиже және жауап бойынша саралауда оқушыларға ойлаудың жоғары деңгейі мен жеке жауап күтілетін тапсырма түрлерін қолданамын.
Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралауда қабілетті оқушылар тапсырма түрлерін тез түсініп, нәтижеге қол жеткізеді.
Қарым-қатынас формалары бойынша саралауда оқушылардың топта ынтымақтастығын арттыратын тапсырма түрлерін қолдандым.
Кейбір оқушылардың шығармашылық қабілеті анықталып, қабілеті орта оқушылар өз қөзқарасын
білдіруге біршама қадам жасауға жауапкершілікті сезінеді.
|
Бағалауда сабақтың басында үй тапсырмасын сұрау барысында қалытастырушы бағалау жүзеге асады. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.Сабақтың соңында оқушылардың материалды игеру деңгейін бағалау критерийі арқылы бағалаймын. Білім алушыларға дескриптор таратып бердім. «Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
|
Оқушылар АКТ-мен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтай алды. Интерактивті тақтадан тапсырма түрлерін анық көруге, талдауға мүмкіндік жасалды. Ұялы телефон, микрафонмен тиімді жұмыс жасай алды.
Интербелсенді әдістерді тиімді қолдана алды.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынай болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме ?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1
2.
Осы сабақтың барысында м ен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |