Сабақтың тақырыбы: Мектеп кітапханасы .
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өз мектебі туралы білімдерін тереңдету.
А) білімділік: оқушылардың кітапхана туралы алған білімдерін практика жүзінде қолдана білуге ықпал ету, дұрыс сөйлеуге , сауатты жазуға дағдыландыру, дүниетанымдық көзқарастарын кеңейтуге ықпал ету;
Ә) дамытушылық: оқушылардың ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту,шығармашылықтарын арттыру, ой- өрісін дамытуға ықпал ету, ұжымдық жұмыс істеу дағдысын дамыту;
Б) Тәрбиелік: білімділікке, ізгілікке, ұқыптылыққа, кітап құмарлыққа баулу.
^ Сабақта қолданылатын әдістер: еліктеу, жұппен, топпен жұмыс, көрнекілік, интерактивті әдістер.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, дүниетану, музыка.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап арқылы нәтижелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2.Сабақ тақырыбының мақсаты мен міндеттерінің қойылуы. 3. Негізгі бөлім . 4.Сабақтың қорытындысы. 5. Үй тапсырмасын беру.
I.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.Кезекші сөзі. . 1.l. Негізгі бөлім. 1.2. Үй жұмысын тексеру
1.3.Диалогты жаздыртып келу. «Мұғалім ол біздің » слайд
1.4.Келер шақ ережесін жатқа айту, мысал келтіру.
II. Жаңа сабақ Мұғалім сөзі:
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мектеп кітапханасы». Етістіктің райлары
Мақсаты : Мектеп туралы білімдерімізді әрі қарай толықтырамыз, мектеп кітапханасы туралы ауыз екі сөйлеу тілімізді жетілдіреміз. Сонымен қатар етістіктің райларының түрі –жасалу жолдарын қайталаймыз. Жаңа сөздер
Жиі- часто
шығарма- произведение
мейірімді- доброжелательный
өлеңдер жинағы-сборник стихов
Ұлттық кітапхана-Национальная библиотека
ақын-жазушылар-поэты-писатели
^ Сөздікті пайдалана отырып сөзтіркесін құрау.
III .Мәтінмен жұмыс.
Мен №18 мектепте оқимын. Мектеп Геринг көшесінде орналасқан. Мектеп үш қабатты. Екінші қабатында кітапхана бар. Кітапхана үлкен, кең, жарық. Терезелері аулаға қарайды. Кітапханашы өте мейірімді адам. Кітапханада қазақ, орыс, басқа елдердің ақын- жазушыларының шығармалары, журналдар, энциклопедиялар көп. Мен кітапханаға жиі барамын. Кітапханада қазақ тілінде қосымша мәліметтер көп болса екен. Болашақта кітапханамыз үлкейіп, көркейе берсе деп тілейміз.
1.Мәтіннен етістіктің райларын табындар.
2. Олар қай райда тұрғанын айтыңдар.
3.Мәтінді мазмұндау.
Ой қозғау
2.1.Слайд (кітапхана суреті)
Алдарындағы суретте кім және нелер бейнеленген?
Біздің кітапханашы қандай адам?
Кітапханамыз қандай? Кітапхана қайда орналасқан? Кітапханада нелер бар?
2.2.Слайд (жазылым)Кітапхана дегенде сендерге қандай ой келеді?
2.3. Осы сөздерге сүйеніп сөз тіркестер немесе сөйлемдер құрастырасыңдар.
2.4. Алдарыңдағы сурет пен кластерге сүйеніп « Біздің мектеп» тақырыбына әңгіме құрастырыңдар.
IV.Бүгінгі сабағымыздың грамматикалық тақырыбы «Етістіктің райлары» ережесімен қайталайық.
^ Етістіктің райлары
Орындау іс-қимылға байланысты ой-пікірін,қатынысын білдіреді.
1
Ашық рай
|
2
Бұйрық рай
|
3
Шартты рай
|
4
Қалау рай
|
Іс-қимылдың
қай шақта екенін білдіру
|
Іс-қимылдың бұыру талап ету, өтіну ретінде айтылу мағынасын білдіреді
|
Іс-қимылдың орындалу-орындалмау шартын білдіреді.
|
Қалау,тілекті білдіреді.
|
Үш жақтың жасалу жолдары
|
Етістіктің бұйрықты түрде жіктелуі арқылы
|
^ Етістік +(-са,-се) +жіктік жалғау арқылы.
|
Етістік + (-ғы,-гі,-қы,-кі) + тәуелді жалғау / кел етістігі
|
V. Тапсырма(жазылым) 1-топ
^ Оқу сөзін бұйрық райға қойып жіктеңдер.
Бұйрық рай
^ Біл сөзін шартты райға қойып жіктеңдер.
Шартты рай
^ 3.Тапсырма (жазылым)
Сөздердің дұрыс сәйкестігін табу.
1.Жиі барамын
2.Қалалық кітапханаға шығармалары
3.Өлеңдер жинағын силадым
4.Мейірімді оқимын
5.Жазушылар кітапханашы
VI. Рефлексия
-Бүгін сабақта не туралы әңгімеледік?
-Сонымен, мектебіміз қайда орналасқан?
- Кітапхана нешінші қабатта орналасқан?
- Кітапханашының аты кім?
- Сендерге сабақ ұнады ма?
VII. Үй тапсырмасы:Мәтінді мазмұндау. Жаңа сөздерді жаттау.
VIII. Бағалау.
АШЫҚ САБАҚ
Сабақтың тақырыбы: Мектеп кітапханасы
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін көтеру, ұжымдық түрде білім алуға баулу, сөздерді өзара байланыстырып, грамматикалық тақырыптармен ұштастыру;Кітапхана туралы білімдерін кеңейту.
Білімділік: Оқушының білімдік танымдарын өмірмен байланыстыра отырып арттыру. Сөздік қорын молайту
Дамытушылық : Тақырып бойынша оқушылардың ой-өрісін байыту, етістіктің райларын пысықтау, тапсырмалар орындау. Қазақ тілінде өз ойларын жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік : Оқушылардың білімге деген құштарлығын арттыру.Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, іскерлікке үйрету. Адамгершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Танымдық : Сөйлеу , ойлау , көру қабілеттерін дамыту .
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Қолданылатын әдістер: шығармашылық ізденіс, баяндау, сұрақ-жауап, көрнекілік әдісі, интерактивті оқыту әдісі, СКТТ.
Негізгі әдіс : ізденіс
Сабақты толық меңгеру үшін дамыта оқыту, ақпараттық,ИКТ технологияларды қолдандым.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы: Мұғалім сөзі, сабақтың мақсаты және жоспарымен таныстыру.
1Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй жұмысын тексеру
3.Жаңа сабақ, мәтінмен жұмыс
4.Сұрақ-жауап
5. Тапсырмалар
6.Қорыту.
7.Үй жұмысын беру
8.Рефлексия.Бағалау
ІІ. Мотивация.
Егерде біз күнімізді жақсы көңілмен бастасақ күніміз жақсы өтуіне күә боламыз. (говорят если день начнешь с улыбки, то он обязательно будет хорошим. Давайте дети передадим друг другу нашу улыбку и начнем урок)
1.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Қазір қандай жыл мезгілі? Қазір көктем мезгілі.
2.Бүгін аптаның қай күні? Бүгін аптаның сейсенбі күні.
3.Бүгін қай ай, қай күн? Бүгін наурыздың он үші.
4.Бүгін ауа райы қандай? Ауа райы бүгін ашық, жылы.
Балалар, өткен сабақтың жалпы тақырыбы қандай болды? Еске түсірейк.
«Мұңы білгенін жөн»
Үй тапсырмасымен тексеру: (Интербелсенді тақтада слайдтар )
1. Біздің мектеп нешек қабатты?
2. Қазақ тілі кабинеті қайда орналасқан?
3. Бірінші қабатта не орналасқан?
4.Мектеп қайда орналасқан?
5. Орыс тілі кабинеті нешінші қабатта?
6. Кабинеттер қалай жабдықталған?
«Қайталау –оқу анасы»
Граматиканы қайталау -Етістіктің қандай райлары бар?(ашық, қалау, шартты, бұйрық)
Ашық рай (изъявительное наклонение) үш шақтың жасалу жолдары арқылы жасалады:Мен келдім.Мен келемін.Мен келетінмін.
Бұйрық рай (повелительное наклонение)етістіктің бұйрықты түрде жіктелуі арқылы жасалады:Мен барайын. Сен бар.Сіз барыңыз.ол барсың.
Шартты рай (условное наклонение)іс-қимылдың орындалу-орындалмау шартын білдіреді.-Са,-се жұрнақтар + жіктік жалғау арқылы жасалады: Күн ашық болса, мен келемін.Әжең келсе, сен барасың.
Қалау рай (желательное наклонение) іс-қимылды орындаушының тілегін, ниетін білдіреді.Ғы,-ғі;-қы,-кі жұрнақтар +тәуелдік жалғауы арқылы жасалады:Біздің сабақ оқығымыз келді.
Жаңа білімді игеру
Сабақтың эпиграфы: (Слайд) 1. Қабат-қабат қатталған,
Асыл сөзбен апталған .
Парағы бар сөйлейтін,
Ол қазына өлмейтін. (кітап)
Кіріспе сөз-видеоролик бойынша қысқаша сөз айту:
Мынау біздің кітапхана. Кітапханада көптеген газет-журналдар да бар.Кітапхана қорыны- кітап. Оқушылар кітапханаға жиі келіп тұрады.
Жаңа сөздер
Мәтінмен танысу алдында біз сендермен жаңа сөздермен жұмыс жүргіземіз.
Мұғалім оқиды,оқушылар хормен қайталайды.
Кілт-ключ
Кітапхана қоры-библиотечный фонд
инабатты-вежливый
өз істерін- свои обязанности
келіп тұрамын-прихожу
жүйелі-системный
анықтама- справка
дайындалуға-готовиться
пайдалануға-пользоваться
керекті- нужные
«Көп ойлан, жақсы сөйле – пайдалы болсын»
Мәтінмен жұмыс:
Біздің кітапхана екінші қабатта орналасқан.Онда орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға келіп тұрамыз.
Іші өте таза, жылы, әдемі.Кітапханада түрлі газет-журналдар да көп. Онда өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін Дворецкая Светлана Станиславовна жұмыс істейді. Кітапханада керекті журнал немесе кітаппен пайдалануға болады.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.Кітапхананың негізі болып саналатын өте бай библиографиялық анықтама аппараты-жүйелі алфавиттік каталогы бар. Ол –кітапхана қорының негізгі кілті.
Оқушылар тізбектеп оқиды, аударады, жаңа сөздердің астын сызады.
«Жедел жауап аялдамасы»
Сұрақ-жауап:
1.Кітапхана нешінші қабатта? Кітапхана екінші қабатта
2.Онда қандай кітаптар бар? Онда қазақ, орыс, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар
3.Біздің кітапханада кім жұмыс істейді?Кітапханада дворецкая Светлана станиславовна жұмыс
істейді
4.Кітапханада не істеуге болады? Кітапханада сабаққа дайындалуға болады
5.Кітапхана қорының негізгі кілті не? Негізгі кілті- жүйелі алфавиттік каталог
Тапсырмалар:
1.Мәтіннен сөйлемнің аудармасын тап:
1.В библиотеке много разных газет и журналов.Там созданы хорошие условия для подготовки к уроку. Он является основным ключом библиотечного фонда.
Біздің кітапхана екінші қабатта орналасқан.Онда орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға келіп тұрамыз.Іші өте таза, жылы, әдемі.Кітапханада түрлі газет-журналдар да көп. Онда өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін Дворецкая Светлана Станиславовна жұмыс істейді. Кітапханада керекті журнал немесе кітаппен пайдалануға болады.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.Кітапхананың негізі болып саналатын өте бай библиографиялық анықтама аппараты-жүйелі алфавиттік каталогы бар. Ол –кітапхана қорының негізгі кілті.
3.Берілген сөздерді СККТ бойынша фонетикалық талдау жасаңыз:кітапхана, журнал
Кітапхана 0=_---
Берілді: кітапхана
Шешімі: 9О=---------
1.тілдің қатысыны қарай -4О=_____________
Жақтың қатысыны қарай-4O=______________
Еріннің қатысына қарай-4О=_____________________
5О=-----------_________
журнал 0=_---
Берілді: журнал Шешімі: 6О=---------
1.тілдің қатысыны қарай -2О=_____________
Жақтың қатысыны қарай-2O=______________
Еріннің қатысына қарай-2О=_____________________
4О=-----------_________
БІЛЕГІҢЕ СЕНБЕ, БІЛІМІҢЕ СЕН.
1.Мақал-мәтелдерді аяқтап жазыңыз.
Кітап пен ғылым –тілсіз ....(мұғалім)
Кітап алтын ....(қазына)
Күш – білімде,
Білім ...(кітапта).
Кітап - білім бұлағы,
Білім -....( өнер шырағы).
Кітап көзі жұмыққа арзан,
көзі ашыққа .....(маржан).
Кітап - қаймақ, білім - ....(оймақ )
Кітап - оқығандікі, білім .....(тоқығандікі).
(мұғалім,қазына,кітапта, өнер шырағы, оймақ, маржан, тоқығандікі)
2.Мәтінге 5 сұрақ дайындандар:
1.Біз күнде қайда барамыз?
2.Дворецкая Светлана Станиславовна қайда жұмыс істейді?
3.Кітапханада қандай кітаптар бар?
4.Кітапхана қандай?
5.Кітапханада немен пайдалануға болады?
3. Сөз тіркесін құраңыз :
Инабатты
Жүйелі
Пайдалануға
Басқа
Керекті
Журнал
Кілті
Дайындалуға
Сабаққа
Болады
Адам
Каталог
Тілдерде
Келіп тұрамыз
Жиі
негізгі
«Тапқыр болсаң, айтып көр»
1.Мәтіннен түбірлес сөздерді табыңыз :кітапхана,кітапханаға, кітапханада,кітапхананың
2. Мақалды тап: Кітап-алтын қазына
К,а,і,қ,а,н,а,з,п,т,а,ы,н,л,ы,т
Сабақты қорытындылау:
1.Кітапхана қайда орналасқан? Кітапхана екінші қабатта
2.Кітапханада не бар? Газет-журналдар және кітаптар бар
3.Кітапхана қорының негізгі кілті не? Негізгі кілті- жүйелі алфавиттік каталог
4.Кітапханашы қандай адам?Кітапханашы өте мейірімді, инабатты адам
5. Кітаптар қандай тілдерде? Онда қазақ, орыс, ағылшын және басқа тілдерде
Үйге тапсырма: «Мектеп кітапханасы» тақырыбына Эссе жасау
«Мәдениетті, инабатты» сөздеріне СКТТ фонетикалық талдау жасау
Рефлексия. Балалар бүгінгі сабақтан сендер қандай әсер алдыңдар не ұнады не ұнамады айтып, смалик арқылы көрсетіңдер.
Достарыңызбен бөлісу: |