Сабақтың тақырыбы: Көпмүше және оның стандарт түрі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көпмүше ұғымымен таныса отырып, көпмүшені стандарт түрге келтіру дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: Көпмүшелер туралы алған білімін толықтырып, есеп шығару дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Жақсылық пен изеттілікке, нақтылық пен тиянақтылыққа баулы
Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар:
Сабақ типі: Аралас сабақ
Сабақ түрі: Есеп шығару
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. /фронтальді
әңгіме/
Амандасу, оқушыларды түгендеу, сыныптағы психологиялық ахуал, сыныпты және оқушыларды сабаққа дайындау
Үй тапсырмасы. /фронтальды
коллективті/
N 186
Өткен сабақты пысықтау. /индивидуальды
сұрақ-жауап/
Бірмүше дегеніміз не?
Көпмүше дегеніміз не?
Көпмүшені стандарт түрі.
Көпмүшені көпмүшеге қосу үшін қандай амалдар орындауым керек
Мақсаты. /фронтальды
коллективті/
Тақырыпты игере отырып, көпмүше, көпмүшенің ұқсас мүшелері, көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру, көпмүшенің стандарт түрі, көпмүшенің дәрежесі туралы білу; көпмүшелермен орындалатын амалдармен (қосу, азайту) танысу; көпмұшеге байланысты есептерді шығаруды үйрену.
Түсіндіру. /фронтальды
коллективті/
Есептердің шарттарын түсіндіру
Білім тексеру. /индивидуальды
жеке/
№ 187 Көпмүшелердің айырмасын табыңдар:
3а және 7+2а
Шешуі: 3а-(7+2а)= 3a – 7 – 2a = (3a-2a) – 7 = a-7
3. 4x +2 және x+1
Шешуі: (4x+2) – (x+1) = 4x+2-x-1= (4x-x) +2 = 3x + 2
5. 2a – 3b және –b-a
Шешуі: (2a-3b) – (-b-a)= 2a – 3b +b + a= (2a+a) +(-3b+b) = 3a – 2b
№188 және көпмүшелері берілген. Олардың:
қосындысын;
біріншісі мен екіншісінің айырмасын;
екіншісімен біріншісінің айырмасын құрастырып шығарыңдар.
Шешуі: 1) ()+()=
2) ()-()= = ()+
(-4x+4x)+(5+3)=
3) ()= +(-4x+4x)+(-3-5)=
№189 Өрнектердің қосындысы мен айырмасын табыңдар:
2) және
Шешуі: ()+() =
()-() =
және
Шешуі: ()+()=
()-()=
№190 Стандарт түрге келтіріңдер:
4)
№191 Көпмүшенің мәнін табыңдар:
, мұндағы
Шешуі:
, мұндағы
Шешуі:
№192 Көпмүшеністандарт түрге келтіріңдер:
Достарыңызбен бөлісу: |